Jesienne sadzenie i wysiew nasion

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
kwiat
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 wrz 2009, o 10:08

Jesienne sadzenie i wysiew nasion

Post »

Bardzo was mocno proszę o to pytanko bo dopiero będę zaczynać.
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Byliny kupowane w doniczkach możesz sadzić wszystkie. Możesz też już sadzić drzewa nagokorzeniowe i róże.
A na nasiona trochę za późno, chyba, że chcesz zaryzykować z roślinami dwuletnimi. Jeśli kupujesz nasiona to na każdej torebce jest podany termin siewu, poszukaj tych, które Cię interesują, bo nie sposób opisać wszystkich
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
kubanki
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1981
Od: 28 sie 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Post »

Jola poradziła mi, że jeszcze mogę wysiać szałwię powabną. To nie bylina, tylko jednoroczna, ale sama się sieje w kolejnych latach.
Ania
Mój ogród cz. 1, cz. 2
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 785
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Wysiewamy: ciemierniki, jeżówkę Doubledecker, stopowce, szałwie kilka odmian zwłaszcza tych dużuch, lewisie i wiele wiele innych.
Jeśli chodzi o wsadzanie bylin to robię to do momentu gdy złapią mrozy stałe. Wsadzanie roślin zbyt późno odradzam kiedy były uprawiane w szklarni. Takie sadzonki sadzimy wiosną początek lata.

jarek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

A co zrobić z sadzonkami wysokiego, białego przetacznika robionymi w lipcu? Teraz mają 10 cm, korzonki już wyrastają z otworków.Przechować na parapecie w chłodnym , czy do gruntu?
iga23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12833
Od: 1 paź 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tam, gdzie mieszkają dinozaury.
Kontakt:

Post »

Do gruntu i to szybko.Dobrze ukorzenione sadzonki świetnie przetrwają zimę.Do mrozów jeszcze daleko. :wink:
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

Ponoć od wtorku śnieg ma padać :wink: Ale ja też jestem zwolennikiem do gruntu,niż na parapet :D
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
iga23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12833
Od: 1 paź 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tam, gdzie mieszkają dinozaury.
Kontakt:

Post »

Nie strasz Jakubie, ja mam jeszcze pięknie na ogrodzie.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

iga23 pisze:Do gruntu i to szybko.Dobrze ukorzenione sadzonki świetnie przetrwają zimę.Do mrozów jeszcze daleko. :wink:
Pytam, bo nie wiem skąd na wiosnę wyrosną pędy. Boję się, że jak takie młode posadzę do gruntu i w zimie opadną listki to zostaną suche 'patyczki', a ta roślina nie ma jeszcze chyba( ?) karpy korzeniowej skąd wiosną wypuści nowe pędy.
W ubiegłym roku w tym samym czasie ( lipiec) sadzonkowałam ubiorek wieczniezielony i tego wsadziłam w grunt, bo to roślina zimozielona i nowe pędy wyrosły z kątów liści i wierzchołka, a latem dopiero pokazało się coś przy korzeniach.
iga23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12833
Od: 1 paź 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tam, gdzie mieszkają dinozaury.
Kontakt:

Post »

Ubiorek wiecznie zielony należy do niskopączkowych, paczki odnawialne znajdują się na pędach nadziemnych, do 25 cm od nasady .Często chronione są przez obumarłe części roślin lub śniegiem.Przetacznik też chyba należy do tej grupy.Jeżeli na zimę przzykryjesz sadzonki liśćmi lub stroiszem to będzie najlepiej.

A w przyszłym roku to już będzie ładna roślinka.Ja sadzonki lipcowe zazwyczaj trzymam w gruncie od razu, czasem jakaś wypadnie, ale są znacznie silniejsze od tych doniczkowych.
W warunkach ogrodowych jest to najlepszy sposób pozyskiwania sadzonek.
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 785
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Przetaczniki są wytrzymałe i nie ma co się z nimi bawić. na pewno idealnie posiadać inspekt.

jarek
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

Powiem tak: możemy siać wszystkie rośliny z klimatu umiarkowanego ale w sumie można by powiedzieć że siać można wszystko- nasiona i tak wzejdą dopiero wiosną :idea: :wink: Jak mamy jakichś nasion malo albo sa dla nas wyjątkowo cenne to mozemy je popakować do woreczków z wilgotną glebą i zagrzebać gdzieś na zewnątrz- wtedy przeprowadzimy zimną stratyfikację a nasionka wysiejemy sobie wiosną
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 785
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Co się powinno teraz sadzić z bylin lub siać nasiona?

Post »

Pisząc o klimacie umiarkowanym masz na myśli wystepujące na satnowiskach naturalnych? Bo np. Liliowiec rośnie w klimacie umiarkowanym i wysiej go jesienią - przed zimą a wiosną nic nie wyrośnie. Jest cała gama roślin które rosną w klimacie umiarkowanym i wysiane na jesień nie wzejdą wiosną. Są odmiany dla których stosuje się specjalne zabiegi by wykiełkowały ale o tym się nie pisze.


jarek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”