Wszystko o pomidorach cz. 10

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4286
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Jest też wersja wysoka K152.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Ja z Perły Małopolski jestem bardzo zadowolona.
Smak może nie jest z najwyższej półki, ale u mnie to był najwcześniejszy, superplenny pomidorek.Mam zamiar trochę ususzyć, trochę ukisić
( jak dorwę przepis na kiszenie pomidorków), na razie jest spożywany na bieżąco.Sadzonki mam w gruncie i w donicach, pomidorki z donic są słodsze, smaczniejsze.
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13449
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

U mnie też Perła Małopolski nie powalała smakiem ale za to wygląd krzewów to rekompensował.
Przepiękne i błyszczące kiście pomidorków sprawiały oczom niezapomniany widok.
Polecam sadzić na granicy działki ( razem z Megagroniastym ) ku zazdrości sąsiadów. :D
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Mam jeszcze jedno pytanie. Mianowicie jak długo należy czekać ze zbiorem pomidorów :?: Chodzi mi o to, że pomidory są przytwierdzone do krzaka za pomocą szypułki, króra ma w jednym miescu takie zgrubienie. Ja pomidork zawsze zrywam w momencie, gdy owoc łatwo odrywa się w miejscu owego zgrubienia. Dla mnie to wyznacznik dojrzałości. Są też pomidory czerwone, które jednak nie chcą się oderwać w miejscu zgrubienia. Czy mimo wszystko te drugie też mogę zbierać :?: Pytam o to,ponieważ sprawa ta nie daje mi spokoju pd dawna.
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Odnośnie Perły Małopolski, to pierwsze grono w ogóle mi nie smakowało, były jakieś takie wodniste i bez smaku. Myślę, że za wcześnie je zrywałam, bo dojrzewały jako jedne z pierwszych, innych pomidorów było mało na bieżące potrzeby i nie miały widocznie czasu na uzyskanie odpowiedniego smaku. Teraz, kiedy mam wysyp wszystkich pomidorów wiszą sobie spokojnie i zrywam te, które już widzę, że najwyższy już na nie czas, bo przejrzeją. Są bardzo dobre i słodziutkie. Rosną w donicy. Może trzeba po prostu dać im więcej czasu, stąd te rozbieżności w ocenie jego smaku. Może jest to też sprawa warunków w jakich dojrzewa.

Generalnie zauważyłam, że dużo lepszy smak mają u mnie pomidory donicowe postawione przy domu, które są dodatkowo "dogrzewane" nocą przez ścianę (klinkierowa, więc w nocy oddaje ciepło pochłonięte w ciągu dnia). Na przykład Snow White, który zaczął ostatnio dojrzewać w gruncie ma dużo gorszy smak od tego, którego mam w donicy. Cytrynek Groniasty gruntowy wygląda jak "sierotka" w porównaniu z donicowym, który aż ugina się od owoców.
ali67
100p
100p
Posty: 148
Od: 13 lut 2014, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Michał
Pomidory możesz zrywać zawsze jak są w pełni wybarwione, zerwane wcześniej muszą odleżeć i dojrzeć.

pomidory uprawiam w szklarni na kompoście,
przetestowałem ponad 10 odmian
Perła Małopolski jak dla mnie ma, typowy smak "pomidorowy" , najsłodsze są Megagrony ale nie nadają się do szklarni.
uprawa w gruncie nie zawsze wypali, chyba że są wczesne,
gdy uprawiałem w gruncie zawsze w czasie pełnego owocowania wypadało parę dni deszczowych i chłodnych, żniwo zbierała zaraza.
w szklarni pomidory mam od lipca do zimy.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2585
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Mam problem z rozpoznaniem tego pomidora.
Być może to jakaś "kozulka"
Czy ktoś z Was ma podobne?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2339
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Aussie (obwód 48 cm).
Obrazek

Kształtny i bez piętki. Na razie średnia waga tej odmiany to ponad 900 g. (cztery sztuki zerwane, zważone i zjedzone).
Awatar użytkownika
felixa
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 lut 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Pull, ładny okaz, miałeś go w gruncie czy pod folią? Trochę go słonko przypiekło ;:3
Wpisz się w wątku 'pomidory olbrzymy'
Pozdrawiam, Feliksa
krysia67
200p
200p
Posty: 265
Od: 22 sty 2013, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko Biała /śląskie/

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

3. czy ktoś uprawiał i co może powiedzieć o odmianie Lima?[/quote]


Ala67 ja mam na grządce Lime.
Krzaczek cudowny, niewysoki z dużą ilością owoców. Jednak smak mnie nie zachwycił.
Taki zwykły pomidor. Jak jeszcze był niedojrzały to wiązałam z nim duże nadzieje.
Jak spróbowałam to moje nadzieje zostały rozwiane.
Na początku lipca kupiłam Lime na targu i mialam takie mysli, że moja lima bedzie lepsza. Ale nie jest /może to błąd ogrodnika/.
Może dam jej jeszcze szansę na balkonie w przyszłym roku.

Oto fotki krzaka:



w fazie wzrosyu

Obrazek

w fazie dojrzewania
Obrazek

Piękne masz uprawy pomidorów ;:215

pozdrawiam
Krystyna
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2439
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Lima typowy pomidor przerobowy,plenny, ma owoce intensywnie wybarwione, które są twarde, z dużą zawartością suchej masy i niestety nie zachwycający smakiem na surowo .
danaa
200p
200p
Posty: 485
Od: 13 sty 2012, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Moim wielkim (pozytywnym!) zaskoczeniem okazał się Pikuś.
Trochę o nim czytałam przed poprzednią akcją i wiedziałam, że pyszny i dobrze wiążący.
Nazwa Pikuś kojarzyła mi się z czymś małym, czyli byłam pewna, że zamawiam pomidora koktajlowego. Jakież było moje zaskoczenie, kiedy na krzaku urosły "pełnowymiarowe" , bardzo smaczne ...malinówki!!
Ktoś nazywając go Pikusiem wykazał się dużym poczuciem humoru :D . Dobrze, że go mam w swoich "zbiorach"!!!

Podobnie zaskoczona jestem (tum razem niezbyt pozytywnie) zamówionymi na akcji Koralami Morango. Wysiałam wszystkie otrzymane na akcji nasionka. Sobie zostawiłam tylko dwie roślinki, resztą obdarowałam znajomych. Jakie u nich wyrosły, nie wiem. U mnie okazało się rosną dwie różne odmiany ;:oj .
Wspólną cechą jest czerwony kolor owoców i "wzrost". Jedne wyglądają jak miniaturowe, (ale jak na koktajlówkę stosunkowo duże) Costoluto Fiorentino, natomiast drugie są okrągłe. Niestety nie ani jedne, ani drugie nie rosną na dłuuugich gronach jak na zdjęciu zamieszczonym przez Morango. ;:145 . Nie wiem czy jest sens pozyskiwania nasion, bo jak toto nazwać :oops: ?
Pozdrawiam - Danuta

Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam :-)!
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Pikusia miałem w tym roku 10 roślin.Potwierdzam- dobry.Sam Pikuś ten to się dopiero wykazał poczuciem humoru.Poszedł na panny i przekrzyżował się z czerwoną sakiewką. ;:306 Potomstwo jest malinowe,a wygląda tak:


Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”