Ogród pod wierzbą 3

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2925
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogród pod wierzbą 3

Post »

Soniu, irys jest cudny ;:167 , żal mi tylko, że zakwitły obie łodyżki ;:145 .
Mój M, praktycznie ma zabronione wszystko co zdrowe, a pomidory, jako, że wyjątkowo bogate w potas, są na najczarniejszej liście.
Cebulki irysów holenderskich, które można kupić u nas, są malutkie, to nie wszystkie zakwitają, ale jak uchowają się dłużej w ogrodzie, to będzie piękna kępa ;:333 . U mnie też sporo szczypioru :( , najstarsze i największe zeżarły mi gryzonie ;:14 .
Jaśminowice, o różnych porach kwitnienia, mam posadzone wokół domu, żeby pachniały jak najdłużej ;:215 , a zagajnik robinii, zaczyna się 10 metrów od moich okien :tan , to ich zapach czuję bez wychodzenia z domu! :D
Soniu, dziękuję za dobre życzenia ;:168 , zwłaszcza, że spokój, to u mnie towar deficytowy! ;:196

Loki, ;:180 , mam nadzieję, że już oddychasz! ;:333
Spróbuję bożykwiatom dodać trochę kwaśnego torfu i zobaczymy czy to się im spodoba?

Jolu, ;:196 Nie da się nie kochać kwiatów :heja , zwłaszcza, że kwitną, mimo mojego niewielkiego wkładu pracy w ogrodzie ostatnio ;:131 .

Karo, w całej rozciągłości podzielam Twój zachwyt kwitnącymi akacjamii :tan . Ten pachnący zagajnik, powstał w ramach projektu
"100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości" . Drzewka sadzone z wielką pompą, bez wody, w wyjątkowo suchy , wręcz upalny październik 2018. 'Moim' akacjom, lałam wodę codziennie i tylko jedna nie przeżyła :( . W tym roku już kwitły wszystkie ;:138 i cudnie pachniały ;:oj . Ich zapach czułam w domu i ogrodzie :tan , ale i tak co chwila latałam pod drzewka!
Krysiu, ja mam około 150 m do sklepu i bardzo często ostatnio do niego chodziłam, bo zanim minęłam akacje, to zapomniałam co miałam kupić :;230 .
Jaśminowce mam wszystkie pachnące ;:215 , a mam cztery różne i dwa, już kwitnące krzaczki z siewek. Rośnie teź sadzonka Belle Etoile od Jadzi :tan , a poza tym, mam nadzieję, że już w tym roku zakwitną: pnący Jaśmin Stefana i biały, a już niedługo otworzy żółty kwiatuszek, gwiazdkowy Star of Toscane ;:138 .Ten niestety , po walce z mszycami :cry: .
Taki mój zapachowy bzik ;:224 .

W ogrodzie szybkie rozkwitanie i jeszcze szybsze przekwitanie :( , bo upalne słońce tuż po deszczu, nie służy rozwiniętym kwiatom.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pięknej soboty Wam życzę! :wit
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12256
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogród pod wierzbą 3

Post »

No robinie są fajne. Nawet jedną mam w ogrodzie. I bardzo sobie chwalę. Widzę, że masz też moszenki południowe. Super roślina, bardzo przyciąga zadrzechnie fioletowe. Piękny obuwik. No i oczywiście piwonie i iryski też ładne.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
marpa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11366
Od: 2 sty 2009, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: płd.wsch.

Re: Ogród pod wierzbą 3

Post »

Piękne kwitnienia i cudne zapachy zapewne brylują w Twoim majowym ogrodzie Martusiu ;:215 ;:138
Miłego , spokojnego bez burz weekendu życzę! ;:167 ;:196
MARYNA pozdrawiam
spis wątków
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11649
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród pod wierzbą 3

Post »

Obuwik śliczny, ;:oj zawsze boję się takich kolekcjonerskich okazów. :roll:
Czosnek Szuberta podziwiam, udało mi się dwa uchować przed gryzoniami.
Różowa piwonia z kremowym środkiem cudna.
Czyżby już syrop z bzu zrobiony?
Przykro, M pewnie zielone warzywa do jedzenia zostały. ;:174 Choć jak znam życie, to mężczyźni za "trawami" nie przepadają.
Martuś miłego weekendu, nie tylko w ogrodzie. ;:168
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16663
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Ogród pod wierzbą 3

Post »

Martusiu, na początku zapytam o nazwę roślinki kwitnącej na trzecim i chyba drugim zdjęciu od końca. ;:180
Dostałam sadzonki takich kwiatków, ale sąsiadka nie zna ich nazwy. Ja też. A właśnie zaczynają kwitnąć.

Teraz pochwalę najpiękniejsze - moim zdaniem - aktualne kwitnienia w Twoim kolorowym ogrodzie. :lol:
Moją uwagę zwróciły cudne piwonie oraz piękne irysy. ;:215 ;:303
Te drugie zupełnie mnie nie tolerują i po wielokroć zapraszane za każdym razem pokazywały mi figę z makiem, po czym wybywały. ;:222 Ostatni dostałam od jednej z alejkowych sąsiadek. Ciekawa jestem, jak długo u mnie wytrzyma. ;:218
Obuwik też zwraca uwagę. Śliczny! ;:138

U mnie nadal susza. Grzmiało dzisiaj porządnie, zrobiło się ciemno, już się cieszyłam wizją deszczu. :tan I co? I nic! Nawet kropla nie spadła. ;:145

Miłej niedzieli, Martusiu. ;:167 ;:196
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2644
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Ogród pod wierzbą 3

Post »

Martuś, czy jesteś pewna, że ten biało-żółty irys masz ode mnie? Gdybyś nie podpisała nie poznałabym go ;:185
I nie chodzi mi o kolor, bo ten zależeć może od oświetlenia, od aparatu, ale ten Twój rożni się nawet kształtem, ma wyraźną białą obwódkę na żółtych płatkach. Porównaj zdjęcia z poprzednich lat.
Obrazek
Nawiasem mówiąc Twoja kolekcja irysów jest piękna i tak ładnie je pokazujesz ;:215
Nie rozumiem tylko, dlaczego Ci żal, "że zakwitły obie łodyżki" irysa???
Widok kwitnących robinii zapiera dech w piersiach a i zapach z pewnością też.
Pozdrawiam cieplutko i życzę spokojnego tygodnia ;:196
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2925
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogród pod wierzbą 3

Post »

Loki, widziałam Twoją robinię ;:333 ,(chociaż wolę nazywać ją akacją, nawet miód jest akacjowy, a nie robiniowy :D ) .
Moszenki mam od dawna, ale jeszcze nie widziałam na nich zadrzechni ;:185 . Tylko raz, któregoś upalnego lata, pojawiła się w ogrodzie, ale chyba tylko przelotem.
Iryski i piwonie kłaniają się w podzięce za pochwały ;:180 .

Maryniu, weekend bez burz, zgodnie z Twoim życzeniem ;:196 , tylko trochę popadało w piątek, toteż mogłam zachwycać się zapachem jaśminowców. Teraz rozkwitła dzika różyczka, a przez jej zapach, nic się nie przebije ;:306.

Soniu, ja też bałam się, że obuwik nie uchowa się u mnie i nie zamierzałam tego sprawdzać, bo są to dość drogie rośliny, ale dostałam w prezencie i rośnie :tan . Dostałam dwa i został akurat królewski, niby bardziej wymagający ;:oj , a Ulla Silkens przepadł, ale i sadzonka była kiepskiej jakości. Sądzę, że u Ciebie miałyby świetne warunki w przepuszczalnej glebie, przy kropelkowym nawadnianiu, tylko w półcieniu ;:215 . Mój ma pod korzeniami wór z włókniny, wypełniony żwirem dla drenażu, a na zimę okrywałam go bukowymi liśćmi, a ubiegłą, bardzo mokrą zimę spędził bez kołderki i nawet podwoił objętość!
Ta piwonia, która Ci się podoba, to Doreen. Pięknie rozkwita, potem jej bardzo duże kwiaty, robią się takie rozczochrane, ale tworzy dużo bocznych pąków i dość długo ładnie kwitnie. Jedyna jej wada, to spora wysokość, przez co nie chce trzymać pionu.
Syropek zrobiony ;:333 . Chociaż denerwuje mnie żmudne obskubywanie kwiatków, to syrop lubię, a przy okazji mam mniej siewek bzu w ogrodzie ;:333 .
Mój M jest wyjątkowo trawożerny, ale niestety i tutaj są zakazy, bo zielone zawierają witaminę K, a to koliduje z zastrzykami przeciwzakrzepowymi i zostaje tylko najbezpieczniejsza roszponka, której akurat nie cierpi :roll: . Ogólnie żywienie w jego przypadku, to tragedia ;:185 .
Soniu,Twoje życzenia się spełniły i niech ten stan trwa ;:196 .

Lucynko, te rośliny, to dzwonki brzoskwiniolistne, niekłopotliwe i samoobsługowe ;:215 , bardzo łatwo rozsiewają się.
Piwonie i irysy kłaniają się do ziemi, w podzięce za pochwały ;:180 , w przenośni, a niektóre, po deszczu i dosłownie.
To nieprawda, że irysy Cię nie lubią ;:168 , one tylko nie lubią mokrej ziemi na Twojej działeczce. Może rosłyby chętnie za płotem, tam gdzie wygnane tulipany?
Chociaż świętowanie z dziećmi jedynie wirtualnie :cry: , to poczta kwiatowa dotarła realnie i niedziela była piękna ;:196 .

Halszko jestem na 100% pewna źródła tego irysa ;:168 , chociaż zaskoczył mnie ogromnie, bo myślałam, że to były kłącza Burgeois, który kwitł, a obok liście ciągle rosły w górę, aż tu taka niespodzianka :tan .
Kolor miał taki, jak na Twoich zdjęciach, tylko ta biała obwódka na dolnych płatkach, której u Ciebie praktycznie nie ma ;:oj .
A żal mi, bo kwitnące kłącze zamiera, a nowe przyrosty kwitną dopiero w trzecim roku, to za rok kwiaty się nie pojawią ;:185 .
Robinie dostały deszczem z wiatrem, to został tylko brązowiejący dywan ich kwiatków, ale pachniały odurzająco :heja .
Życzenia odwzajemniam gorąco! ;:196

Majówki przekwitły, ale następne piwonie rozkwitają.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I taka bladoróżowa piękność, z posadzonego rok temu marnego kapersowego korzonka, latem wypuściła dwa listki, a teraz dwa pędy kwiatowe ;:oj
Obrazek

Żylistek Pink Pom Pom
Obrazek

Nikko
Obrazek

Zaczyna też Strawberry Fields
Obrazek

Moje irysy, to w większości starsze odmiany, ale kwitną też nowsze piękności
Obrazek

Obrazek

Zapachu tego potwora nic nie przebije!
Obrazek

Pięknego dnia! :wit

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1337
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Ogród pod wierzbą 3

Post »

Piękna kolekcja piwonii, Martusiu :D
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2662
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogród pod wierzbą 3

Post »

Obłędnie pięknie u ciebie!!! Piwonie zawsze zachwycaja mnie bo masz tak piękna kolekcję!!!
Irysy starych odmian to prawdziwy skarb; też mi kwitną.
Piszesz że cyt "Zapachu tego potwora nic nie przebije!" Co to jest za królowa ogrodu tak nie samowita?
Ile pomidorów masz w tym sezonie, dalej sadzisz je jak zawsze?
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2925
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogród pod wierzbą 3

Post »

Małgosiu, dziękuję bardzo! ;:196

Iguniu, ;:180 .
Piwonie moje to w większości zbieranina z wioskowych ogródków. Wielu z nich już nie ma ;:185 , tylko u mnie zostały. Teraz jest tyle kuszących nowości, które chciałabym mieć, że nie umiem się zdecydować, a wszystkich nie zmieszczę w ogrodzie ;:306 .
Irysy kolorowe i falbaniaste też kuszą, ale "staruszków" się nie pozbędę .
Ten "potwór", to dzik wyrwany ze szlachetnej i posadzony przy wierzbie babilońskiej. Wierzba padła, a róża już miała tak grubą łodygę, a właściwie pień, że przetrwała. Teraz już opanowała kalinę, jaśminowiec, żylistki i wpełza na brzozę ;:oj . Żal ją wyciąć, bo pachnie obłędnie, a po kwitnieniu, ma mnóstwo drobniutkich owocków dla ptaków i daje im świetne schronienie przed krogulcem.
Iguś, pomidory i ogólnie warzywa, to u mnie w mniejszości, ale tak posadzę jak zawsze kilka w doniczki, tylko muszę kupić sadzonki, bo swoje usmażyłam na słońcu :oops: .

Różne iryski kwitną.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2925
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogród pod wierzbą 3

Post »

Jeszcze niektóre piwonie dopiero otwierają pąki, a u mnie kwitnie floks ;:oj . W maju!
Obrazek

Rozkwita mini Stella
Obrazek

Goździki brodate
Obrazek

Obrazek

Rozkwita jaśminowiec o drobnych, mocno pachnących kwiatuszkach
Obrazek

A kwitnienia tego, omal nie przegapiłam ;:223 .
To jaśminowiec z jakiejś przysposobionej gałązki, razem z tą o złotych listkach.
Pachnie słabo, ale kwiatki pełne ;:333 .
Obrazek

Obrazek

Lilie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miłego świętowania! :wit

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
lojka 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2055
Od: 4 wrz 2011, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie
Kontakt:

Re: Ogród pod wierzbą 3

Post »

Martuś Ten kwitnący potwór jak go zwiesz to jakaś odmiana jaśminowca czy coś innego?
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2644
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Ogród pod wierzbą 3

Post »

Ależ masz piękną kolekcję irysów Martuś ;:138 Są cudowne ;:167 Piwonie też pięknie kwitną i tyle odmian ;:215 Ale najbardziej zadziwiły mnie lilie - tak wcześnie zakwitły ;:oj Nacieszyłam oczy u Ciebie :D
Dobrego weekendu, zdrówka i przyjemności w ogrodzie ;:196
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”