Problem z liśćmi(głównie młodymi)

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
rb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 lip 2008, o 19:28
Kontakt:

Problem z liśćmi(głównie młodymi)

Post »

Witam,
Jakiś kiepski dzień dzisiaj :/ Parę godzin temu wrzuciłem zdjęcia wierzby a teraz kolej na rhododendrona. Kupiłem na wiosnę, w sumie przez przypadek, roślinkę. Stoi na tarasie schowana za murkiem od południowej strony. Zamiast w maju zakwitnąć pojawiły się nowe pędy i kolejne liście. Minęło parę miesięcy i znów są nowe pędy. Jest 3 razy większa niż na wiosnę i byłoby wszystko fajnie gdyby nie to, ze tym razem nowe listki więdną. Końce liści obsychają po bokach - widać na ostatnich zdjęciach. Miało to miejsce również na kilku starych, ze 2 pędy wyglądają jakby miały całkiem zwiędnąć. Nie mam doświadczenie w uprawie rododendronów więc pytanie do forumowiczów co się dzieje i ewentualnie jak reagować. Profilaktycznie uszkodzone liście usunąłem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc,
Robert.
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Post »

Powodem tego zjawiska jest zbyt suche powietrze podczas rozwoju tych liści cierpią na to tylko niektóre odmiany o większych potrzebach wilgotnościowych.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Zniekształcone blaszki liściowe - przyczyny, naukowo

Post »

Otrzymałem ostatnio odpowiedź w sprawie uszkodzeń młodych liści różaneczników i ich przyczyn. Informację otrzymałem od fachowca, naukowca i praktyka w dziedzinie wrzosowatych i szefa koła "Rośliny Wrzosowate" Piotra Murasa.


Z tymi liśćmi , to jest problem uszkodzenia rozwijającej się blaszki. Ona najpierw rozwija się wzdłuż nerwu głównego, a potem dopiero na boki. Uszkodzenia powstają przy tym drugim. Przyczyną jest albo uszkodzenie mrozowe, albo brak wody, który uszkadza jeszcze młodą blaszkę nie pokrytą grubą skórką z kutykulą . Podobne uszkodzenia mogą powodować też owady kłującossące, które wysysają młody miękisz z pomiędzy warstw obu skórek i w tym miejscu blaszka się marszczy, czasem "mikrodiurawi" i nie rozchyla się na boki. Te problemy wykazują tylko niektóre odmiany. Właśnie te wcześnie rozpoczynające wegetację (przymrozek) i te wrażliwe na suszę (uszkodzenia letnie).
Pozdrawiam
Piotr Muras
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Podobny mechanizm działa też chyba w przypadku innych roślin, np. Datur. Liście, które rozwijały się w okresie nocnych przymrozków powstały i pozostały zdeformowane.
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
Rozanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1832
Od: 9 lut 2009, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Toruń/Puszcza Bydgoska

Post »

Robercie, nie chcę Cię martwić, ale prawdopodobnie będziesz miał cały czas problem z Rh na połudnoiwym balkonie, nawet jeżeli będzie stał w cieniu. To roślina cieniolubna, wrażliwa na suche i gorące powietrze. Ja swoje hoduję w lesie sosnowym pod wysokimi drzewami i też mam czasem problemy z ich zdrowotnością. Te zwinęte liście są poparzone od słoneczka, może coś Ci kapnęło podczas podlewania na liście i wydaje mi się, że mają początki mączniaka (te nowe listki z nalotem)- musisz opryskać niestety jakąś chemią. Ogólnie roślina wygląda dobrze, ale żeby się nadal tak trzymała musisz mocno dbać. Jeżeli chodzi o kwitnienie, to nie w każdym roku RH musi kwitnąć. Jeżeli w szkółce był mocno nawożony i kwitł np. dwukrotnie, to w następnym roku nie zakwitnie, wypuści tylko liście. Musisz w tym roku mocno podlewać w sierpniu, bo teraz zawiązuje kwiaty na przyszły rok. Życzę powodzenia w uprawie.
Ewa
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

To samo jest u róż.
Powodem są także opryski chemią, o stężeniu odpowiednim dla starych, grubych liści.
Na młodych i na zawiązkach, to samo stężenie powoduje wady rozwojowe/ spalenie.
anndy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 wrz 2009, o 22:15
Lokalizacja: Radwanice pod Wrocławiem

Poskręcane liście rhododendrona

Post »

Witam,
Od pewnego czasu liście na jednym z RH "pokręciły się" jak na zdjęciu co to może być? Oprócz tego ostatnio niektóre liście poczerwieniały i pożółkły - ale to jak wyczytałem zrzucanie liści - dobrze myślę?
anndy
Obrazek
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Zrzucanie liści to normalne, a jeśli chodzi o poskręcane liście to....czy sprawdzałeś pH gleby pod Rh? Najbardziej prawdopodobna przyczyna to zbyt wysokie pH.
anndy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 wrz 2009, o 22:15
Lokalizacja: Radwanice pod Wrocławiem

Post »

lila31 pisze:Zrzucanie liści to normalne, a jeśli chodzi o poskręcane liście to....czy sprawdzałeś pH gleby pod Rh? Najbardziej prawdopodobna przyczyna to zbyt wysokie pH.
Przed posadzeniem (w czerwcu) do dołu wsypałem ok pół worka torfu i tak samo pod pozostałymi a tylko temu jednemu liscie pokręciło -możliwe że tylko ten ma za duże pH - nic jutro to sprawdze. Co teraz zrobić aby zakwasić pod nim glębę?
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

U mnie zdarza się, że przed Rh gdzie "zacina" deszcz jest inne pH niż za krzewem. Częste opady powodują wypłukiwanie z gleby składników zakwaszających.
Jeżeli pH jest za wysokie, najskuteczniejszy jest rozcieńczony kwas ortofosforowy. Jeżeli masz trudności z jego zdobyciem, w ostateczności, możesz dołożyć warstwę kwaśnego torfu pod krzew, chociaż torf też ma swoje wady.
Oczywiście są to moje spostrzeżenia, a rzeczywistość może być inna, jednak przede wszystkim sprawdź pH. :D

PS. Napisz w profilu gdzie masz swój ogród. Podaj miejscowość lub chociaż region. Taki jest zwyczaj, a ponad to łatwiej jest wtedy udzielać rad.
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Post »

Odnośnie żółtych liści to lila31 już odpowiedziała. Zobacz też wątki:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=27186
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=27057

Odnośnie pokręconych liści to być może stres z powodu braku wilgoci w ziemi.
Czy ten rhododendron jest w nasłonecznionym miejscu?
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
Jabe
50p
50p
Posty: 74
Od: 10 lis 2008, o 21:57
Lokalizacja: Małopolska

Post »

anndy jeżeli Twój rhododendron to Nova Zembla, to moim zdaniem delikatne powykręcanie liści jest stanem normalnym.
Pozdrawiam, Beata
anndy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 wrz 2009, o 22:15
Lokalizacja: Radwanice pod Wrocławiem

Post »

No i zakupiłem pHmetr . Pod rzeczonym RH pH jest między 7 a 8 - ziemię wygrzebałem z 5 cm dołka tuż obok głównej gałęzi. Co teraz zrobić żeby zakwasić tą glebę. A odmiana to faktycznie Nova Zembla... - to co ten typ faktycznie tak ma? Dodam że pod pozostałymi RH pH wynosi 5.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”