Magnolia - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Magnolia - choroby

Post »

Zbyt wysokie pH ziemi. Nawożona była czymś ?
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Magnolia - choroby

Post »

A rodzaj gleby jaki ?
bboy3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 wrz 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Magnolia - choroby

Post »

Jest to Stellata 'Rosea'. Ogólnie to ziemia jest gliniasta. Ale podczas sadzenia została obsypana dobrą ziemią. Żadnego nawozu nie dostała, nie wiem jak w sklepie. Na ulotce zalecane pH z zakresu 5-6, ale pHmetr im bliżej łodygi wskazuje pH nawet w okolicach 7, co by oznaczało, że w donicy rosła w takiej ziemi. Można jakoś obniżyć pH poza zakwaszaniem torfem? Wyjmowanie jej z ziemi to chyba nie najlepszy pomysł? A może dać jej czas i zobaczyć co będzie na wiosnę?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Magnolia - choroby

Post »

Wygląda na chlorozę spowodowaną rodzajem podłoża, ale może tez być efektem niedostatecznego nieukorzenienia jeszcze spowodowanego ciasną donicą.Zostaw w spokoju do przyszłego sezonu.
Jednak gleby gliniaste nie są odpowiednie dla wymagającej lżejszych, przepuszczalnych i lekko kwaśnych do obojętnych gleb magnolii.Nic nie daje zasypanie dołka 'dobrą' ziemią, pod spodem zostaje gleba o zupełnie innych właściwościach - nieprzepuszczalna, a korzenie krzewu sięgną tam przecież w przyszłości.Po prostu wiele wymagających roślin( do których zalicza się magnolie) nie będzie dobrze na nich rosło i trzeba z nich zrezygnować.Nieprzepuszczalna gleba jest też zbyt wilgotna, jest w niej niski poziom tlenu.
Kwasowość gleby w przypadku magnolii nie jest tak bardzo znacząca (nie jest to typowa roślina kwasolubna,), piszesz nawet, że w donicy nie miała kwaśnej gleby. Najważniejsza jest wspomniana przepuszczalność gleby, z donicy woda łatwo odpływała, a obecnie gliniaste podglebie utrudnia odpływ.Zalanej roślinie żółkną liście, ponieważ dochodzi do wielu niekorzystnych procesów chemicznych z powody braku tlenu w korzeniach.Jedne rośliny są na to wrażliwe inne nie, albo są bardziej tolerancyjne.
magdusiadz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 5 maja 2014, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z magnolią

Post »

Witam serdecznie
Od kilku dni jestem szczęśliwą posiadaczką ponoć 6-letniej magnolii GENIE. Kosztowała mnie furę kasy więc mam nadzieje, że moje pytanie to tylko pikuś. Magnolia ta ma kwitnąć na intensywnie czerwono-bordowy kolor. I owszem, jej jeszcze nie rozwinięte pąki są tego koloru ale w miarę jak pąk się rozwija to traci kolor- dosłownie blaknie. Dodam, że magnolia stoi jeszcze w doniczce w domu bo na dworze strasznie wieje i jest w nocy mróz, siłą rzeczy więc roślina stoi w cieniu. Czy to jest przyczyną takiego wybarwiania się kwiatów?? Rozwinięty kwiat jest bladoróżowy. Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź bo nie wiem czy jest z nią coś nie tak czy tylko brak jej intensywnego słońca.
abugos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 mar 2015, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Magnolia - plamy na liściach

Post »

Witam,
Na 99% liści, które pojawiły się na mojej magnolii zaobserwowałem czarne końcówki i liść zaczyna zamierać.
Nie wiem co to jest.
Nadmieniam, że pryskałem wczeście w marcu wszystkie drzewka preparatem na grzyby, w kwietniu podłożyłem nawóz do magnolii, oraz raz na miesiąc stosuje Biopon do zakwaszania ziemi (podlewam magnolię).
Nie zaobserwowałem żadnych "stworzonek" (mszyce czy też przędziorki).
Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu przyczyny czernienia liści.
Dziękuję i pozdrawiam
Rafał Obrazek Obrazek
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Chore liście - Magnolia Black Tulip

Post »

Abugos

Przyczyną może być szara pleśń lub zamieranie pędów. Czarna barwa to grzyby sadzaki.

Słabo Ci poszło z opryskiem. Zabieg należało powtórzyć środkiem z innej grupy chemicznej tuż przed kwitnieniem lub nawet po kwitnieniu, gdy zaobserwowałeś zbyt szybkie przekwitanie.


Pozdrawiam, Francik
Francik
Awatar użytkownika
annawia
100p
100p
Posty: 114
Od: 13 sie 2012, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Magnolia - plamy na liściach

Post »

Dzień dobry,

moja magnolia jest mała. W zeszłym roku ją posadziliśmy. I już w zeszłym roku zaczęły pojawiać się na jej liściach plamy. Robiliśmy opryski Topsin M 500 ale nic nie pomaga, poniżej zdjęcia

Obrazek Obrazek Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Magnolia - plamy na liściach

Post »

Ma nieodpowiednią, zbyt zwięzłą glebę, albo pod spodem jest glina.Nie widać dołu, jak posadzona, ale dokucza jej nadmierna wilgoć i brak powietrza w korzeniach.
Awatar użytkownika
annawia
100p
100p
Posty: 114
Od: 13 sie 2012, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Magnolia - plamy na liściach

Post »

To może być powód. U nas jest właśnie glina... co teraz można zrobić?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Magnolia - plamy na liściach

Post »

Właściwie to nic. Magnolie nie nadają się na ciężkie gleby, wymagają przepuszczalnych.Trzeba rośliny dobierać do rodzaju gleby jaki ma się na działce.
filipek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 mar 2015, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Magnolia - plamy na liściach

Post »

Witam,ja z kolei mam jeszcze inny problem , moja magnolia gwiazdka ma 29 lat była już dorodnym wielkim drzewem, trzy lata temu byłam zmuszona powycinać trochę gałęzi bo, dotykałaby kabli lini elektrycznej.Magnolia zareagowała bardzo dobrze,na wiosnę dwa lata temu zakwitła ,miała mniej kwiatów,ale
liści dużo.W tym roku pięknie kwitła,dzisiaj przychodzę na działkę i dzika rozpacz,wszystkie liście suche,nie wiem, co robić czy wyciąć kilku metrowe drzewo czy czekać.Może ktoś poradzi.
lothian
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 cze 2015, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Magnolia - plamy na liściach

Post »

Mam problem ze swoją Magnolią tripetala (parasolowatą). Od kilkunastu dni na liściach pojawiają się plamy i niektóre zaczynają żółknąć. Czy da się jeszcze uratować to drzewko?
http://imageshack.com/a/img910/6329/EdFLR6.jpg
http://imageshack.com/a/img901/5930/YnxE5a.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”