a jeśli chodzi o bor to tu :http://www.podoslonami.pl/niedobory-skl ... ch-warzyw/
autor Anna Czarnecka, 4 lipca 2017
Opublikowany w:nawożenie warzyw przegląd informacji
Włodzimierz Prus z firmy ADOB w trakcie spotkań z ogrodnikami w Grudziądzu (poświęcone uprawie pomidorów) i w okolicy Ostrowa Wielkopolskiego (dotyczyło ogórków szklarniowych), omówił rolę i znaczenie nawożenia mikro ? i makroelementowego w uprawie szklarniowej
Wzajemne oddziaływanie pierwiastków
Prelegent zwracał uwagę, że przy planowaniu nawożenia należy pamiętać, iż pierwiastki wzajemnie na siebie oddziałują. Przy nadmiarze potasu mogą wystąpić problemy z pobieraniem magnezu, wapnia i boru. Zbyt wysoka zawartość wapnia blokuje przyswajanie potasu, magnezu, boru, cynku, manganu i żelaza. Przenawożenie azotem przyczynia się do niedoborów potasu, boru i miedzi.
Na pobieranie poszczególnych pierwiastków z podłoża mają wpływ warunki pogodowe ? przypominał W. Prus. Przy pochmurnej pogodzie lub przy niskiej temperaturze podłoża mogą pojawić się problemy z pobieraniem przez roślinę magnezu. Pochmurna pogodna obniża także zdolność pobierania żelaza i manganu. Wilgotność powietrza w obiekcie wpływa na transport asymilatów i odżywianie roślin m.in. wapniem.
Objawy niedoboru
Bor ? przy jego niedoborze w ogórkach owoce są zdeformowane. Na ich powierzchni widoczne są podłużne, białe skorkowacenia. Młodsze liście są zniekształcone. Wierzchołek zamiera. Na brzegach blaszki liściowej starszych liści widoczna jest szeroka, żółta obwódka. Roślina masowo zrzuca zawiązki owoców. W przypadku pomidora objawami niedoboru są deformacje wierzchołkowych części rośliny, zamieranie i kruchość najmłodszych liści, brązowienie pąków, deformacja stożków wzrostu. Jak przestrzegał prelegent nawet niewielkie przenawożenie borem może być szkodliwe dla rośliny ? powoduje powstawanie żółtych, z czasem brązowiejących, nekrotycznych plam na liściach.
Aniu, pociesz znajomá, ogórki na pewno rusza z kopyta. Ogrodnictwo uczy cierpliwości i pokory
