Glicynia,Wisteria - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
nimmid
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 11 maja 2008, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żywiec

Glicynia,Wisteria - choroby

Post »

Kilka dni temu nabyłem Glicynię chińską (wysokość około 1,5 m). Z powodu wyjazdu służbowego zostawiłem ją na kilka dni bez opieki przed domem w doniczce. Po powrocie zauważyłem że liście zmieniły kolor z zielonego na jasno żółty i zaczynają opadać :? Co może być przyczyną? Raczej nie brak wody, bo przez te kilka dni ponoć porządnie padało. Aktualnie roślinę wkopałem wraz z doniczką do ziemi i podlałem. Planuję kupić jakiś nawóz aby spróbować postawić ją na nogi. Myślicie że pomoże? Ewentualnie co powinienem zrobić?
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

:oops: nie rozumiem, czemu wkopałeś z doniczką? Planujesz robić z niej bonsai?
Wisteria to wg mnie żarłok i "pijak" :)
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
nimmid
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 11 maja 2008, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żywiec

Post »

Wkopałem z doniczką ponieważ miejsce docelowe nie jest jeszcze przygotowane :oops:
Co masz na myśli pisząc że to żarłok?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Jeśli wyschła, to nie ma jak wykarmić liści i je spuszcza na ziemię. Bo jeśli doniczkę postawiłeś w upale i na słońcu, to żadna roślina tego nie przetrzyma i niepotrzebna jest choroba, żeby zostały same suche badyle. Może najpierw podlej wodą, a nie od razu nawozem. nawozi się po roku od posadzenia na miejscu stałym, a nie tydzień po kupnie doniczki.

Równie dobrze może to być jakaś choroba, ale bez zdjęć i opisu niewiele można wnioskować.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
nimmid
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 11 maja 2008, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żywiec

Post »

Tak jak pisałem wcześniej, roślina nie była na słońcu. Przez większość czasu padał deszcz:/. Dołączam fotki. Z góry sorki za jakość, ale już dosyć ciemno było jak je robiłem. Jak będzie taka potrzeba to jutro za dnia postaram się zrobić lepsze.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

nimmid pisze:...
Co masz na myśli pisząc że to żarłok?
kiedy sadziłam podobnej wielkości roślinę (przy południowej ścianie budynku) dostała do ponad 0,5 m dołu wiadro porządnie przegnilego obornika i wiadro kompostu i zaszalała wzrostem w następnych latach, ziemię mam bardzo piaszczystą-jałową z natury

Różne mogą być przyczyny żołknięcia liści, jak już wymieniono susza, niedobór azotu, choroby , tu nie widzę( na tych zdjęciach) na liściach żadnej choroby, może być jeszcze coś z podłoża przez system korzeniowy :?:

zaczęłabym od wsadzenia na miejsce stałe lub do większej doniczki i dołożyłabym kompostu, może dolistnie oprysk nawozem interwencyjnym, np. do róż
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
Martyna inż.
50p
50p
Posty: 68
Od: 29 cze 2008, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Wisteria - pomocy!!!!!!

Post »

Witam wszystkich bardzo serdecznie.
dopiero w tym roku zaczęła się moja przygoda z roślinami i ambitnie postanowiłam wyhodować Wisterię sinensis z nasiona. udało się ale zaczęła chorować. jak już wspomniałam to tegoroczna siewka i aktualnie rośnie w dalszym ciągu w doniczce. co to może być??? to jedno z moich pierwszych "dzieci" :) i bardzo by mi było żal :( gdyby nie dało jej się wyleczyć. Bardzo proszę o pomoc Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Wydaje mi sie, że na tych liściach widać dwa rodzaje uszkodzeń. Są poparzenia ( słoneczne? środki ochrony roślin?), a także ślady po żerowaniu jakiegoś szkodnika. Obejrzyj dokładnie liść i sprawdź czy niczego nie widać (powiększenie liścia jest bardzo niewyraźne).
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Martyna inż.
50p
50p
Posty: 68
Od: 29 cze 2008, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

masz rację, ja też sie zastanawiałam że są na niej dwa rodzaje uszkodzeń ale totalnie nie miałam pojęcia jakie, i to całkiem możliwe że od słońca. jak sięgam pamięcią po tych pierwszych upałach coś się z nią zaczęło dziać... dziś w ogóle nie rośnie... :( a po obejrzeniu liści zauważyłam jedynie malusieńskie czarne "gródki/kropki" które z całą pewnością nie są mszycą czy innymi tego typu żyjątkami. bardziej wygląda mi to na odchody po jakimś szkodniku lub po prosty gródki ziemi z doniczki. postaram sie dodać zdjęcia jak tylko wróci mój aparat :D
Awatar użytkownika
Martyna inż.
50p
50p
Posty: 68
Od: 29 cze 2008, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

WISTERIA - POMOCY!!!!!!

Post »

nikt nie ma więcej propozycji na bolączki mojej wistwrii :( więc postanowiłam zajrzeć w jej bryłę korzeniową... na dnie bryły
znalazłam robaka(nie mam pojęcia jakiego) i jakiś kokon przyczepiony do korzenia (czy coś w tym stylu). zaniepokojona postanowiłam rozkruszyć bryłkę i wprawdzie robaków jako takich nie znalazłam ale poczułam straszny SMRÓD - powiedziałabym nawet "padliny". ja nie mam pojęcia co to było.... lub co oznacza. wysadziłam ją w grunt, najpierw zmieniając podłoże. mam nadzieje że uda mi się ją uratować. PROSZĘ O PODPOWIEDZI :)
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Opuchlak?
Awatar użytkownika
Martyna inż.
50p
50p
Posty: 68
Od: 29 cze 2008, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Wisteria - pomocy!!!!!!

Post »

no właśnie to nie był opuchlak. ale odniosłam wrażenie że mógł znaleźć się w tej doniczce przypadkiem ponieważ nie był zagrzebany z ziemi tylko jak wyjęłam bryłkę z doniczki "biegał" po jej obwodzie. bardziej zastanawia mnie ten smród...może to jakiś grzyb przy korzeniach :?: dzisiaj na nią zerknęłam i porażone liście skręciły się i zasychają /lub skręcają się w wyniku zasychania :) / na tych zdrowych nic się nie dzieje :D jutro będę miała aparat t :D wrzucę kilka dokładnych zdjęć.
POZDRAWIAM ;:12
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3024
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Zapaszek był raczej z rozkładu substancji białkowej - coś tam musiało być zdechło i się rozłożyło zatruwając roślinę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”