Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
beate85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 maja 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

Witam, niżej przesyłam zdjęcia. Czy to może szara pleśń? Po zimie stracił bardzo dużo liści, wiekszość pousychała. Na wiosnę pojawiły się białe plamki na liściach i liście zaczynają usychać od końca. Uschnięte zwijają się. W domu mam środek grzybobójczy Topsin, czy powinnam spryskać nim mojego oleandra? Jeśli tak to w jakich odstępach czasu? Nie stosuje żadnych nawozów. Czy po tej chorobie powinnam go jakoś wzmocnić? Jeśli tak to czym?Czy podlewać go normalnie, czy w tym czasie wody dawać mu znacznie mniej?Co z ziemią, czy przesadzić go do większej donicy i obciąć korzenie na 1/3 długości? Pojawiają się już pierwsze zaczątki kwiatów, czy powinnam je usunąć? Proszę o pomoc! Nie chciałabym aby mój kwiat umarł!
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
wata
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 mar 2013, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

Witam wszystkich na wstepie i prosze o pomoc :(

Czy to maczniak czy inne ustrojstwo? Jak sobie z tym poradzic?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

z gory dziekuje za pomoc
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chory oleander

Post »

wata brak możliwości powiększenia zdjęć z tego rozmiaru niewiele mogę. :wink:
wata
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 mar 2013, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

Czarodziej_ pisze:wata brak możliwości powiększenia zdjęć z tego rozmiaru niewiele mogę. :wink:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
może teraz będzie bardziej czytelnie

chemią go czy ostrzem? :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chory oleander

Post »

Powiedział bym że to Askochytoza, ta watka nie mam koncepcji, może jakiś oprzęd zimowy czegoś. Pędy do wycięcia i oprysk całej rośliny takimi z preparatów (dobrze jest dwoma naprzemiennie 3-4 krotnie co 7 dni) Dithane M-45 80 WP, Discus 500 WG, Penncozeb 80 WP, Pennfluid 420 SC. :wink:
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 901
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

to białe to masz efekt żerowania przędziorka też chemia potrzebna :)
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Chory oleander

Post »

Co się dzieje z moim? Miał tarczniki, ale chyba się ich pozbyłam. Stoi na południowym tarasie, na podstawce z wodą.
Obrazek

Chodzi o te czarne kropki na liściach. Zdjęcie niewyraźne, bo robione komórką ;:131
Awatar użytkownika
cirilla1989
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 lip 2013, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Problem z Oleandrem

Post »

Mój problem polega na tym, iż zaczął mi pączkować na zimę a przy tym zaraz zrzuca te pączki (czernieją i opadają). Po za tym zrzuca liście, że stał się prawie cały goły. Pomóżcie i powiedzcie co zrobiłam źle, że się tak dzieje.

Dodam, że przeniosłam go do pokoju z oknem na wsch str. ale miał mało światła i było mu za ciepło bo mama ma ciepło w pokoju, ok 22-24 st.C. Niedawno przeniosłam go do swojego pokoju, ale mam północne okno. Nie ma ciemno bo stoi na parapecie. Ja lubię mieć chłód w pokoju, więc temp. waha się w okolicach 18-21 st.C

aha, i dodaje ju na wstępie, ze nie mam gdzie go przezimować, bo w schowanku gdzie jest chłodno panuje temp. jak na dworze, czyli jak jest poniżej zera to w pomieszczeniu parę st więcej
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z Oleandrem

Post »

To jest naturalna reakcja na gwałtowną zmianę temperatury. Skoro nie mozesz przenieść oleandra do chłodniejszego pomieszczenia, to bedziesz musiała troszke przewietrzyc pokój. Taki zabieg przyhamuje opadania lisci, a roślina zacznie przyzwyczajac sie do wyzszej temperatury. Ze względu na to, że po zimie bedzie troszkę ogołocony, to przytnij na wiosne pędy. Tym zabiegiem zagęścisz rosline i uzyskasz młode pedy.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
cirilla1989
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 lip 2013, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Problem z Oleandrem

Post »

Z wietrzeniem nie będzie problemu, bo ja lubię chłodniejsze temperatury. Źle zrobiłam, że od razu u mnie się nie znalazł bo to raczej najchłodniejsze pomieszczenie w domu (oprócz najzimniejszego schowanka).

Mam jeszcze pytanie odnośnie podlewania go, a raczej ich bo mam 2 oleandry. Wiem że lubią wilgotną ziemię, a teraz się zastanawiam czy mam im ją przesuszać czy nadal mają mieć wilgotno, z tym że mniej niż w lecie...
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z Oleandrem

Post »

Adekwatnie do temperatury. Oleandry traktujesz jako rosliny pokojowe, czyli podlewasz normalnie, ale bez przesady. :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Oleander choroby

Post »

Nie jestem pewna, ale chyba mam problem. Na tym samym parapecie stoją obok siebie 2 sadzonki oleandrów. Są podlewane w tym samym czasie, ale chyba będę musiała to zmienić...dziś zaobserwowałam, że jeden zaczął więdnąć, jakby już chciał wody, natomiast drugi dalej jest piękny, z liśćmi w górze. Co robić? Czy może to być jakaś choroba?
Pozdrawiam, Gosia:)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Oleander choroby

Post »

Ten więdnący został przelany, albo jest niedostatecznie ukorzeniony jeśli to młode sadzonki.Oleandry maja skórzaste liście i nie więdną tak szybko od suszy, więc raczej przelanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”