Koleus Blumego cz.2

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Przemekt23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1197
Od: 13 gru 2013, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Jedna odmiana koleusa może zmienić się kolorystycznie tylko pod jednym warunkiem. Ustawić kilka doniczek w innych miejscach nasłonecznionych. Bo to wszystko zależy od światła jak się wybarwi. odmiana się nie zmieni co jedynie odcienie i kolory będą inne. Raz mocniejsze a raz jaśniejsze.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Russski pisze:Trzeba mieć szczęście i nie wiem co jeszcze, żeby wyrosły takie obrazkowe piękne roślinki :D
Dlatego warto poszukać w sezonie sklepowych sadzonek...albo skubnąć to tu, to tam :D
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Przemekt23 pisze:Jedna odmiana koleusa może zmienić się kolorystycznie tylko pod jednym warunkiem. Ustawić kilka doniczek w innych miejscach nasłonecznionych. Bo to wszystko zależy od światła jak się wybarwi. odmiana się nie zmieni co jedynie odcienie i kolory będą inne. Raz mocniejsze a raz jaśniejsze.
Niby tak,bo ten m?j koleus dawniej był zielony z czerwoną obw?dką,a teraz jest zielono-ż?łty,ale jednak ciągle jest na 'tą samą nutę'. Teraz w okresie zimowym nowe odrosty mają np dużo jasnego, a latem są ciemnozielone :)
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6739
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Obrazek

Obrazek

W słoiku z wodą nie więdły. Dzisiaj kilka sadzonek posadzonych do doniczek P9 w południe lekko podwiędło. Albo otwarte okno (dość zimne powietrze) albo zbyt suche powietrze w pokoju. Zroszenie roślin wodą z opryskiwacza chyba pomogło.
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Narine odnośnie dziedziczenia sprawdziłem to kilka stron wcześniej.
Russski przegapiłam Twój eksperyment... :oops: Ciekawa sprawa. Szkoda, że nie zostawiłeś choć po 3 egzemplarze, by zaobserwować co będzie dalej z ich wybarwieniem. Zwłaszcza tych nakrapianych, czy rococo.
Może ta nieprzekazywalność cech mateczników przez nasiona, o której piszą, dotyczy bardziej wyrafinowanych odmian? Te jednak, jak wiadomo, nie są zbyt chętne do zawiązywania kwiatostanów.
Tak , czy inaczej jestem ciekawa, co wyrośnie z Twoich nasion z Azji. Koniecznie pokaż.

Mi udało się kupić na miejscu jedynie nasiona K.Blumei (Polan)
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7326
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Kiełkują moje koleuski, posiane tydzień temu. :D
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6739
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Dzisiaj zdobyłem sadzonki kolejnej odmiany ale ponieważ są na niej wełnowce na razie ma kwarantannę. Zresztą i tak jest za słabo ukorzeniona by ją posadzić do ziemi.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Narine naprawiłem swój błąd i wysiałem ze swoich nasion jeszcze raz takie kolory, które chce mieć już w ogrodzie :D
jokaer mam nadzieję, że znajdziesz w nich jakieś ciekawe egzemplarze 8-)
przemek1136 z takich dużych sadzonek jak z Twojego poprzedniego zdjęcia robię 2-3 sadzonki :P ale to przez deficyt zostawionych na zimę sadzonek i słaby wzrost mateczników na parapecie :lol: Każdego koloru planuję mieć po 3 sztuki.

Ja wróciłem z trochę cieplejszego klimatu, niestety koleusów nie przywiozłem. Przywiozłem za to trochę nasion wytrzepanych własnoręcznie z roślin od miłej Pani, która też je kolekcjonuje. Niestety te najpiękniejsze jak to zwykle bywa nie kwitły, ale zawsze to jakieś urozmaicenie i coś "innego" na pewno się znajdzie :tan Zaraz wysiewam i czekam.

Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Russki - to Twoje czy tej pani?
zbi?r jest imponujący.

Btw - ja też zostawilam moje koleuski na zimę i teraz żałuję. W prawdzie mam ich nadal pełno,ale szkoda jednak tamtych roślin..

Jak wam nasiona powschodzą to koniecznie się pochwalcie :)
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Foxowa to tej pani z filipin, ma nade mną taką przewagę, że może je uprawiać cały rok na zewnątrz. Cały czas coś dosadza czy dosiewa. Na zdjęciu tego nie widać, ale podczas mojej wizyty wysadzała ryż na poletku obok :lol: w przerwie pomiędzy plewieniem koleusów :;230

Niestety wszystkiego w domu nie damy rady przechować, ale zawsze można spróbować z wysiewem nowych nasion.
Co prawda wysiewałem tylko 2 lata z rzędu, ale łudzę się, że dorzucają do tych polskich nasion jakieś ciekawsze egzemplarze. Chociaż 1 na 1000 nasion...
Chciałbym zobaczyć te plantacje z których pozyskują nasiona nasze polskie firmy. Ciekaw jestem dlaczego jest taka ograniczona pula genów.

Z koleusów na razie nic ciekawego nie widać. 3 tacki dopiero kiełkują, jedna wypuszcza pierwsze listki, 3 następne nawet jeszcze nie wysiane. Za tydzień będzie coś widać czy uchowała się jakaś ciekawostka.

Obrazek
Awatar użytkownika
Carmelka00
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 25 lut 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Moje koleuski już takie:

Obrazek


Wyjątkowo mi się udały w tym roku, bo w poprzednim klapa, ale czy coś ciekawego z nich da? I mam pytanie, kiedy pierwszy raz nawozić??
Pozdrawiam
Lenka

Leśny zakatek...
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Tzn. gdzie było? :D
Mam nasiona z Tajlandii, Filipin i Holandii mam nadzieję, na egzemplarze nie występujące w naszych polskich miksach.
Wystarczyło by mi kilka na przykład takich egzemplarzy:

:D :D :D
https://images83.fotosik.pl/1008/e0ba1e ... be3med.jpg
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7326
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Oj, rewelacyjne te koleusy.
Czy uda Ci się coś takiego z nasion uzyskać?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”