Pomidory - choroby i szkodniki - cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Post »

Jeżeli liście pomidorów zwijają się ale nie ma na nich objawów chorobowych jest to najprawdopodobniej efekt przenawożenia azotem.

pozdrawiam, arkandor
trw66
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 lip 2006, o 10:06

Post »

Na jednym pomidorze objawy wskazują na mączniaka prawdziwego, ale nie jestem pewien.Na drugim zwiędniętym poszukałbym szkodników żerujących w glebie (rolnice , pędraki ), lub w łodydze pomidora (wgryzka) Należy wyrwać rośliny , dokładnie obejżeć korzenie i przekroić łodygę wzdłuż od szyjki korzeniowej.
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

To co zostało opryskaj Tanosem 50WG. W sumie, to nie różni on sie za bardzo od wspominanego Curzate 72,5WP (ale cenowo, to na pewno), ponieważ zarówno jeden, jak i drugi preparat oparty jest m.in. na cymoksanilu, ale ten pierwszy zawiera famoksat zamianst mankozebu, który w znacznym stopniu ogranicza ruchmość zarodników grzybów a następnie ich niszczy. Sam w zeszłym roku stosowałem też Curzate 72,5wp (dodatkowo w mieszaninie z preparatem na chlorotalonilu - bravo 500sc), ale nie byłem specalnie zadowolony z efektów.
Możesz też tak, jak napisał to trw66 zrobić padłym roślinom sekcję. Co do mączniaka prawdziwego, wydaje mi się że ten problem go nie doczyczy, ale @autor gdybyś go zauważył, to możesz kupić Amistar, strobiluryny powinny wydatnie ograniczyć jego rozwój i dodatkowo jakiś preparat siarkowy np. Siarkol xx.
Awatar użytkownika
kormoran
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 25 maja 2008, o 18:41
Lokalizacja: Czeladź

Post »

Ja stosowałem Amistar 2 razy poprzednio bravo i miedzian i oto efekt
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Coś jeszcze można poradzić ? Mam 4 odmiany i chyba największe porażenie występuje na Krakusie a pomidory jeszcze zielone.
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

@kormoran
Jak wyżej.

A patrząc na klucz bejozaden, to jest to początek zarazy ziemniaczanej (1). I pewnie miejscami alternariozy (2)
1. Obrazek
2.Obrazek

Możesz tez zastosować Tattoo C 750 SC, ale udowodniono mu działanie rakotwórcze... Jest też jeszcze Acrobat mz 69WG (Dimetomorf/mankozeb). Możesz też kupić Unikat 75WG (zoksamid/mankozeb), ale jest on trudno dostępny i oficjalnie działa tylko kontaktowo i zapobiegawczo.
[...] i oto efekt
Cóż, nic w tym dziwnego. Celem ochrony chemicznej jest max. opóźnienie zamarcia roślin, a o całkowitej ochronie to można na razie zapomnieć.
Mała254
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 27 lip 2008, o 22:29
Lokalizacja: pomorskie

Proszę o pomoc w diagnozie choroby pomidorów

Post »

Witam serdecznie jestem pierwszy raz na forum i po raz pierwszy w tym roku uprawiam pomidory. Od wczoraj po raz pierwszy na liściach pojawiają się brązowe zaschnięte plamy różnych wielkości,które sukcesywnie obrywam. Po oberwaniu w ciągu kolejnych 3 godzin pojawiają się następne. Myślę, że jest to alternarioza ale nie jestem pewna.bardzo proszę o pomoc co robić.Chciałam dzisiaj wykonać oprysk miedzianem, ale jeśli to jest ta choroba to chyba miedzian nie pomoże, dodam tylko, że nie stosowałam jeszcze żadnej chemii. Poniżej przesyłam również zdjęcia ,mogą być złej jakości.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3609
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

A czy na łodydze widać jakieś zbrązowienia?
Waleria
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6965
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Post »

Prosze wejść na strone Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach i następnie na Integrowaną uprawe pomidora pod osłonami.Jest tam program który umożliwi rozwiązanie powyzszego problemu. :D
Mała254
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 27 lip 2008, o 22:29
Lokalizacja: pomorskie

Post »

|Nie ma żadnych zbrązowień na łodygach. |Erazm |Tobie dziękuję za informacje, od samego początku tzn od 23.06.2008 pryskam pomidory mlekiem zgodnie z Twoimi zaleceniami i korzystam bardzo dużo z opinii innych użytkowników forum, chociaż przegapiłam jeden termin. |Wieczorem mam zamiar wykonać oprysk Curzate, ale poczekam jeszcze, wyślę dodatkowe zdjęcia, bo" przyszło mi do głowy", dzięki Wam ,że liście mogą być poparzone. Plamy występują nie tylko na dolnych liściach ale również w środku i na samej górze, pojedyncze listki. |dziękuję za odpowiedzi.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6754
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Z tych zdjęć nie widać zbyt dobrze ale może tu chodzić o alternariozę pomidora. Ta choroba nasila się gdy jest gorąco i sucho.
Mała254
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 27 lip 2008, o 22:29
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Dzisiaj raniutko przykryłam folię ,także słońce nie paliło tak strasznie,bo temperatura przekraczała 40 stopni, pomimo że folia jest otwarta cały czas. Nie wiem czy to przypadek ale listków z plamkami było tylko kilka. |Plamy na zdjęciach są małe,ale były różnej wielkości ,od spodu i od góry zeschnięta blaszka liścia, niektóre z żółtą otoczką. Oto dodatkowe zdjęcia może trochę lepszej jakości. Ostatnie dwa zdjęcia krzaczków ,które również miały listki z plamami są strasznie przywiędnięte
\Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Hoody
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 lip 2008, o 16:18

Pomidory - zdjęcia - pomóżcie co to za choroba

Post »

Niby ok, ale nie do końca plamki obsychajkące wklęsłe i niekóre czarnieją -
z tym miedzianem to moge opryskać jeszcze czy nie bo nie załapałem .

Powiedzcie prosze co sądzicie i co robić - po kolei bo nie chciał bym tracić pomidorków.


a reszta zaczyna się robić szarawa - a potem czarna
Obrazek
zerknijcie na szypułki to nie jest jakaś choroba ?


tu był jeden pomidor ale usunąłem bo wyglądał tak
http://www.chudy.eu/pomm5.JPG Obrazek
http://www.chudy.eu/new-4.jpg
http://www.chudy.eu/new-4.jpg
http://www.chudy.eu/new-5.jpg

Obrazek

teraz już mam przestrzeń pomiędzy pomidorami
http://www.chudy.eu/pomm1.JPG
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”