Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.1

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Zablokowany
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

W/g mojej małżonki cytryn i pomarańczy się nie szoruje. Wyłącznie dobrze opłukać gorącą wodą.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Zrobiłam nalewkę z aronii.Nie dosyć,ze wyszła bardzo mocna to jest wg wielbicieli domowych nalewek nie do picia ze względu na smak.Co mam teraz z nią zrobić?Może likier,ale nie wiem jak rozpuścić i ile dać cukru?
Dziękuję za wszystkie rady.Pozdrawiam Grażyna
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Kaju !
Dlaczego ? Co z tym smakiem ?
Piłem kompot z aronii. Był dobry .
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Za mocna? Przeczytaj tu:
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5#p1906395
i zastanów się co dokładnie jest "nie tak". A potem pomożemy poprawić...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Aronia jest pyszna uwielbiam konfitury z tego, ale ma specyficzny smak i niektórzy nie lubią bo jest nieco cierpka.. ale uzależnia, także myślę że jak postoi i się ją trochę "poprawi" będzie super :)
arek73
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 27 paź 2010, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: TCZEW

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Witam
Słuchaj Grażyna właśnie jeśli chodzi o nalewkę z aronii to tak jak wcześniej ja też miałem podobny problem. Nalewka dobrze mi doradziła. Moja już leżakuje 2 miesiące i z dnia jest coraz bardziej klarowna i robi się smaczna. Też czułem na początku sam spirytus, a teraz jest całkiem co innego. A to dopiero 2 miesiące, a gdzie pół roku.
Właśnie dzisiaj nastawiłem tak jak mówiłem nalewkę z bakalii, jutro nastawiam drugą z troszkę innym składem.

Jeszcze mam jedno pytanie, ktoś wspominał kiedyś na forum że do robienia nalewki można dodać chyba koniak lub whisky Czy faktycznie można dodać i w jakim momencie i ilości?

Pozdrawiam
Arek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Można, pewnie, że można :)

Można dodać 100 ml na litr spirytusu 50-60%, ale można równie dobrze użyć tylko koniaku czy brandy, albo rumu. Robiłam nawet wiśnie zalane w całości brandy i drugą porcję zalaną tylko rumem. Całkiem dobre to wyszło :) Tylko trzeba wybierać brandy czy koniak o mniej intensywnym zapachu, taki mniej farbowany, żeby nam nie zdominował całości. Ja brałam brandy z Lidla, ale też Pliskę i Sliancev briag (Bułgaria), francuskich koniaków nie polecam, bo za drogie i za bardzo perfumowane.

Roczna (z okładem) wiśniówka na brandy => bardzo smaczna!!! Roczna (z okładem) wiśniówka na rumie => bardzo smaczna!!! Tak nieco damska wyszła, ale aromat i smak owoców przykrył alkohole i pozostał jedynie cień smaku i zapachu gatunku, co bardzo dobrze zrobiło nalewce :) Latem spróbuję zalać tak samo czarną porzeczkę, podejrzewam, że dobra byłaby też pomarańczka z brandy. A właściwie to ja lubię zapach brandy, więc jak dla mnie to pasuje do większości owoców :)

Whisky nie znoszę, więc nie polecam, ale kiedyś piłam likier z whisky i był nawet niezły... Nie wiem jak się to robi, bo to było w destylarni w Szkocji czy innej Irlandii, nie lubię tego zapachu i smaku, więc nawet nie zapamiętałam gdzie to było :oops: Pamiętam tylko jakąś gęś na ścianie :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Nalewka pisze:
Whisky nie znoszę, więc nie polecam, ale kiedyś piłam likier z whisky i był nawet niezły... [...]Pamiętam tylko jakąś gęś na ścianie :lol:
to musiał być naprawdę niezły :D ;)
Czy miód używany do nalewek musi być wcześniej upłynniony czy może być w kawałku?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Może być ugrzany w ciepłej wodzie, albo nawet w mikrofalówce, ale może być i w kawałku, tylko dłużej się wtedy rozpuszcza. Byle go nie gotować, bo wtedy traci swoje cenne właściwości.

Ostatnio nakładałam niemal stały miód na pokrojony pigwowiec w słoju i przy codziennym wstrząsaniu słojem rozpuszczenie miodu do postaci płynnej trwało ze trzy dni. To było zamiast cukru i miało wyciągnąć % z owoców po zlaniu już pierwszego nalewu. Teraz mam w słoju bardzo słodki miodowy likier do dosłodzenia wytrawnej nalewki z pigwowca, mniam :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Dziękuję .Wobec tego zostawiam na dłuższe leżakowanie.
Wypicie raczej jej nie grozi to pewnie z czasem przekonamy się ,czy jej smak się polepszy.
Zwykle aronię przerabiam na sok,bo mąż chętnie pije z nim wodę mineralną i twierdzi,że jest smaczny.
Do tego jest tylko minimalnie dosłodzony fruktozą,bo mąż choruje na cukrzycę.
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Jak już mowa o miodzie to mi jak się on skrystalizuje to łyżką i do nalewki i zawsze się rozpuści,trzymam i tak w dość ciepłej pokojowej temperaturze to jest dobrze i nie to że chce,musi się rozpuścić innego wyjścia nie ma :;230
Ja czasem miód jak mam go sporo to leży dwa,trzy lata i nic złego się z nim nie dzieje kwestia dobrego miejsca zakupu. :D
Nie do wszystkiego on się nadaje przynajmniej moim skromnym zdaniem.Ja truskawkowa robiłem tylko na samym cukrze i nie zamierzam robić inaczej-wiśnie,czereśnie ,lipa -tak-porzeczka,aronia no może też ale dużo mniej.
Kwestia swoich nawyków smakowych.
Ja mam jeszcze jedną manie-robię dużo mnie tam litr czy dwa nie uszczęśliwiają bo:
-czeka się na owoce cały rok podobnie jak na świeży miód
-dojrzewa to długo super nalewka jest po dwóch latach to co ile jej zrobię przez całe życie?a 100 nie dociągnę :;230 to robić dużo i po mału delektować się smakiem minionego lata...... :D
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Łatwo się mówi, ale problem był taki, że ja w niego w tym słoiku łyżki wbić nie mogłam tak się ściął skubany:D Ale poradziłam sobie - słoik na grzejnik i po 3 dniach część przy ściance z lekka się upłynniła, przynajmniej wybrać już go można:D Z ta ilością to racja, tylko mi się orzechy skończyły akurat jak przepis dostałam więc mam wszystko w próbkach po pół litra :D
arek73
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 27 paź 2010, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: TCZEW

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Witam
Ja ostatnio zrobiłem z twardym miodem tak jak wspominała nalewka. Włożyłem słoik z miodem do wrzącej wody, odkręciłem nakrętkę, woda była poniżej górnej krawędzi słoika, około godzinki na małym ogniu i był miód płynny jak likier.
Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”