Borówka amerykańska - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Emptiness
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 kwie 2022, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Borówka amerykańska - 14 cz.

Post »

Dziękuję za odpowiedzi.
Czyli powycinam te już chore pędy i zrobię jeszcze oprysk. Czy oprysk Switchem na chwile obecna nie zrobi żadnych uszkodzeń? Bo za chwile będą otwiera się kwiaty i boję się, żeby ich nie pouszkadzało.

@Wroniarz zdjęcia dotyczą 3 krzaczków, jednak trzeci, ostatni ma sporadyczne kropki gdzieniegdzie na młodej gałązce, wiec prawdopodobnie się rozprzestrzenia i dlatego chce jak najszybciej interweniować, żeby zaraz mi na wszystkich się nie pojawiło.
karion
500p
500p
Posty: 619
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 14 cz.

Post »

Można się z wieloma tezami zgadzać, ale większość problemów (chorób i wypadanie) to prócz braku cięcia jest przedawkowanie nawozów lub jechanie na wysokich dawkach koksu.
Nie pomogą tu opryski i cała masa miliona zabiegów, bo choroby dalej będą wracać i będą robić większe i mniejsze spustoszenie.

Zaobserwowałem , że wiele osób leci na jakiś tam ustalonych dawkach i leci schematem. Na brak przyrostów rozwiązaniem jest sypanie coraz to większych dawek. Sam zaobserwowałem ,że nie jest to dobre rozwiązanie i przynosi odwrotny efekt od zamierzonego. Trzeba kombinować, bo zrobienie dobrego stanowiska na początku nie jest na lata.
Emptiness
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 kwie 2022, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Borówka amerykańska - 14 cz.

Post »

Wszystko fajnie, pięknie, trudno się nie zgodzić. Jest tylko jedno zasadnicze pytanie - skąd wiedzieć w którym miejscu lezy problem. Ponieważ rożne choroby są uzależnione od np. braku cięcia, zacienionego miejsca, zachwaszczonego miejsca, teraz piszesz, ze problemem może byc przedawkowanie nawozami. Wiec choroba jedna, a powodów kilka i jak tu znależć ten konkretny powód?
karion
500p
500p
Posty: 619
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 14 cz.

Post »

Też chciałbym znać odpowiedź na wszystkie nurtujące mnie pytania, które sobie sam zadaję. Jedna z możliwości to eliminowanie po kolei i obserwacja , wprowadzanie stopniowych zmian.
Uważam ,że jednym z większych problemów jest dawkowanie. Dawkowanie na opakowaniach są uśrednione , co nie oznacza ,że do każdego ogrodu będą pasować takie proporcje pierwiastków i azotu. Sprawa zasolenia gleby też jest jest uzależniona od przepustowości podłoża i podlewania.

Rozumiem , że choroby są i były, ale nie demonizowałbym wysokiej skali problemu w przypadku borówek.
Większość chorób borówek nie są śmiertelnie niebezpieczne. Wyciąć lipne pędy, ograniczyć podlewanie, nawożenie i powinny dojść do siebie jeśli niczego im nie brakuje w glebie.
Nasze babcie dawały sobie świetnie rade z borówkami w czasach kiedy nie było dużo dostępnych podręczników i internetu. Dzisiaj widzę ile tej chemii (oprysków , nawozów ) się przewijała na grupach plantacyjnych i ile mają problemów.

Napisz jak posadziłeś borówki, jak uprawiasz? bo pudrowanie na dłuższą metę może się nie sprawdzić.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 14 cz.

Post »

Jeszcze o chorobach pędów. Występują trzy dające podobne objawy:
1. Zgorzel pędów borówki wysokiej (Godronia cassandrae)
2. Rak borówki wysokiej (Botryosphaeria dothidea i B. corticis)
3. Zamieranie pędów borówki wysokiej (Phomopsis spp.)

U siebie na pędach dwóch starych Bluecropów miałem sporo czerwonych plamek, podobnych do tych ze zdjęć Emptinessa. Owocowały słabo z powodu małych przyrostów gałązek, liście były zielone. Po wycięciu 10cm nad ziemią pojawiły się nowe zdrowe pędy po 1,5m. Obecnie mam to samo na drugiej działce na starym Chandlerze i planuje usunięcie zarażonych pędów po zbiorach.
Wykluczam rzadziej występujący grzyb zamierania (Phomopsis spp) ponieważ kwiaty i owoce nie były zarażone.
Rak (Botryosphaeria dothidea i B. corticis) można zidentyfikować po nekrozach, które z czasem stają się wypukłe i stożkowate, przypominając strupy.
Jutro przyjrzę się dokładniej i zrobię zdjęcia. Do tej pory myślałem, że to zgorzel.
GMoore
50p
50p
Posty: 77
Od: 5 lis 2022, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 14 cz.

Post »

Polecam, przydatne - Poradnik sygnalizatora borówki
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 14 cz.

Post »

Wg. A Pocket Guide to IPM Scouting in Highbush Blueberries fungicydy nie działają na grzyba wywołującego raka borówki wysokiej. Więc nie mają sensu jakiekolwiek opryski na tę chorobę.
zenek2024
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 maja 2024, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Co się dzieje z moimi borówkami? Zdjęcia

Post »

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Waclaw Gruszka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 maja 2024, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Co się dzieje z moimi borówkami? Zdjęcia

Post »

;:202 To zaraza, trzeba wyrwać wszystko!

Trzeba też usunąć inne rośliny, zaraza się roznosi. Najlepiej spalić i nie zbliżać się przez jakiś czas na działkę. Zaraza przechodzi też na ludzi!!! Wiem co mówię, mam doświadczenie w ogrodnictwie bo koleżanka mojej babci miała ogródek gdy byłem dzieckiem i często spędzałem tam czas.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21845
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Prosze nie pisać postów jednego za drugim,prosze korzystać z opcji edycji czyli Zmień treść posta - w prawym górnym rogu należy kliknąć "kredkę" i kontynuować post .
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Zenek,
Problemy twoich borówek wynikają z wysuszania korzeni na skutek zbyt wąskich pasów ściółki. Na zagrzybioną wygląda jedynie borówka z przedostatniego zdjęcia. Może to być np szara pleśń.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2194
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Wacław, nie pisz debilizmów :roll:
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”