Leszczyna (Corylus) owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek76
100p
100p
Posty: 119
Od: 12 kwie 2008, o 15:33
Lokalizacja: północna Małopolska

Leszczyna pogięta - pytanie

Post »

Posadziłem w zeszłym roku leszczynę pogiętą. W tym roku z jej "pogiętości" pozostała tylko bezlistna gałązka, reszta, to łodygi proste ze zwykłymi liśćmi:

Obrazek

Proszę w zasadzie o potwierdzenie przypuszczenia, że w tym przypadku zwyciężył podkład ze zwykłej leszczyny :)
to ja, Wojtek :)
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Twoje przypuszczenia są słuszne, leszczyna wypuściła odrosty z podkładki i zagłuszyła odmianę zaszczepioną.
Takie odrosty należy natychmiast usuwać , najlepiej tuż przy szyjce korzeniowej.
Odkop delikatnie ziemię i wytnij wszystkie dzikie odrosty tak nisko jak tylko będziesz mógł, może roslina sie pozbiera i wyda własciwe, poskręcane pędy.
Odmiany szczepione należy obserwować bo bardzo często podkładka próbuje zdominować odmianę zaszczepioną.
Awatar użytkownika
Wojtek76
100p
100p
Posty: 119
Od: 12 kwie 2008, o 15:33
Lokalizacja: północna Małopolska

Post »

Dziękuję Ci za potwierdzenie. Oglądałem ją z bliska i nie widać w ogóle tych charakterystycznych "pomarszczonych" liści - z tego wniosek, że gdy powycinam "dziki", to zostanie jedna goła, pokręcona gałązka. :(

Ja po prostu nie wiedziałem, że to jest szczep :( Myślałem, że to taka odmiana pokręcona od korzenia....
to ja, Wojtek :)
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Wojtek76 pisze:Dziękuję Ci za potwierdzenie. Oglądałem ją z bliska i nie widać w ogóle tych charakterystycznych "pomarszczonych" liści - z tego wniosek, że gdy powycinam "dziki", to zostanie jedna goła, pokręcona gałązka. :(

Ja po prostu nie wiedziałem, że to jest szczep :( Myślałem, że to taka odmiana pokręcona od korzenia....
Sam musisz zadecydować czy podejmiesz walkę czy zadowolisz się zwykłą leszczyną :?:
Na pewno nic nie ryzykujesz, tak czy siak coś wypuści :wink: :D
Mam tę leszczynę i najpierw mi dwa sezony chorowała a potem kiedy wreszcie udało mi się ją wyleczyć psiak ja pogryzł .
Musiałam ja przyciąć kilka centymetrów nad ziemią (ale powyżej miejsca szczepienia) bo cała była poszarpana i odarta z kory.
Wiosną po tym zabiegu wypuściła piękne, długie, powyginane pędy :D
Awatar użytkownika
Wojtek76
100p
100p
Posty: 119
Od: 12 kwie 2008, o 15:33
Lokalizacja: północna Małopolska

Post »

Skoro powiadasz, że coś jednak wypuści, to powycinam "dziki". Jeśli odrodzi się zwyczajna, to ją przeniosę poza ogród :)

A co do psiaków, to właśnie z takich względów nie posiadam czworonogów :)
Czekam, aż dzieci na mnie wymuszą, ale póki nie bardzo się dopominają, to czworonogom wstęp wzbroniony :)
to ja, Wojtek :)
finezja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 7 wrz 2007, o 11:28

Re: Czy leszczyna owocuje w każdym roku ?

Post »

mam jeden krzew leszczyny 6-letniej a owoców przez ten okres zebrałam może 15 szt ... czy to prawda ze powinno się sadzić co najmniej 2 krzewy leszczyny jedna obok drugiej ?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7616
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czy leszczyna owocuje w każdym roku ?

Post »

Prawda, chyba że w pobliżu, np na sąsiedniej działce rosną leszczyny.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Czy leszczyna owocuje w każdym roku ?

Post »

Czy odmiany 'Kataloński' i 'Olbrzym z Halle' będą się nawzajem zapylać?
Tomek
KBM
100p
100p
Posty: 156
Od: 17 paź 2008, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Nałęczowa

Re: Czy leszczyna owocuje w każdym roku ?

Post »

Według Henryka Zdyba, autora świetnej książki pt. "Leszczyna", obie te odmiany są dla siebie dobrymi zapylaczami.
Bogdan
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Czy leszczyna owocuje w każdym roku ?

Post »

Dopiero teraz zakupiłem tą książkę i dokształcam się z uprawy leszczyny. ;:208

Dziękuję za odpowiedź. Ostatecznie nie wybrałem 'Olbrzyma z Halle', tylko 'Kataloński', 'Cosford' i 'Barceloński'. 'Cosford' to dobry zapylacz dla wielu odmian.
Tomek
KBM
100p
100p
Posty: 156
Od: 17 paź 2008, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Nałęczowa

Re: Czy leszczyna owocuje w każdym roku ?

Post »

Ten z Halle to wcale nie taki "olbrzym". Widziałem większe. Nadali mu taką nazwę - jak to Niemce. Spory jest, ale żeby zaraz "olbrzymi" :?:
- "Olbrzymi z Halle" :!: Szkoda, że nie "precyzyjny". A skorupę ma taką, że dziadki nie wytrzymują. Jak na jakimś Panzerkampfwagen Panther. Dobrze, że zrezygnowałeś.
Bogdan
Awatar użytkownika
image
200p
200p
Posty: 273
Od: 23 lip 2010, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Myszków/ Śląskie
Kontakt:

Re: Czy leszczyna owocuje w każdym roku ?

Post »

Ciekawy temat :uszy leszczyny jako drzewka . Mam 4 krzewy leszczyny ( chyba naszej poczciwej lesnej ) owocuje obficie ale niestety ma drobne orzechy. Krzewy zajmują dużo miejsca, nie wiedziałam że, można je prowdzić jak drzewka, muszę spróbować. Zakupione dwie młode sadzonki ( czerwonolistnego i olbrzyma z Halle ) od razu będę formować na drzewka :heja :wit
Pozdrawiam! Róża
Awatar użytkownika
Pogrod
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 20 cze 2010, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Czy leszczyna owocuje w każdym roku ?

Post »

Czy Leszczyna pospolita ta ze szkółki to ta sama leszczyna która rośnie dziko? :?:
Piotr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”