Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Fellowens
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 11 wrz 2017, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Twoja roślinka super wygląda Robercie. Ile już ją hodujesz? Masz może jakieś porady odnośnie zrobienia przepuszczalnego podłoża?
"Pamięć to podstawa naszego istnienia" - Autor nieznany
Awatar użytkownika
Robert40
100p
100p
Posty: 123
Od: 24 kwie 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk okolice Sobótki

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ten egzemplarz ma 8 lat, nasionko wysiane w kwietniu 2012 roku. Podłoże zawsze robię "na oko", nie kombinuje jakoś szczególnie- skoro rośliny rosną jak trzeba to nie eksperymentuje. Zawsze biorę obiętościowo ok. 40% ziemi ogrodowej, 40% włókna kokosowego i 20% wermiculitu średniej grubości ( 4-8 mm). Ale tak jak napisałem- nie odmierzam tego dokładnie, tak jak się zmiesza tak jest i jest ok.
Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
Robert40
100p
100p
Posty: 123
Od: 24 kwie 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk okolice Sobótki

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Nasiona zaczynają się wysypywać, czas zebrać i podsuszyć :)

Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

To Adenium, już w pierwszych dniach ubiegłego tygodnia, korzystało z czystych promieni słonecznych i skrzętnie je wykorzystywało. W każdy słoneczny dzień, wystawiam moje rośliny na obudowany balkon, m/w od 10 do 16.30. Na kilku przyciętych roślinach, zaczynają budzić się uśpione pąki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Robert40
100p
100p
Posty: 123
Od: 24 kwie 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk okolice Sobótki

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Dziś był ciepły, słoneczny dzień więc moje rośliny pierwszy raz w tym roku zażyły świeżego powietrza w ogrodzie. Kilka dni temu zostały gruntownie przycięte na rozpoczęcie sezonu wiosennego. Ponieważ jesień i zimę spędzają na parapetach to na wiosną przycinam mocno pędy które zdążyły przez zimę mocno wybujać. Rozmiar roślin musi być na tyle ograniczony by wciąż mieścić się na parapecie. Jak zrobi się całkiem ciepło rośliny powędrują na całe lato do ogrodu, a na razie w ciepłe dni będą musiały odbywać "wędrówki" do ogrodu przed południem i z wieczora. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

---3 kwi 2020, o 16:07 ---

Moje drzewko obdarowało mnie ponad 80 nasionkami. Oberwałem dzisiaj puch i nasiona poszły do podsuszenia, za jakiś czas spróbuje czy kiełkują.

Obrazek
Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
Robert40
100p
100p
Posty: 123
Od: 24 kwie 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk okolice Sobótki

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Fellowens pisze: Witam moi drodzy.

Jakiś czas temu zakupiłem kilka nasion jakiegoś adenium. Jakiegoś bo na stroni internetowej był opisany jako "2424".
Czy po zdjęciu poniżej, możecie określić co to za rodzaj?
Pozdrawiam i życzę słonecznego tygodnia.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/9ec6976acf75bfad
Zdjęciami kwiatów prezentowanymi przy oferowanych w necie nasionach zazwyczaj nie ma się co sugerować, generalnie mi żadne Adenium nie kwitnie na kolor jakie miały rośliny na zdjęciach gdy 8 lat temu wysadzałem nasiona. Może teraz jest inaczej pod tym względem, nie wiem, ale dopóki nie wyrośnie i nie zakwitnie to nigdy nie wiadomo.
Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Przycięte w tym roku Adenium obesum, dość szybko zbierają się do krzewienia. Najszybciej do odbudowania zielonej masy zabiera się Adenium obesum, które nie było przesadzane, a jedynie przycięte:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Wrohbak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 maja 2020, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witajcie,
W tym roku zakupiłem mała sadzonkę róży pustyni (Adenium Obesium). Przesadziłem ją w lutym na podłoże dla sukulentów. Niestety końcówki listków obsychają. Nie przelewam kwiatka, podlewam gdy podłoże przeschnie, czasami spryskuje mgiełką. Co może jej dolegać? Roślinka znajduje się na oknie od strony południowej.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Robert40
100p
100p
Posty: 123
Od: 24 kwie 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk okolice Sobótki

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witaj :) Szczerze mówiąc czasem ciężko wskazać konkretną przyczynę. Wszystkie swoje rośliny trzymam w jednakowy sposób a tylko na jednej , najstarszej "od zawsze" czasem listki przysychają na końcówkach w podobny sposób. Niezależnie od podłoża, przesadzania itd. Od 12 lat raz na jakiś czas lubi kilka listków zasuszyć brzegi,w ciągu kilku dni a potem znów jest spokój na dłuższy czas. Dlaczego tak jest? Nie wiem, nie znajduje konkretnej przyczyny. Gdyby chodziło o warunki to inne sztuki też by pewno tak się zachowywały. Dawno temu bardzo mnie to zasychanie liści denerwowało bo wiadomo-estetyka rośliny na tym cierpi. Po kilku latach przyjąłem że "ten typ tak ma " ;) i cóż- listek przyschnie to przyschnie- w końcu liście wieczne nie są, po cięciu odrosną nowe. Zawsze można spróbować dojść do przyczyny, ale nie zawsze ją znajdziemy, a w nieskończoność też trudno kombinować, przesadzać, wymieniać podłoże, czasem można bardziej roślinie zaszkodzić niż pomóc.

A ze świeżych adeniowych wieści w mojej kolekcji- właśnie rozkwitł się pierwszy w tym sezonie kwiat. :)

Obrazek
Pozdrawiam Robert
Wrohbak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 maja 2020, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Czy mogę prosić o jakieś porady odnośnie cięcia liści/łodyżek mojej roślinki?
Awatar użytkownika
Robert40
100p
100p
Posty: 123
Od: 24 kwie 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk okolice Sobótki

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ja zawsze tnę w marcu, bo przez zimę bardzo wybujają na parapecie, a zanim wystawie do ogrodu w czerwcu to ładnie zdążą odrosnąć. Na razie wystawiam w cieple dni, przed dom, od przedpoludnia do wieczora, a na noc do domu. Jeśli roślina cały czas będzie na parapecie bez wystawiania na zewnątrz to by utrzymać zwarty pokrój rośliny trzeba częściej będzie przycinać. A jak i kiedy? To już każdy indywidualnie musi ustalić, w zależności od wzrostu konkretnej rośliny i tego jak się chce by wyglądała.
Pozdrawiam Robert
Wrohbak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 maja 2020, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

A jak mocno można przycinać bez szkody dla roślinki? Przepraszam że pytam o takie - zapewne dla wielu oczywiste - sprawy, ale jestem w tym temacie (jeszcze) trochę laikiem :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Poczytaj wątek, temat cięcia był omawiany wiele razy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”