Trawa na słabe podłoże

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Lutecki
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 24 paź 2011, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wola Łaskarzewska

Trawa na słabe podłoże

Post »

Witam,
W tamtym roku, w listopadzie zaorałem 25 arów działki na której rosła trawa, ponieważ chciałem wyrównać teren. Czeka mnie jeszcze glebogryzienie i grabienie, a następnie sadzenie nowej trawy. Pytanie do szanownych forumowiczów jaka najlepsza będzie mieszanka dla mnie? Gleba jest kiepskiej klasy (chyba V lub VI), praktycznie piach, a ja sam nie będę miał czasu aby podlewać trawę więcej niż 2 razy w tygodniu w weekend. Po trawie będzie dreptało malutkie dziecko :)
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 829
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Trawa na słabe podłoże

Post »

Przed posianiem trawy radziłbym wzmocnić podłoże kilkoma wywrotkami lepszej ziemi lub popytać o odpowiednią mieszankę w sklepie ogrodniczym. Na takiej lekkiej ziemi spacery nawet małego dziecka dopóki się trawa nie ukorzeni będą się kończyły wyrywaniem młodych roślinek. A najlepiej siać w kwietniu zanim słońce zacznie palić, to może zacznie rosnąć.
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3024
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Trawa na słabe podłoże

Post »

Korzystne byłyby uprawy motylkowych jako zielonego nawozu + dodatek ciężkiej, gliniastej gleby celem zwiększenia pojemności wodnej.
Co do samej mieszanki nasion szukaj takiej ekstensywnej z dużą zawartością kostrzew.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa na słabe podłoże

Post »

Przy tej powierzchni zdecydowanie pomyśleć należy o automatycznym nawadnianiu. Mieszankę skomponować samemu polecam dwuskładnikową w proporcjach 70/30 Wiechlina łąkowa, kostrzewa czerwona. Można też wzbogacić mieszankę w mietlicę pospolitą, która po 3, 4 sezonach zdominuje trawnik i stworzy bardzo silną i samoodnawialna darń, tylko nie za dużo, max 5 % bo to silnie inwazyjny gatunek prawie jak perz. :;230
Awatar użytkownika
monimg
500p
500p
Posty: 565
Od: 13 lut 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie jakie cudne

Re: Trawa na słabe podłoże

Post »

Proszę o pomoc.
Będziemy niedługo siać trawę na naszej działeczce. Chcemy zasiać tylko część, ponieważ większość terenu to jeszcze taki mały plac budowy (trzeba rozebrać garaż i postawić nową altankę). Zatem wysiew będzie tylko od frontowej części i koło tarasu.
Piach leci po całości - do takiego stopnia, że w niektórych miejscach mąż wykopywał na 3 łopaty doły z czystym piachem hehe.

Część, którą zamierzamy teraz obsiać została podniesiona na co najmniej całą łopatę ziemią gliną - b. czarną. (w niektórych miejscach nawet na dwie) Na jesieni wysialiśmy gorczycę - nawóz zielony. Został przekopany przed zimą i pozostawiony. Teraz ładnie zgrabiliśmy wszystko i czekamy na walcowanie.
Czy wobec nawiezienia takiej grubej warstwy gliny (klei sie toto do butów strasznie) na tą część przednią mam zastosować mieszankę na gleby suche czy gliniaste. Jak przekopywałam gorczycę to nie doszliśmy do dolnej warstwy.

Czy gdy będziemy gotowi do obsiania drugiej części ogrodu (tam jest teren wysoki i nie ma możliwości nawiezienia gliny - co najwyżej lekkie rozsypanie tak z parę cm) mam użyć mieszanki na trawy suche i słoneczne?
Czy takie rozwiązania się stosuje?
Proszę polecić mi jakąś mieszankę traw na frontową część - czyli tą podniesioną gliną i mieszankę na suchą część. Chodzi mi bardziej o jakiś taki mix trawy stosunkowo wytrzymałej (nie musi to być strikte sportowa)i nie bardzo brzydkiej. Nie ma znaczenia kolor i nie zależy mi na trawniku ot, już. Może być ciemna bądź jasna. Ważne by po jednym przejściu nie było śladów butów.

Czytałam, że trawy w supermarketach mam omijać. Chcę kupić mieszankę traw w Centrum Nasiennictwa, ale tam chyba muszę podać ilości i % i gatunki. Nie mam pojęcia jak się do tego przygotować.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa na słabe podłoże

Post »

monimg pisze:Proszę o pomoc.
Będziemy niedługo siać trawę na naszej działeczce. Chcemy zasiać tylko część, ponieważ większość terenu to jeszcze taki mały plac budowy (trzeba rozebrać garaż i postawić nową altankę). Zatem wysiew będzie tylko od frontowej części i koło tarasu.
Piach leci po całości - do takiego stopnia, że w niektórych miejscach mąż wykopywał na 3 łopaty doły z czystym piachem hehe.
Na takim piaszczystym podłożu, trawa z roki świetnie da sobie radę, bez dodatkowego podkładu.
Część, którą zamierzamy teraz obsiać została podniesiona na co najmniej całą łopatę ziemią gliną - b. czarną. (w niektórych miejscach nawet na dwie) Na jesieni wysialiśmy gorczycę - nawóz zielony. Został przekopany przed zimą i pozostawiony. Teraz ładnie zgrabiliśmy wszystko i czekamy na walcowanie.
Czy wobec nawiezienia takiej grubej warstwy gliny (klei sie toto do butów strasznie) na tą część przednią mam zastosować mieszankę na gleby suche czy gliniaste. Jak przekopywałam gorczycę to nie doszliśmy do dolnej warstwy.
Hymmm... i co tu doradzić, w zasadzie to najlepiej wywieźć przywiezioną glinę i dać lekką ziemię ogrodniczą.
Przemieszaj gliniastą ziemię z piaskiem, jest to półśrodek, ale ekonomiczny, w krótkim odstępie czasowym.
Wszystko teraz zależy od tego jak dużo jesteś w stanie poświęcić czasu na pielęgnacje trawnika i jak dużo masz siły fizycznej.
Poniżej czytam, że nie zależy Tobie na wyglądzie trawy, więc szukaj mieszanki 50/50 życice/kostrzewy.
Czyli tak zwane mieszanki uniwersalne.
Czy gdy będziemy gotowi do obsiania drugiej części ogrodu (tam jest teren wysoki i nie ma możliwości nawiezienia gliny - co najwyżej lekkie rozsypanie tak z parę cm) mam użyć mieszanki na trawy suche i słoneczne?
Miejsca suche "tolerują" kostrzewy np czerwona w różnych odmianach
Czy takie rozwiązania się stosuje?
Stosuje się do trawy z rolki.
Żywotność takiego trawnika na tak przygotowanym gruncie to kilka sezonów, przeciętnie 3.
Proszę polecić mi jakąś mieszankę traw na frontową część - czyli tą podniesioną gliną i mieszankę na suchą część. Chodzi mi bardziej o jakiś taki mix trawy stosunkowo wytrzymałej (nie musi to być strikte sportowa)i nie bardzo brzydkiej. Nie ma znaczenia kolor i nie zależy mi na trawniku ot, już. Może być ciemna bądź jasna. Ważne by po jednym przejściu nie było śladów butów.
Trudno coś polecić bo to co jest na etykiecie nie odpowiada zawartości wewnątrz.
Przykład podałem tu na fotografii http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 8&start=42
A to by była najodpowiedniejsza mieszanka dla Ciebie.
W składzie po winne być mietlica pospolita i kostrzewa owcza
Czytałam, że trawy w supermarketach mam omijać. Chcę kupić mieszankę traw w Centrum Nasiennictwa, ale tam chyba muszę podać ilości i % i gatunki. Nie mam pojęcia jak się do tego przygotować.
Ten link http://www.dom.pl/gatunki-i-rodzaje-traw.html już podawałem, myślę, że co, nie co wyjaśni.
Awatar użytkownika
monimg
500p
500p
Posty: 565
Od: 13 lut 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie jakie cudne

Re: Trawa na słabe podłoże

Post »

Glod grass to polski odpowiednik Barenbrug Exclusor - tak ktoś podaje w necie. Wychodzi więc na to, że nie do końca.
Hmmm. Poczytałam o B. Solide - na place zabaw.
Skład:
35% życica trwała drobnolistkowa
25% wiechlina łąkowa
25% kostrzewa czerwona pospolita
15% kostrzewa czerwona rozłogowa

Szukałam trochę o życicy. Wyczytałam, że ona w czasie zimy obumiera i trawnik dlatego wygląda na wyschnięty. Dopiero wiosną wraca do życia. Ktoś nawet radzi by w składzie było jej jak najmniej. Niestety nic nie znalazłam na temat drobnolistnej. Czy takowa w ogóle istnieje czy to tylko taki chwyt?
Poza tym bardzo mało jest zdjeć gotowych trawników z poszczególnych mieszanek. Bądź tu mądry człowieku. Wiem, jak wygląda Barenbrug Exclusor i kilka innych, ale na temat B solide nikt nic nie pisze.
;:223
Awatar użytkownika
monimg
500p
500p
Posty: 565
Od: 13 lut 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie jakie cudne

Re: Trawa na słabe podłoże

Post »

No to zasiałam B. Green Uniwersal. Nigdzie nie było B. Solide. Tak naprawdę to potrzebowałam na ten moment jedynie 1kg. Wysyłkowo widziałam tylko 15kg. Skład ma zbliżony, jedynie dodatek mietlicy 5%.
Najgorsze było przygotowanie podłoża. Kamień wyłaził z kamienia. :shock:
Poziom także trudno było uzyskać, bo co trochę robiły się fale dunaju. I znów grabki, a tu nowe kamyczki i patyczki....
Najlepsza okazała się długa deska.
Zobaczymy. Na resztę trawnika dam chyba Watersaver.
warm
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lip 2009, o 09:35

Re: Trawa na słabe podłoże

Post »

monimg pisze:No to zasiałam B. Green Uniwersal. Nigdzie nie było B. Solide. Tak naprawdę to potrzebowałam na ten moment jedynie 1kg. Wysyłkowo widziałam tylko 15kg. Skład ma zbliżony, jedynie dodatek mietlicy 5%.
Możesz podać dokładny skład Barenbrug Green Uniwersal?
Bo chyba najczęściej nie deklaruja tam udziału Mietlicy?

Kiedy kupowana?
Awatar użytkownika
monimg
500p
500p
Posty: 565
Od: 13 lut 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie jakie cudne

Re: Trawa na słabe podłoże

Post »

Nie ma mietlicy.
życica trwała - 30%
kostrzewa kępowa 21%
kostrzewa czerwona 34%
wiechlina łąkowa 15%
Wschodziła 9 dni.
Awatar użytkownika
fanattyk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 kwie 2021, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa na słabe podłoże

Post »

Witam, H E L P mam odmienną sytuację. ( gleba zwięzła).
Zmienia na której rosły dawno temu ziemniaki. Zagony zarosły trawą ale nie dało się po niej biegać dlatego decyzja by zrobić równą powierzchnię i obsiać.

Ziemia została wywrócona ( zdjęcie w moim avatarze). Jeszcze będziemy zasypywać ślady traktora.

ponad 4 000 m2. Nie mam środków by nawieść ziemię pod trawy. Kiedyś jak badałem glebę pH było 6.0.
Ewentualnie co robić - możemy myśleć o trawie bez zamawiania wywrotek z jakąś ziemią?

podpowiedzcie co siać?
Nie mam wysokich wymagań. Ważne by dzieci mogły biegać nie wykręcając sobie stóp. Czyli takie trawy rosnące w wysokich kępkach odpadają.
Jest to działka rekreacyjna, więc podlewać będziemy b. rzadko. Strefa nie będzie b. intensywnie użytkowna. ( 1-2 razy w miesiącach ciepłych).
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”