Witam wszystkich forumowiczów. Spędziłam z Wami parę ładnych tygodni czytając każdy post jaki wpadnie mi w ręce. Dział ze zdjęciami bardzo zainspirował mnie do wzięcia sprawy w swoje ręce i założenie swojej małej zielonej przestrzeni. Jako, że młoda już nie jestem, boje się, że coś zrobię nie tak i czas poświęcony na zakładanie ogrodu jak i na oczekiwane efekty już nie wróci, dlatego chciałabym napisać krótki dzienniczek prac z prośbą o sprawdzenie
Moja mała przestrzeń to 12 m długości i 6 szerokości, razem 72m/2.
Do tej pory trawnik był koszony 6-7 razy w roku. Większość trawnika to niestety mech i chwasty, trawy jest bardzo mało. Od strony wschodniej rośnie pas wysokich świerków powodując, że słońce dociera do trawy po godzinie 10. W dzień trawnik jest w miarę nasłoneczniony - rosną 2 nieduże wiśnie, ale większość trawnika jest przez kilka godzin dziennie nasłoneczniona.
Wyczytałam, że mech lubi ziemie zacienione, mokre i kwaśne. Trawnik nie jest nasłoneczniony cały dzień, ale te kilka godzin chyba wystarczy dla trawy ? Teren też nie jest podmokły. Wywnioskowałam, że to przez kwasotę gleby. Kupiłam za 14zł zielony miernik pH na metalowym kijku do pomiarów. Wszędzie pomiar wskazuje granice 6-7 (na forum znalazłam kilka wątków, że te urządzenia są nic nie warte, niestety przeczytałam to po kupnie

). Po wbiciu szpadla i wywróceniu ziemi, cała jest czarna, wilgotna i dość miękka. Kiedyś na tej ziemi (ponad 10 lat temu) był uprawiony ogródek.
Dziennik prac wykonanych
1. Jesienią popryskałam dokładnie cały trawnik środkiem roundap.
2. Później wysypałam ręcznie woreczek dolomitu w granulkach.
3. Wiosną zgrabiłam liście i zaczęłam wygrabiać metalowymi grabiami mech.
Pozostałości zielonej natury i nowe pędy popryskałam jeszcze raz roundapem.
4. Po kilku dniach zaczęłam grabkami ręcznie dokładnie pielić.
Podłoże z wierzchu jest prawie oczyszczone (staram się usuwać z korzeniami, ale nie wszędzie się dało (lub z braku czasu).
Plan na koniec kwietnia
5. Wypożyczyć glebogryzarkę.
Chciałbym wyrównać idealnie teren (kilka fałd 5cm). Posuwać ręcznie jak najwięcej korzeni i pozostałości obumarłych pędów.
6. Posypać ziemię dolomitem (drugi raz), zagrabić, zwałować walcem ręcznym, zagrabić, zwałować, zagrabić aż będzie idealnie równo.
7. Zostawić ziemię w spokoju na 2-3 tygodnie w celu sprawdzenia czy nie wykiełkują jakieś chwasty.
Po glebogryzarce chyba trochę nasion, które znajdują się głęboko mogą przejść na wierzch i zacząć kiełkować ?
8. Wysiać nasiona z ręcznego siewnika i przysypać ręcznie zakupioną ziemią do trawnika.
Nie chcę grabić nasionek, by ich nie poprzesuwać (czy może wystarczy przejechać jeszcze lekkim walcem, by nasionka weszły delikatnie w ziemię ? )
9. Zakupić polewaczkę i codziennie wieczorem podlewać trawnik (czy lepiej kupić wąż i podłączyć ?)
Kilka pytań:
A - Czy mam dać jakiś nawóz np. tydzień przed sianiem trawy ? (wiem, że po sianiu nie wolno od razu, bo można ją łatwo spalić)
B - Wypożyczę walec ręczny o średnicy 390 mm i szerokość 520 mm, waga: 14 kg. Zastanawiam się ile wlać wody, jak ciężki powinien być walec by ubić glebę pod trawnik ?
C - Warto poczekać z sianek do momentu kiedy na jutrzejszy dzień lub 2 dni później będą zapowiadać deszcz ? (trawnik będzie idealny równy, ale czy może wymyć mi nasionka ?)
D - jak wygląda sprawa z chodzeniem po ziemi zaraz po wysianiu trawnika ? (nie wejdą mi nasionka w podeszwy od butów, nie poprzenoszę ich ?)
E - Wiem, że w pierwszych tygodniach trawnik trzeba codziennie podlewać po zachodzie słońca. Czy później po 2 miesiącach jak trawa się ukorzeni, mogę podlewać raz na tydzień lub tylko w bardzo suche dni (z powodów ekonomicznych) ? Czy podlewaczka się sprawdzi czy zainwestować na ten czas w wąż do podlewania (chodzi czy nie wymyje nasionek po siano i czy nie zadepcze ich za bardzo jak i wschodzącej trawy chodząc gęsto z polewaczką ?
F - Jaką trawę powinnam posiać ? (Trawnik będzie używany sporadycznie raczej, wieczorem po pracy jakiś mały spacer po ogrodzie, w weekend kilku znajomych i grill, trawa raczej nie będzie bardzo mocno deptana).
Z góry dziękuje za wszystkie porady
