Papryczka chili-jak pielęgnować

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
ANalfabeta
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 lip 2011, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mokobody/Siedlce

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować

Post »

Od ładnych kilku dni stoją w domu. Pogoda nie zachęcała do trzymania na zewnątrz.

Co ciekawe jedna doniczka stoi w tunelu i jest zdrowiutka.
Stare chińskie przysłowie mówi: ?Jeśli nie masz co powiedzieć, powiedz stare chińskie przysłowie.
Awatar użytkownika
beza52
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować

Post »

witam Was. czy można jeszcze papryczkę posiać .tylko nie wiem gdzie kupić nasionka, a bardzo mi zależy właśnie na chili :) pozdrawiam cieplutko
wrota myśli,podróż ust...
Awatar użytkownika
Asik78
200p
200p
Posty: 231
Od: 8 mar 2010, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk,Strzegom

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować

Post »

beza52,proponuję kupić gotowe sadzonki.Jeszcze sprzedają,także spokojnie zaowocują :wit
Pozdrawiam,Asia
suungi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 gru 2012, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Papryczka chili skąd nasiona

Post »

Witam,
Czy ktoś wie gdzie mógłbym kupić nasionka papryczki chilli? Chciałbym sobie takie teraz zasadzić w doniczce jednak nie wiem czy ma ona jakieś specjalne wymagania i czy da się normalnie tak zasadzić ją? Ktoś może hoduje w domu papryczkę?
karr-km
200p
200p
Posty: 377
Od: 3 paź 2011, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: TBG

Re: papryczka chili

Post »

Poczekaj do 20.00 14 grudnia, może uda ci się zdobyć nasiona takiej papryki na Akcji Wymiany Nasion.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: papryczka chili

Post »

Można kupić papryczki chilli na tackach w supermarkecie lub na sztuki na bazarku, wyjąć nasionka i posiać. Sposób wypróbowany.
pomidorzanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 4697
Od: 26 cze 2012, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: papryczka chili

Post »

Albo na ebay Wielka Brytania, spory wybór jest, dosyć niskie ceny- np. u Premierseeds,

u nich przy okazji przeczytasz, jak uprawiać każdą odmianę, łącznie z tymi najostrzejszymi.
Pozdrawiam, Agata.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: papryczka chili

Post »

pomidorzanka pisze:Albo na ebay Wielka Brytania, spory wybór jest, dosyć niskie ceny- np. u Premierseeds,
Ja tam kupiłem nasionka, ale nieco się przeliczyłem z Poblano oraz z Fatalii. One są aż 200-dniowe, nie zdążyły mi dojrzeć nawet w szklarni. Nasiona mają porządne, dobrze pakowane, dobrze opisane choć na opakowaniu Poblano w opisie było HOT, mimo że to łagodna odmiana. Ale za to bardzo ładna i doskonała do nadziewania. Polecam nadziewaną twarogiem, a potem obtoczoną w panierce i smażoną. Taki meksykański przepis.
pomidorzanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 4697
Od: 26 cze 2012, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: papryczka chili

Post »

Arturze, gdzieś tu Loginal pisał dlaczego niekiedy papryka ostra nie ma kopa w smaku.

Wierzę mu jak bratu, bo człowiek zna się na tym co mówi, i całkiem logicznie tłumaczy.
Pozdrawiam, Agata.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: papryczka chili

Post »

Może
pomidorzanka pisze:dlaczego niekiedy papryka ostra nie ma kopa w smaku
Bo warto spożywanie połączyć z tłuszczem lub alkoholem.
Jeśli samą paprykę spożywasz - to może być przyczyna braku ,,kopa".
Kolejna możliwa - to :lol: uszkodzenia w układzie nerwowym.

Poniżej cytat:
============
wg WikiPedia
Kapsaicyna i jej pochodne nie są rozpuszczalne w wodzie, lecz tylko w alkoholu i tłuszczach. Ze względu na to, że większość ostrych potraw zawdzięcza swój pikantny smak kapsaicynoidom, próby uśmierzenia uczucia pieczenia po ich spożyciu przy pomocy płynów lub płukania jamy ustnej wodą mogą przynieść zupełnie odwrotny skutek niż pożądany roznosząc kapsaicynę po dłuższym odcinku przewodu pokarmowego. Znacznie lepsze rezultaty uśmierzające można uzyskać przez płukanie ust dowolnym, ciekłym tłuszczem roślinnym lub wypicie szklanki tłustego mleka. Dobre rezultaty przynosi też lizanie lodów. Alkohol, ze względu na swoje rozpuszczające właściwości, okazuje się również skuteczny.
Uczucie palenia i bólu związane ze spożywaniem kapsaicyny wynika z jej bezpośredniej interakcji z neuronami układu nerwowego. Kapsaicyna, będąca jednym z alkaloidów z grupy wanilinoidów, łączy się z receptorem wanilinoidowym podtypu 1 (VR1), który pełni funkcję transmembranowego kanału jonowego neuronów. VR1, który jest zwykle stymulowany przez ciepło lub mechaniczne uszkodzenie ciała, umożliwia kationom sodu i potasu przenikanie przez błonę komórkową do wnętrza komórek. Skutkuje to tzw. depolaryzacją synaps i wysyłaniem przez układ nerwowy fali sygnałów do mózgu, które są odbierane jako wrażenie ciepła i bólu.
Awatar użytkownika
Cinka80
50p
50p
Posty: 56
Od: 13 mar 2011, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: papryczka chili

Post »

Ja wydłubywałam nasionka z tej sklepowej kupnej i potem pięknie owocowała, warto spróbować. A najlepiej posiać 2-3 odmiany (z różnych źródeł) i wtedy będzie można porównywać i wyciągać nauki na przyszłość ;:108
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia...
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: papryczka chili

Post »

Ja osobiście nie wyczuwam subtelności smakowych słodkich papryk. I dlatego liczą się względy estetyczne, chcę by była różnorodność kolorów.
Czerwień, pomarańcz, zieleń i mam zamiar dodać do tego fiolet.
edi417
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 gru 2012, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: papryczka chili

Post »

przydatna do potraw ale ja osobiście nie lubię ostrych ale nasionka warto zasadzić
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”