Domowy chleb

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11335
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Domowy chleb

Post »

Po prostu nie uważam że przepis to jedynie słuszna droga a jedynie kierunek.W zależności od wilgotności mąki mogą być różnice 10 g na kilogramie przy różnicy 1 % a to nie powinno robić ogromnej różnicy.A te miarki to z lenistwa .
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4308
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domowy chleb

Post »

Od mąki dużo zależy, o tym leżakowaniu nie słyszałam, ale mąka potrafi się bardzo różnić. Długi czas używałam mąk kupionych w sklepach i byłam zaskoczona kiedy wypróbowałam mąki kupione bezpośrednio we młynie. Mąka świeżutka, sypka, pachnąca, dużo otrąb a zakwas na nich po prostu szaleje. Żałuję, że wcześniej nie odszukałam tego młyna, cena za kg 1,5 zł.
Zachęcam wszystkich piekących, szukajmy lokalnych producentów i wspierajmy ich bo za parę lat zostaną nam tylko drożejące markety :cry: . W małym miasteczku nikt nie wiedział, że jest tam młyn :? pytaliśmy po drodze kilka osób. Na szczęście znalazłam go przez internet ;:138 i będę tam stałą klientką ;:108
Awatar użytkownika
dkm60
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 3 maja 2007, o 21:58
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Domowy chleb

Post »

Witam.Szczęściara,u mnie niestety młyn zlikwidowany jeszcze za "komunę".Pozostały sklepy internetowe.A tak z ciekawości kupujećie,jeśli tak to macie jakiś sprawdzony?
Pozdrawiam serdecznie Danka
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4308
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domowy chleb

Post »

W moim mieście też nie ma młyna, trzeba było wyprawić się dalej w Polskę :wink:
Z internetowych chwalony jest Bogutyn, ja sama tam nie kupowałam.
Awatar użytkownika
Ewulamala
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 31 paź 2013, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Domowy chleb

Post »

Balam sie zabrac za robienie domowego chleba ale po przeczytaniu Waszych postow nie wydaje sie to takie trudne :lol:
Biore sie za robote :D
Przepraszam za brak polskiej czcionki.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Domowy chleb

Post »

dkm60 pisze:Witam.Szczęściara,u mnie niestety młyn zlikwidowany jeszcze za "komunę".Pozostały sklepy internetowe.A tak z ciekawości kupujećie,jeśli tak to macie jakiś sprawdzony?
Pozdrawiam serdecznie Danka
Miałam o to samo zapytać ale jest jest jeden namiar - dzięki.
Może ktoś jeszcze coś dołoży - proszę ;:131
Przy zakupie kilku kg nawet koszt się zwróci a do tego mąka z pierwszej ręki faktycznie inaczej wygląda i jak pachnie ...
Mąki orkiszowej u nas nie dostanie ... są wyjątki ale sporadyczne . Za to ziarno orkiszowe i owszem ,dlatego chucham i dmucham na swój żarnowy młynek.
Pozdrawiam
and777
200p
200p
Posty: 313
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Domowy chleb

Post »

Mąkę orkiszową i całe nasiona orkiszu kupuje w gospodarstwie ekologicznym.
Mąka zależy od odmiany pszenicy, dawniejsze odmiany pszenicy miały mniej glutenu ale miały więcej innych składników odżywczych bo mniejsze plony były a jednocześnie więcej stosowano nawozów organicznych.
Teraz wszystko pędzone jest na nawozach mineralnych i odżywkach dolistnych różnego rodzaju, sztuczne nawożenie nigdy nie zastąpi obornika, kompostu czy nawozów zielonych.
Oczywiście sama technologia produkcji też jest ważna ale ze słabej jakości ziarna nie stworzy się dobrej mąki.
Mamy dziwną sytuację bo z jednej strony inżynieria genetyczna tworzy odmiany zawierające coraz więcej glutenu a jednocześnie dużo osób jest uczulonych na gluten.
Pozdrawiam
and777
Myśl stwarza doświadczenie i rzeczywistość
Awatar użytkownika
ewkapaw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3611
Od: 10 sty 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Domowy chleb

Post »

Dzisiaj upiekłam chleb pszenno-żytni na zakwasie w nowej owalnej foremce . Muszę pomyśleć jeszcze nad skórką , czy obsypać mąką , a może obsypać ziarnami ;:131

Przed włożeniem do piekarnika

Obrazek

Po upieczeniu

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam EWA
Spis linków
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11335
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Domowy chleb

Post »

Niestety,gluten jest "rusztowaniem" dla wszelakich wypieków i im go więcej w mące ty mniej może być wzięte do wypieku(jest taniej).Wystarczy wklepać "szkodliwy gluten" - włos się jeży.
http://prawdaxlxpl.wordpress.com/2012/1 ... karmowa-2/
fermentacja ciasta chlebowego przed pieczeniem zmniejsza ilość glutenu i jest ono zdrowsze.Chleb czysto pszenny też zakwaszam i fermentuję kilkanaście godzin.
Piękna i smakowicie wyglądająca skórka,po co ulepszać?
Awatar użytkownika
BozenaX
200p
200p
Posty: 267
Od: 6 lut 2012, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie/okol. Szczecinka

Re: Domowy chleb

Post »

Ewa, piękny chlebek. Taki rumiany i doskonale wypieczony.
miisia
100p
100p
Posty: 146
Od: 5 lut 2013, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Domowy chleb

Post »

Przeczytałam cały wątek i tak jak moje poprzedniczki nabrałam ochoty na upieczenie chlebka ;:138 .Akurat spodobał mi sie przepis na chleb z ziarnami Agatki(rewelka) piekąc go kolejny juz raz zmieniłam troszkę składniki;mąkę dawałam taką zwykłą ze młyna i w kg mąki dawałam tez 1 szkl mąki zurkowej ,ktorą mąz kupił przez pomyłkę.Oczywiscie zmiejszyłam ilosc soli.Chlebek super-podziękowania dla Agatki ;:196 .W tym tyg zrobiłam swoj pierwszy zakwas,dogrzewam go w minimalnej temp w piekarniku i nie powiem zeby mi pięknie rosł-chociaz ma troszkę babelkow,zapach przyjemny.Czy mozna przetrzymac go jakis czas w lodowce bo mam inny chleb?Ciekawe co mi wyjdzie ;:306
Marianna
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11335
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Domowy chleb

Post »

Możesz przetrzymać dość długo pod warunkiem że będziesz go dokarmiać.Jak będzie za dużo zawsze możesz część odebrać na żurek.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Domowy chleb

Post »

ewkapaw Ewciu co to za forma ?
Chleb cudnie wygląda i pewnie dobrze smakuje.
Ostatnio zachciało mi się okrągłego to piekłam w tortownicy.
Ciemne tło ale fotka w pospiechu robiona tuz przed kolacją ...

Obrazek

To chleb mieszany na zakwasie 60-godzinnym - z blogu mirabbelki.
Szukam jakiejś formy do pieczenia bułek. Ciasto robię zawsze rzadsze bo tak wolę stąd potrzeba formy podobnej jak do pieczenia mufinków .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”