Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

kaLo pisze:Docentandrzej na pewno nie są przekarmione, to widać. Sprawdzałeś odczyn gleby?
Sprawdziłem wczoraj płynem Heliga. Elektroniki nie mam :roll:
Użyłem wody destylowanej i wskazało na 6 więc odczyn raczej prawidłowy. Niestety skala co 1 na mierniku.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

KaLo

To niedobory. Pamiętasz który niedobór powoduje pękanie blaszki liściowej?

Francik

-- Cz, 27 lip 2017, 10:28 --

Docentandrzej

KaLo już zapytał ja powiem, że masz kłopoty z miedzią czyli problemy gleb o zbyt wysokim odczynie.


Francik
Francik
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11335
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Raczej kłopoty z gradem, który był jakiś czas temu i stąd te pęknięcia. :) . Pierwszy raz z czystej ciekawości puściłem Maxiforta na żywioł. Wyrósł niemal na 2 metry i to na kilka pędów ;:oj . Widocznie jest bardziej żarłoczny niż to wynika z jego postury. 4 dni temu dostał oprysk mikroelementowy w 0,5% roztworze mocznika i jakby było trochę lepiej.

Docentandrzej to może być 5,5-6,5 czyli prawidłowo. Jak wiesz z niedoborami różnie bywa. Mogą wynikać z faktycznego deficytu danego pierwiastka bądź z nadmiaru jego oponenta. Poza tym braki różnych makro i mikro elementów dają b. podobne objawy. Weź Magiczną siłę do pomidorów Substrala i opryskaj. Najszybszy i najpewniejszy efekt. A najlepiej zrób analizę gleby metodą ogrodniczą i będzie wiadomo co jest a czego brakuje.Jak zrobisz to teraz to będziesz miał czas przygotować glebę na następny sezon.
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Mam coś takiego http://www.floks.pl/planton-p-nawoz-do- ... d1659.html . Oprysk może być, czy tylko według zaleceń nawożenie doglebowe. Magicznej siły do pomidorów nie znalazłem, a to mam w domu.

Planton P npk 8 11 35 + miedź, żelazo, mangan, cynk


Chciałem też użyć coś z dodatkiem wapnia. Czy może dać już spokój i 2 krotny oprysk saletrą wapniową, ostatni 2 tygodnie temu wystarczył. Do tej pory nie znajduje już znaków szw.
Czytałem, że przy szw oprysk wapniem powinno się robić na każdym nowym gronie.

Edit: mam też wapnowit z mikroelementami. Chyba też by się nadał przeciwko szw.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11335
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Skład podobny do magicznej siły. Jeżeli nie zawiera boru to jest go sporo w wapnowicie.
Wapnowit to saletra wapniowa + mikro. Możesz polecieć po całości nie tylko grona. Zrób 1 l roztworu na próbę rozpuszczając pół dawki Plantonu a po jego całkowitym rozpuszczeniu wlej pół dawki wapnowitu. Jeżeli roztwór nie zmętnieje i nic się nie wytrąci to spokojnie możesz stosować taką mieszankę w jednym oprysku.
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Dobrze, tak też zrobię. Dzięki za poświęcony czas ;:180.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Zrobiłam im zdjęcie od spodu, czy mam usunąć te liście czego im dać? Owoce dojrzewają no i tylko te liście górne mają raczej te plamki,a przynajmniej takie olbrzymie. Także chyba aż tak źle nie mają.
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Werka
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11335
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Te zdjęcia są wyraźniejsze i na plamach wyraźnie widać koncentryczne linie charakterystyczne dla alternariozy.
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Czyli jednak nos mnie nie mylił. Pytanie co z nimi zrobić jeśli są w skrzyni. ? Pryskać. Na owocach żadnych zmian nie widzę i czy to kwestia upałów, mocnego słońca od po 16 ?
Pozdrawiam, Werka
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Śor Cabrio Duo chcę nim opryskać profilaktycznie pomidory po ostatnich deszczach.
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 20 - 25 ml/100 m2
.Zalecana ilość wody: 2-10 l/100 m2

Ktoś mi to przetłumaczy na Polski o co tu chodzi? Potrzebuję rozrobić w 2 litrach wody, bo tyle mi wystarcza do opryskania 40 krzaków pomidorów to ile mam w końcu dać tego środka do tych 2 litrów?
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Podane dawki dotyczą 100m2 powierzchni.
Ale nikt nie wie jaki rodzaj pomidora uprawiasz ( niskie czy wysokie, mocnoulistnione czy słaboulistnione ) albo w jakiej fazie wzrostu stosujesz oprysk ( rośliny młode czy stare ).
Oglądając Twoje zdjęcia wiem, że masz pomidory-krzaczory wymagające maksymalnych dawek.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7617
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Nie potrafię zdiagnozować tej choroby, jest to koktajlowka, rośnie w donicy, obok rośnie druga, której jeszcze nic się nie dzieje. Początkowo myślałam, ze to z przelania, upały były duże, temp. W okolicach 34 st, podlewane nawet dwa razy dziennie. Zaprzestano podlewania, jednak nic się nie zahamowało. Może to furazyjne wiedniecie pomidora? Podesłano mi tylko takie zdjęcia.
Nie mam możliwości zobaczenia łodygi w przekroju. Ziemia ogrodowa (ze sklepu), zasilona końskim obornikiem, sama je sadzilam rosły pięknie a tu nagle takie jakieś choróbsko. Zaraza to raczej nie jest, w tych rejonach jej nie ma, tutaj akurat króluje alternarioza.
Obrazek


Obrazek

Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11335
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Gieniu tylko OŚP gra do końca świata i jeden dzień dłużej. Ta ilość obornika w donicy pewnie już się skończyła a do końca sezonu jeszcze ho ho ho , nie mówiąc o końcu świata :D .
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”