pod borówkami

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Maggie78
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 17 paź 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

pod borówkami

Post »

cześć,

mamy kilka krzaków borówek i suchodrzewu. Pomiędzy nimi trawa, ale nie da się jej ściąć jak reszty trawnika, ze względu na niezbyt duże odległości między roślinami, toteż co jakiś czas ścinam podkaszarką tą małą, roboty na 2-3 h. Myśleliśmy, by po Bożemu wyłożyć tam agrowłókninę i sypnąć korę. Dla nich i dla nas byłoby lepiej :) To sporo metrów2 i zastanawiałam się, czy gdyby np. teraz ułożyć włókninę, sypnąć korą sporą warstwą, czy zielone przebije, czy już nie pojawi się na wiosnę? Jak myślicie, da się pójść na skróty?

Pozdrawiam gorąco!

M.
grzesiek1209
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 cze 2013, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piwonin

Re: pod borówkami

Post »

Dlaczego nie. Ja zrobiłbym inaczej. Przed agrowłukniną prysnąłbym Roundapem 360SL żeby wypalić trawę i dopiero po jakiś dwóch tygodniach wyłożyłbym włókniną. Taka moja wizja.
Pozdrawiam,
GP
Maggie78
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 17 paź 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: pod borówkami

Post »

cześć,

Grzesiu, dziękuję, także myślałam o jakimś Glifosie, ale chciałabym w przyszłym roku zjeść trochę borówek i innych jagód:) po pryśnięciu tym syfem zwyczajnie boję się, że chemia przejdzie do owoców. Nie obawiałbyś się tego?
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: pod borówkami

Post »

Przez agrowłókninę trawa się nie przebije. Założyłam już w ten sposób kilka rabat na trawniku. Niestety przebije się perz. Trzeba też wypielić spory okrąg wokół każdego krzaczka, aby trawa nie wywędrowała do przecięcia agrowłókniny. Według moich obserwacji musi być ponad 20 cm wypielonej dokładnie ziemi pod agrowłókniną. Nie wiem czy cztylnie się wyraziłam :wink:
Maggie78
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 17 paź 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: pod borówkami

Post »

cześć,

rozumiem, że mam usunąć trawę o primieniu 20 cm spod krzaczka , coby nie przebiła przez włókninę, tak? Jeśli takie coś zadziała będę szczęśliwa i weekend biorę się za pracę :)

dzięki!
Augusto
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 19 lip 2011, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pod borówkami

Post »

a nie czasem 20cm w głąb ziemi ? :D
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: pod borówkami

Post »

[quote="Maggie78"]cześć,

mamy kilka krzaków borówek i suchodrzewu. (...) Myśleliśmy, by po Bożemu wyłożyć tam agrowłókninę i sypnąć korę. Dla nich i dla nas byłoby lepiej :) (...) Jak myślicie, da się pójść na skróty?

Nie radziłabym skrótów :(
Dla Was pewno lepiej, ale czy dla nich?
Wszak to borówki, które potrzebują bardzo kwaśnej ziemi i corocznego dokwaszania gleby wokół nich. Trudno Ci będzie poprzez agrowłokninę to zrobić, kora też nie pomoże, bo ona zakwasza gdy ma kontakt z ziemią; kora na "agro" to tylko - moim skromnym zdaniem - dla ładnego wyglądu :wink:
Piszesz, że masz tylko kilka krzaków borówek, więc może - po usunięciu darni trawy, dać trochę ziemi spod sosny i świerka, przekompostowanych trocin, wsadzić wrzosy czy borówkę brusznicę - to dobrze zadarniające rośliny, jeśli się rozrosną - pomiędzy nie dać korę, szyszki...
A polecany powyżej środek R..., który "pali" trawę na wiele lat, "spali" też wszystkie mikroorganizmy w glebie wokół borówek.
Chyba nie miałabym ochoty na takie owoce ;:222
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: pod borówkami

Post »

Maggie78 pisze:cześć,

rozumiem, że mam usunąć trawę o primieniu 20 cm spod krzaczka , coby nie przebiła przez włókninę, tak? Jeśli takie coś zadziała będę szczęśliwa i weekend biorę się za pracę :)

!
Zgadza się. W nawiazaniu do posu terecha - faktycznie ten prosty sposób jest dobry o ile masz kwaśną ziemię. Można też po roku po prostu zdjąć agrowłókninę. W tym czasie trawa się rozłoży i poprawi jakość gleby. Na mojej glinie fajnie to wygląda - w żółtej ziemi czarne paski
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: pod borówkami

Post »

A może zamiast agrowłókniny dać grubą tekturę? Dobrze jest zmoczyć ją, by nie fruwała, tylko dopasowała się do podłoża. Na to można dawać podsuszoną trawę, korę, itp.
Maggie78
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 17 paź 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: pod borówkami

Post »

cześć,

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Spodobał mi się pomysł Terechy. Mamy koło 15 krzaczków, poza tym w tym pasie jeszcze 3 młode aronie. Mierzyłam ten pas, wcale nie jest taki krótki, ale z dugiej strony może faktycznie lepiej się przemęczyć usunąć darń i wysadzić wrzosy. W związku z tym mam kolejne pytanie. Mamy działkę w forme równi pochyłej. Obszar borówkowy leży w końcowym jej pasie, tuż przy ogrodzeniu, a jakiś metr za ogrodzeniem płynie strumień. Toteż przy roztopach, większych opadach jest tam dość mokro. Usunę darń, mogę podsypać torfem, a potem jakiś piaseczek, włóknina i kora? Myślałam o sypnięciu piaseczkiem jaki w lesie mają wrzosy, przepraszam za pytanie, ale gdzie taki kupić? w ogrodniczych mają torfy etc, w żwirowniach to nie to.
Powiedzcie mi proszę co myślicie o tym pomyśle? Czy może jakoś inaczej do tego podejść?
Pozdrawiam gorąco!

m.
Awatar użytkownika
odys62
50p
50p
Posty: 76
Od: 4 mar 2007, o 11:23
Lokalizacja: lubelskie

Re: pod borówkami

Post »

Ja mam 10 krzaczków borówki 3 letniej i co roku podsypuję trociną , na wiosnę daję siarczan amonu. Trocina to usypany kopiec o wysokości ok.20cm i szerokości 60cm przez całą długość rządka, pojedyńcze chwasty które się przedrą przez trocinę pryskam punktowo randupem.jeśli chwast rośnie zbyt blisko krzaczka to czekam aż urośnie trochę większy odchylam od borówki i litrowym opryskiwaczem jedno psyk i uschnie idzie bardzo mało środka jest precyzyjnie dawkowany a gnijąca trocina to idealne podłoże dla borówki, sposób bardzo prosty skuteczny i borówka pięknie rośnie i rodzi
Lubię czasem pogrzebać w ziemi i nikt tego chyba nie zmieni
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pod borówkami

Post »

Trocina tak tylko albo musi być sezonowana, albo jak świeża właśnie przesypać ją jak piszesz siarczanem amonu/ tudzież innym wysoko azotowym nawozem .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: pod borówkami

Post »

BozenkaA pisze:A może zamiast agrowłókniny dać grubą tekturę? Dobrze jest zmoczyć ją, by nie fruwała, tylko dopasowała się do podłoża. Na to można dawać podsuszoną trawę, korę, itp.
:D dobry pomysł, jeśli ma się naturalnie kwaśną ziemię. Jeśli nie, to trzeba pamiętać że tektura do rozłożenia potrzebuje sporo azotu, który zabierze borówkom. Więc dodatkowe nawożenie będzie potrzebne i pilnowanie kwasowości.
Co do strumyka i posadzenia tam wrzosów :(
Sceptykiem tu jestem, w naturze wrzosy rosną raczej w suchym miejscu, chyba nadmiar wilgoci i wiosenne roztopy nie dla nich. Może doradzi tu ktoś, kto ma wrzosowisko w ogrodzie.
Ja mam od niedawna tylko 5 wrzosów w borówkach :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”