hoja.Rewersja czyli powrót do formy macierzystej,zielonej

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
rossi33
200p
200p
Posty: 205
Od: 6 mar 2007, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

hoja.Rewersja czyli powrót do formy macierzystej,zielonej

Post »

Witam serdecznie :)
Moje pytanie dotyczy hoji obovata picta a także tricolor - otóż na poczatku listki pieknie się przebarwiały a w środku sierpnia wypusciły pęd zupełnie zielony. Co jest tego przyczyna?
Psiadam hoje belle variegatę i z nią nie mam takich problemów.
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hoja - dlaczego traci variegatowość?

Post »

Może to kwestia oświetlenia. Gdzie ją trzymasz?
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
rossi33
200p
200p
Posty: 205
Od: 6 mar 2007, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Hoja - dlaczego traci variegatowość?

Post »

Na południowym oknie. Zapomniałam je zdjąć i przez całe lato od 11-15 miały słońce wprost na siebie.
Awatar użytkownika
nuta23
1000p
1000p
Posty: 4144
Od: 17 kwie 2010, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie, Świdnica

Re: Hoja - dlaczego traci variegatowość?

Post »

Z tego co wiem to nieraz takie hoje wracają do formy macierzystej czyli zielonej. Obetnij może ten zielony pęd i posadź może jako nową roślinę.
Na wszelki wypadek pokaż zdjęcie to może osoby z większym doświadczenie coś jeszcze doradzą.
pozdrowienia dla wszystkich Renata
moje początki
rossi33
200p
200p
Posty: 205
Od: 6 mar 2007, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Hoja - dlaczego traci variegatowość?

Post »

Pęd który wypuściła ma ok 1,5 m
Na zdjęciu zaznaczyłam kółkiem jak wyglądał liść - jest przebarwiony - ma tylko ze 2 - 3 takie liście...

Ściąć go? Na południowym oknie - dobrze czy źle. Kwitnie - to może jej dobrze. Ale brak przebarwień, które najbardziej lubię :)

Obrazek
magda2
50p
50p
Posty: 75
Od: 25 lut 2012, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Dzień dobry, mam nadzieję że nie powielam wątku- mam sporo hoyek, główny problem dotyczy carnosy- dostałam ją 2 lata temu jako 1 cięty liść, ukorzeniła się świetnie ale... variegatość dotyczy tylko tego właśnie liściora- patrzy na mnie urągając, jest śliczny, środek biały potem przechodzi w odcienie zieleni.... Reszta liści a hoyka wyhodowała ich mnóstwo niestety nie przypomina szczepki. Raczej zwykłą carnosę. hoja jest już całkiem spora, taka do kwitnięcia. Co robię nie tak? Czy uda się przywrócić variegatość? Może ma za dużo słońca bo rośnie na południowym parapecie? Proszę o poradę, może jest jakiś sposób aby jej przywrócić kolorki? :evil: I problem z ukorzenianiem sadzonek hoyi- właściwie jak długi czas możemy uznać za bezpieczny do wysadzania -czy sygnał w postaci wypuszczania korzeni powietrznych można uznać za wystarczający czy też lepiej poczekać aż sadzonka <wyprodukuje> młody listek? Z góry dziękuję za odp., nie chcę niepotrzebnie grzebać w sadzonkach poszukując korzeni, może ktoś coś podpowie....Magda
Gdy ci coś wpada do oka pamiętaj ze to odrobina kosmosu /Tuwim/
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Re: hoja variegata?

Post »

Zielone liście już nie będą variegata. Należało je wycinać kiedy dopiero zaczynały rosnąć. Kup sobie nową sadzonkę 'variegaty'.
Pozdrowienia
magda2
50p
50p
Posty: 75
Od: 25 lut 2012, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: hoja variegata?

Post »

Dzięki za odpowiedź- zmartwiłam się mocno ale nie miałabym serca wycinać liści, niech już sobie będzie taka jaka jest skoro się upiera przy zielonym ubranku- pozdrawiam, Magda
Gdy ci coś wpada do oka pamiętaj ze to odrobina kosmosu /Tuwim/
magda2
50p
50p
Posty: 75
Od: 25 lut 2012, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: hoja variegata?

Post »

Nie wytrzymałam i znowu piszę bo temat mnie mocno ciekawi- właściwie jaka jest przyczyna że niektóre z naszych varirgata przestają takie być? Może ktoś ma podobne spostrzeżenia i jest w stanie określić przyczynę? :shock:
Gdy ci coś wpada do oka pamiętaj ze to odrobina kosmosu /Tuwim/
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Re: hoja variegata?

Post »

Czasem gdy rośnie w zbyt ciemnym miejscu, czasem niestabilność genetyczna. Tricolorki też robią takie niespodzianki.
Pozdrowienia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”