Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
ida74
---
Posty: 4356
Od: 10 kwie 2008, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nad stawem

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Czy dżdżownice ze sklepu wędkarskiego nadają się :?:
Przyznaję,że zaciekawił mnie ten temat :!:
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Dzięki Tobie Piotrze, w tym roku, spróbuję pobawić się w hodowlę dżdżownic kalifornijskich!

Wydawało mi się, że jest to dosyć skomplikowane i czasochłonne!
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2301
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

grazyna255 pisze:Oglądam te Wasze robaczki... Piotrek, możesz zdradzić jak stosujesz przerobiony nawóz przez dżdżownice do produkcji rozsady?
Grażyna na pewno dodam 5 - 10 % piasku i wermikulit, zobaczymy ile tego dobra będę miał. Niedługo startuję z paprykami i kwiatkami. Biokompost jest świetny na rozsady i nie tylko, przecież to jest przerobiony obornik koński, czy jest coś lepszego?
ewa-s pisze:Piotrek jak na razie Carolina świetnie sobie radzi i nie kaprysi,chyba pasują jej cieplarniane warunki :D

Czas wreszcie pokazać hodowlę dżdżownic,którą u mnie założyłeś. Przekonałeś mnie do tego,a na dodatek osobiście przywiozłeś dżdżownice ;:196 Ja to mam szczęście :D
Tak jak radziłeś karmię je końskim obornikiem i to im bardzo pasuje,szybko przerabiają i rozmnażają się też w szybkim tempie.
Obornik jest na wpół słomiasty,więc dostarcza sporą dawkę celulozy,dzięki temu nie potrzeba tak dużo kartonów.
Ja kupiłam kastrę 60 l i jest to dobry wybór,mieszczą się w niej akurat 2 wytłaczanki po jajkach,bez docinania jak w 80 l.
Warto wziąć to pod uwagę przy zakupie,dla własnej wygody.


Obrazek


Kastrę z dżdżownicami trzymam w ogrzewanej piwnicy ok.18 stopni,mają tam bardzo dobre warunki :wink:
Ewa, specjalnie zostawiłem 1 zdjęcie, bardzo mi Apapa brakuje, a tu widzę Jego łapkę.
Rzeczywiście 60 l kastra jest wygodniejsza, wchodzą idealnie 2 wytłoczki po jajkach (warto mieć takie po jajach XXL)

Dżdżownice Twoje prawie wszystkie mają po pierścieniu, więc Rodzina się powiększy x 10 i to w b.szybkim tempie.
Jeszcze raz sprawdza się metoda z obornikiem końskim i celulozą , dżdżownice rosną na potęgę. Oprócz michy mają mieć ciepło, wilgotno i lepiej do nich zbyt często nie zaglądać.
ida74 pisze:Czy dżdżownice ze sklepu wędkarskiego nadają się :?:
:!:
Ja bym tak nie kombinował, tylko kupił dżdżownice od sprawdzonego Hodowcy, koszt 100 szt to 10 zł+koszty przesyłki.
Resztę danych podaję przez PW.
smolka pisze:Dzięki Tobie Piotrze, w tym roku, spróbuję pobawić się w hodowlę dżdżownic kalifornijskich!

Wydawało mi się, że jest to dosyć skomplikowane i czasochłonne!
Iza stara zasada chcieć to móc , jak widać powyżej została wdrożona i zaakceptowana.
Domowa hodowla nie jest trudna i męcząca. Dzwoniłem do Hodowcy, Pani mi powiedziała, że jak mrozy zelżą zaczyna wysyłkę. Z tego co wiem , starannie pakują i wysyłają w kartonach kurierem, więc na następny dzień są u Ciebie.
Teraz zimują w ponad metrowych pryzmach z obornikiem końskim i mróz nie jest im groźny. Tak się przynajmniej dowiedziałem, podłoże mają betonowe od urodzenia, a świeży obornik koński maja a'long.
Moje wątki
Festina Lente
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Skoro to takie mało skomplikowane to i ja się skuszę :-)
Kasia
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2301
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Kanapki z obornika końskiego z dużą domieszką słomy zagościły i oby jak najwięcej dżdżownic do nich zajrzało.

W wiadrze 30 litrowym ziemia od dna jest już ok, czas na przeprowadzkę. Sumiennych pracowników nie byłem w stanie policzyć, przy 200 dałem sobie spokój. Kokonów tez jest masę, ich chyba nie da się przenieść w inny sposób jak ręcznie.
Po raz pierwszy mam swój własny wermikompost :heja :heja :heja : a nasionka papryk już krzyczą aby je siać, o kwiatkach nie wspomnę.



Obrazek

natomiast w kastrze 80 litrowej część towarzystwa chcę przenieść, pojemnik jest po prostu nawet dla mnie zbyt ciężki, 80 litrowa kastra, to nie jest dobry wybór.





Obrazek
Moje wątki
Festina Lente
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Piotrze rozumiem, że jest "przenoszenie towarzystwa" odbywa się zawsze ręcznie? ;:224

Ziarnko do ziarnka.... ;:306
Jarek_St
50p
50p
Posty: 51
Od: 11 wrz 2007, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Biotit napisał: 80 litrowa kastra, to nie jest dobry wybór.

Myślę, że pojemnik maksymalnie 50l. Przecież to i tak będzie prawie 50kg. Ja mam w skrzynkach 60X40cm.
JS
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Ciekawa jestem Piotrze, czy Twoje "kanapki" zdadzą egzamin. Wczoraj podczas zlewania biohumusu zauważyłam, że ładnie przerobiły już to co dostały do jedzenia, więc też zastanawiałam się jak je przenieść. Jako że nie miałam przerobionego obornika, by je zwabić zrobiłam coś innego. Zgarnęłam całą zawartość na jedną część kastry, a na drugiej połowie poukładałam na przemian warstwy nowego jedzonka i kartonów. Po jakimś czasie zobaczę, czy się tam przeniosły.
Cieszy mnie to, że jest ich duuużo więcej niż na początku i widać też masę kokonów ;:215


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2301
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Wermikompost

Post »

Witam miłośników Dżdżownic kalifornijskich :D
smolka pisze:Piotrze rozumiem, że jest "przenoszenie towarzystwa" odbywa się zawsze ręcznie? ;:224

Ziarnko do ziarnka.... ;:306
Iza
No niestety tak, gdybym wcześniej, miał dzisiejszą wiedzę to nigdy bym nie kupił 80 l kastry. Jest po prostu za ciężka. :twisted:
Jarek_St pisze: Myślę, że pojemnik maksymalnie 50l. Przecież to i tak będzie prawie 50kg. Ja mam w skrzynkach 60X40cm.
JS
Ja 50 l litrowych kastr nie spotkałem , tą 80 zamienię na 40, reszta pójdzie do 30 l wiadra, bo mam nadzieję, że niebawem zielony kubeł będzie do nowego zamieszkania.
mymysteryy pisze:Ciekawa jestem Piotrze, czy Twoje "kanapki" zdadzą egzamin. Wczoraj podczas zlewania biohumusu zauważyłam, że ładnie przerobiły już to co dostały do jedzenia, więc też zastanawiałam się jak je przenieść. Jako że nie miałam przerobionego obornika, by je zwabić zrobiłam coś innego. Zgarnęłam całą zawartość na jedną część kastry, a na drugiej połowie poukładałam na przemian warstwy nowego jedzonka i kartonów. Po jakimś czasie zobaczę, czy się tam przeniosły.
Cieszy mnie to, że jest ich duuużo więcej niż na początku i widać też masę kokonów ;:215
Kasiu Dżdżownice rzeczywiście najlepiej "jadą" na oborniku końskim, sama się o tym przekonałaś, Twój sposób tez może być dobry, trzeci wariant to rama z siatką i przesypywanie wermikompostu. To zastosuje jako ostateczność.

Tu warto przeczytać , jak pożyteczne są nasze dżdżownice:
http://icimb.pl/opole/images/stories/PD ... _31_pl.pdf
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Piotrze a jak Twoje papryki? są już jakies wysiewy, a może coś już wygrzewa sie pod lampami? Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
cyganka77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 21 sie 2012, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Piotrze bardzo dziękuję za przesyłkę. Owies pójdzie dziś do ziemi :). Bardzo cieszy mnie również dodatek :). Będę czekać na sygnał do siania.
Pozdrawiam.
Jarek_St
50p
50p
Posty: 51
Od: 11 wrz 2007, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

smolka pisze:Piotrze rozumiem, że jest "przenoszenie towarzystwa" odbywa się zawsze ręcznie? ;:224

Ziarnko do ziarnka.... ;:306
Ja przenoszę dżdżownice w ten sposób, że na jeden pojemnik, który już jest prawie przerobiony, kładę drugi na górę z wkładem do jedzenia tak żeby wkłady się stykały. Po tym jak w dolnym nie będzie co jeść po jakimś czasie przenoszą się do górnego. Dno oczywiście perforowane. Jak zostanie jakaś część dżdżownic na dole - trudno ale i tak idą do ziemi.
JS
ida74
---
Posty: 4356
Od: 10 kwie 2008, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nad stawem

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Melduję,że Dżdżownice kalifornijski zakupiłam dzisiaj w sklepie wędkarskim .W pudełeczku jest 40 sztuk ,cena to 3 złote :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”