Fungicydy nowej generacji-octan wapnia cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
TomekD
200p
200p
Posty: 281
Od: 16 lut 2013, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Jako że wątek projektu zadaje się stawać bardziej otwarty :) , podrzucam link do, jak dla mnie, ciekawego artykułu:
http://dx.doi.org/10.4236/as.2012.33050

forumowicz, jestem zainteresowany udziałem w testach HB i HT (u mnie - ogórki i pomidory w gruncie).
Chętnie zapoznam się z twoimi recepturami i metodyką testów.
pozdrawiam, Tomek
sokol_ka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 25 cze 2012, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnica

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Chętnie przyłączyłabym się do testów preparatu, który zwalczyłby kędzierzawość liści brzoskwini. Czy istnieje taka możliwość?
Pozdrawiam Kasia
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10170
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Preparaty o których tu mowa zostały pomyślane przede wszystkim do ochrony pomidorów i ogórków. Forumowicze na własną rękę pryskają różne rośliny. Czy i który preparat będzie skuteczny w przypadku kędzierzawości liści brzoskwiń, czas pokaże.
Nie mamy laboratoriów a tym samym możliwości wykonywania prób in vitro.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7581
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Wątek odblokowuję.
Dla wszystkich ostrożnych podaję informację na temat olejku tymiankowego,
ponieważ właśnie on zawiera m.in. tymol.

Proszę zwrócić uwagę na pierwsze zdanie cytowanego tekstu: ziele tymianku zawiera 2-3,5 % olejku.



Olejek tymiankowy


Olejek tymiankowy Oleum Thymi jest otrzymywany z tymianku ? Thymus vulgaris L. (Labiatae). Ziele tymianku zawiera ok. 2-3,5% olejku eterycznego.
Olejek tymiankowy to bezbarwna (silnie oczyszczony), czerwonawa lub żółta ciecz o silnym tymolowym zapachu i ostrym, drażniącym smaku; zawiera tymol = thymolum (do 40%), pinen, cymol, linalol i borneol.
Działanie: antyseptyczne, dezynfekcyjne, silniejsze od krezolu i fenolu; przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwrobacze (stosowano, np. do zwalczania bruzdogłowca), przeciwroztoczwe, odwaniające, przeciwgnilne, drażniące, rozgrzewające, pobudzające wydzielanie soków trawiennych, silnie żółciopędne, moczopędne, hamujące ośrodek i odruch kaszlu. Pobudza miesiączkowanie. W dużych dawkach poraża ośrodkowy układ nerwowy. Wcierany w skórę powoduje przekrwienie i rozgrzanie.
Farmakokinetyka: olejek tymiankowy wchłania się z jelit do krwi w ciągu 30 minut. Jest wydalany wraz z powietrzem wydychanym, z moczem (jako tymolosiarczan sodu), żółcią, łojem i potem. Przy przedawkowaniu uszkadza narządy miąższowe i powoduje śpiączkę.
Tymol zawarty w olejku tymiankowym hamuje rozwój bakterii ropotwórczych nawet w roztworze 1:3000.
Wskazania: krztusiec, kaszel, zapalenie zatok nosowych, bakteryjne zakażenia przewodu pokarmowego, choroby pasożytnicze skóry (świerzbowiec, nużyca, wszawica). Zewnętrznie do smarowania skóry w celu odstraszenia pasożytów. Dawniej stosowano do leczenia cuchnących i trudno gojących się ran. Ponadto do inhalacji, płukania jamy ustnej, gardła, przewodów usznych oraz narządów płciowych przy zakażeniu bakteriami, wirusami, pierwotniakami, roztoczami i grzybami.
Dawkowanie: 3 krople 4-5 razy dziennie na miodzie lub cukrze. Do wcierania rozgrzewającego po rozcieńczeniu z olejem winogronowym lub alkoholem 40% w proporcji 1:4; do płukania: 3 krople olejku na szklankę wody, energicznie zamieszać.
Nie wcierać w skórę nierozcieńczonego olejku tymiankowego!

Preparat, który mamy zrobić to ekstrakt alkoholowy z ziela tymianku.

Już sam ten fakt wyjaśnia chyba, że nie będziemy mieli do czynienia z czystym wyizolowanym tymolem.
Nie umiem odpowiedzieć na pytanie ile tymolu będzie w tym ekstrakcie.
Bo po pierwsze do tego jest potrzebne laboratorium, po drugie istotny jest rodzaj użytego surowca.
Z jakiego stanowiska pochodzi roślina, bo to w znacznym stopniu determinuje jej skład.

Jeśli ktoś nie ma zaufania do preparatów ziołowych, obawia się, że mu zaszkodzą, to niech ich nie używa.
I tym kończę dyskusję na temat jego szkodliwości.
Mamy osobny dział z ziołami, tam można założyć wątek tymiankowy.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10170
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Dla jasności sprawy i zamknięcia gorącego tematu posłużę się cytatem z linku zapodanego wczoraj przez kolegę winterka. Jest to opinia Agencji Ochrony Środowiska USA /EPA/ na temat skutków stosowania tymolu w pestycydach.


To link :
http://www.epa.gov/oppsrrd1/REDs/factsh ... 43fact.pdf

a to cytat z opinii końcowej :
The uses of thymol will result in negligible exposure environment and nontarget organisms. EPA concludes that the use of thymol as an activ ingredient in currently-registered pesticide products should not result in unreasonable adverse efects to human health or the environment.
W tłumaczeniu na polski :

Wykorzystanie tymolu ma nieistotny wpływ na środowisko i organizmy. EPA stwierdza , że wykorzystanie tymolu jako substancji aktywnej w obecnie zarejestrowanych pestycydach nie powinno pociągać za sobą niekorzystnych efektów dla zdrowia ludzkiego ani środowiska.

Pozwolę sobie tu wstawić ( moderator) :
Tak w zasadzie to cały tekst jest tylko jak wygląda legalizacja i zarejestrowanie tymolu jako pestycydu.
Wszystkie pestycydy używane w Stanach muszą być zarejestrowane przez agencję ochrony środowiska i wydawana jest decyzja o uznaniu do zarejestrowania go.
Olejek pozyskiwany z tymianku zawiera tymol, o zastosowaniu jako repellent, później jest o tym, że ta agencja uznała go za nieszkodliwy dla ludzi i środowiska. Tak w zasadzie to cały tekst jest tylko, jak wygląda legalizacja i zarejestrowanie tymolu jako pestycydu.


Powyższy przykład wskazuje, że warto uczyć się języków obcych, by nie popełniać gaf i nie strzelać sobie w stopę.
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Popieram naukę języków obcych,choć w całości przekazy forumowicz zrozumiałem po polsku.
A więc składniki przygotowane:

Obrazek

Ogóreczki skiełkowane są już w doniczkach: Obrazek
D3flo
200p
200p
Posty: 350
Od: 2 cze 2013, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

......... usunęłam część tekstu-moderator
Oto szersza wiedza na temat tymolu. Na zdrowie.
Tymol ? thymolum

Tymol ? 1 metylo-hydroksy-4-izopropylobenzen jest to związek fenolowy występujący w wielu olejkach eterycznych, najczęściej obok swojego izomeru ? karwakrolu. Przed wojną używany do odkażania układu żółciowego i przewodu pokarmowego, podobnie jak salicylan sodu, salicylan beta-naftolu, naftalen, trypaflawina, urotropina i salicylan fenylu. Wywiera silne i pewne działanie wykrztuśne, przeciwkaszlowe i odkażające. Wzmaga również wydzielanie moczu. Jest wchłaniany do krwi i limfy. Wydalany jest z żółcią i moczem; częściowo również przez płuca, wraz z powietrzem wydychanym. Działa rozkurczowo (porażająco na mięśnie gładkie) i przeciwbólowo (porażająco na receptory bólowe). Słabo rozpuszczalny w wodzie. Łatwo rozpuszcza się w alkoholu, olejach, acetonie. Niszczy pasożyty przewodu pokarmowego. Zastosowany zewnętrznie działa odkażająco i również przecipasożytniczo. Zwiększa ukrwienie skóry. Polecam jako składnik mazideł antyseptycznych i przeciwbólowych, rozgrzewających (np. przy reumatyzmie). Zalecana dawka doustna tymolu krystalicznego wynosiła w dawnej medycynie (I połowa XX wieku) 2 g jednorazowo, 10 g dziennie. Na przełomie XIX i XX wieku zalecane dawki wynosiły 0,05-0,1 g przy tyfusie, reumatyzmie stawowym, 0,5-1 g jako środek przeciwgorączkowy, ponadto przeciwko tęgoryjcowi. Tymol służył do konserwowania preparatów anatomicznych i balsamowania zwłok (wcześniej olejki bogate w tymol).Do opatrywania ran w roztworze 1:1000 wody, 1:10 spirytusu, 20 gliceryny i 10 wody (mikstura). Ponadto w postaci mazideł i maści, 1:5 w leczeniu infekcji skóry. Inhalacje 0,5:1000 gorącej wody przy chorobach płuc. Przy zakażeniu i bólu zęba wkładano kryształek tymolu do zęba i zamykano. Do czyszczenia zębów zepsutych, gnilnych i bolących używano mieszanki tymolu z węglanem wapnia (proszek do mycia zębów). Do płukania ust i gardła przy gnilnym zapachu, zakażeniach stosowano roztwór tymolu w wodzie 1:1000. W medycynie stosowano również izomer tymolu ? karwakrol. Z uwagi na wyższą cenę mniej jednak był używany. Natomiast ostatnio karwakrol zyskał spore znaczenie w produkcji zwierzęcej i w weterynarii do profilaktyki parazytoz i jako alternatywa dla antybiotykowych stymulatorów wzrostu. Ponadto w Szwajcarii wchodzi w skład preparatów do leczenia stanów zapalnych wymienia i likwidacji komórek somatycznych w mleku (wewnętrznie) przy stanach zapalnych gruczołu mlekowego. W latach 30 XX wieku w użyciu był Carvasept ? chlorokarwakrol ? jako składnik 0,1% maści dezynfekcyjnych. Tymol działa 25 razy silniej przeciwbakteryjnie niż fenol.

Olejki eteryczne zasobne w tymol i karwakrol pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, trzustkowego i enzymów jelitowych. Pobudzają ukrwienie jelit i żołądka, krążenie limfy w kosmkach, przez co usprawniają wchłanianie mleczka pokarmowego z jelit do krwi i chłonki. Ponadto pobudzają system odpornościowy układu pokarmowego GALT. Na mięsnie gładkie działają porażająco, powodując rozkurcz. Sporo tymolu zawiera Trachyspermum copticum (L.) Link, czyli Carum copticum Benth. et Hook. = Trachyspermum ammi (L.), który dostarcza surowiec ? Fructus Ajowan. Ajowan zwany również kminkiem koptyjskim (rodzina baldaszkowate - Umbelliferae) zawiera w owocach od 2 do 5% olejku eterycznego (Oleum Ajowan), a w nim tymol (45-60%), ponadto p-cymen, gamma-terpinen i limonen. Tymianek - Thymus zawiera do 2,6% olejku eterycznego (Oleum Thymi), a w nim tymol (do 45%) i karwakrol (25-60%). Ekstrakt z tymianku oraz tymol są składnikami tabletek do ssania, kropli, syropów wykrztuśnych i przeciwkaszlowych.

Przykładowe leki recepturowe z przełomu XIX i XX wieku

Rp. Thymol 0,5
Chloroform 5,0
Ol. olivar. (oliwa z oliwek) 15,0
M.D.S. Do wcierania przy parchu

Rp. Thymol 1,0
Spirit. vini rectif. 50,0
D.S. Kilka kropel na kieliszek wody do płukania ust przy stanach zapalnych i nieprzyjemnym zapachu.

W latach 20. i 30. XX w. tymol był składnikiem past leczniczych do mycia zębów.
I jeszcze jeden dość ciekawy artykuł który być może zainteresuje nie tylko intrygantów tego topika ale i szersze grono zwolenników stosowania HP
https://hipokrates2012.wordpress.com/20 ... /o-tymolu/
Rolnik ciągle żyje w strachu, nad warsztatem nie ma dachu.
Tomi9
50p
50p
Posty: 52
Od: 17 maja 2013, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Czy była podana gdzieś ilość tymianku i oregano do HT czy przegapiłem?
Jak mają się świeże zioła do suszu?
Awatar użytkownika
Tacca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4486
Od: 12 lut 2009, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Zaczął się jakiś nowy test, też bym chciała poeksperymentować. forumowicz podeślij recepturę.

Ale się tu dzieje. Wydawało mi się że śledzę wątek na bieżąco, a jednak umknęło mi coś. Zioła stosuję od lat i jakoś nie zauważyłam skutków ubocznych, wręcz przeciwnie. Jak się człowiek uprze to i w mięcie i rumianku czegoś się dopatrzy. Co dzień kiełbachę nafaszerowaną chemią jemy i żyjemy, o jogurtach nie wspominając, a ziół mamy się bać?
Awatar użytkownika
jacekb
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 15 wrz 2012, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Od samego początku śledzę ten wątek i oprócz OW który już regularnie stosuję, z chęcią wypróbuję te mordercze mikstury na pomidorach, ogórkach a przede wszystkim w mojej winniczce do zwalczania mączniaka prawdziwego, rzekomego i szarej pleśni.
Byłbym bardzo wdzięczny za podesłanie przepisów.
Jacek
Jacek

Lepiej mieć Parkinsona i trochę rozlać - niż Alzheimera i zapomnieć wypić...
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2634
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

forumowicz!

Czy ja też mogę Cię prosić o miksturę tymiankowo-oreganową?
Pozdrawiam Maria.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2936
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

forumowicz i ja proszę :)
Pozdrawiam Eugenia
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10170
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

............
Tomi9 pisze:
Jak mają się świeże zioła do suszu?
Jeśli Cie to bardzo interesuje,to trzeba zważyć świeży tymianek po zerwaniu i po wysuszeniu . Podejrzewam, że stosunek mas będzie oscylował koło 1:20.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10170
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Proszę przy pierwszych opryskach w polu przeprowadzić najpierw na wybranej roślinie test na fitotoksyczność.
W proponowanym przeze mnie przepisie stężenie tymolu będzie w granicach 0,8 mg/l..

Różne źródła podają różne stężenia graniczne. W linkowanym przez KaLo artykule było ono rzędu 2-4 ul/l
natomiast w książce " Chemia leków " jako graniczne skuteczne rozcieńczenie podają 1:5000. To jest znacząca różnica.
Jeśli preparat okaże się skuteczny przy stężeniu 0,8 mg/l wtedy będzie można pomyśleć o zejściu w dół ze stężeniem do proponowanych 2-4 ppm.
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Żeby jeszcze bardziej, poprawić prześmiewcom humory.

O ile, mnie wzrok nie myli, w linku mowa jest o :

"The dermal risk to humans would be Toxicity
Category III."

III kategoria toksyczności, według EPA.

No, to zobaczmy teraz, jak EPA NAKAZUJE, oznakować produkt III kategorii toksyczności

http://microbecide.com/index.php?main_p ... ucts_id=27

Dalej uważacie, że oprysk tym preparatem, w ubraniu plażowym jest całkowicie bezpieczny ?


No to nic prostrzego. Opryskiwacz w dłoń, szorty, klapeczki i psikamy. Wiaterek jakiś jeszcze by się przydał. Najlepiej, prosto na nas.

Na zdrowie.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”