Cięcie brzoskwinie i nektaryny

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
marcelogrodnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 kwie 2015, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cięcie brzoskwinie i nektaryny

Post »

Witam serdecznie,

szukałem rady na mój problem dotyczący źle ciętych brzoskwiń i nektaryny ale nie znalazłem jesnej odpowiedzi więc postanowiłem zadać konkretne pytanie.

Mam 2 brzoskwinie i jedną nektarynę w formie jak na załączonych zdjęciach. Nie mam pojęcia jak je przyciąć żeby uzyskać najlepszy efekt. Proszę o pomoc.

Z góry dziękuję.
Maro

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Zaniedbane brzoskwinie i nektaryny - co robić

Post »

Patrz, i nikt nie chciał pomóc. :roll:
Twoje brzoskwinie są już tak uformowane i lepiej teraz już tego nie zmieniać. Jako, że brzoskwinia to taki krótkowieczny gatunek to nie opłaca się zdzierać narzędzi na wtórne formowanie. Tym bardziej, że w obecnym kształcie też wyciągniesz dobry plon. Jedyne co trzeba teraz zrobić to usunąć gałęzie cienkie - takie które nie utrzymają owocu. No i obniżyć całość możesz dla wygody.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
marcelogrodnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 kwie 2015, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaniedbane brzoskwinie i nektaryny - co robić

Post »

Przywróciłeś mi wiarę w ludzi. Dzięki za odpowiedź. Trochę poprzecinałem i obniżyłem. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Pozdrawiam
m
kaczusia28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 sty 2021, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

ciecie nektarynki

Post »

Kochani proszę podpowiedzcie jak przyciąć tą nektarynę. nigdy nie była cięta. Dziękuję!!!
Obrazek
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Cięcie brzoskwinie i nektaryny

Post »

Bardzo ładne drzewko Ci urosło.
Zapytam, w jakim rejonie Polski? Moje 2 nektaryny padły za młodu i nie wiem czy przemarzły, czy uschły.
Co do cięcie, to nie doradzę (może ktoś się wypowie) chociaż mim zdaniem nie nie wygląda źle. Może tylko standardowo czyli kilka gałązek rosnących do środka i krzyżujących się (żeby się o siebie nie ocierały).
Jednio wiem, że na pewno brzoskwiń nie powinno się teraz ciąć (poczekać aż do kwietnia), a nektaryny pod tym względem są podobne. Wtedy też widać, które pędy są zdrowe, a które liche (uschły).
Ile ta Twoja może mieć lat i czy już owocowała? A może znasz odmianę?
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: ciecie nektarynki

Post »

kaczusia28
Nektarynę jak brzoskwinię należy ciąć w połowie kwietnia, gdy już widać, co zakwitło, a co nie. Nektarynę można ciąć w pokrój choinki. Wycinamy wszystko poniżej 70 cm. Drzewko na zdjęciu ma już chyba pierwsze gałęzie wyżej niż 70 cm. Od jakiegoś czasu przeglądam strony ogrodnicze francuskie, gdzie stosuje się gobelet w prowadzeniu drzew owocowych. Jedna z moich wiśni jest tak właśnie prowadzona.
kaczusia28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 sty 2021, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie brzoskwinie i nektaryny

Post »

romix pisze: Ile ta Twoja może mieć lat i czy już owocowała? A może znasz odmianę?

Witam serdecznie Mieszkam w woj. dolnośląskim w Górach Sowich :) Nektarynka ma 4 lata. Ladnie owocowała 2 lata z rzędu. Niestety nie znam nazwy. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”