Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
kamyszka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 25 sie 2007, o 22:04
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post »

Dziękuję za odpowiedzi.

Gałązki brązowieją na całej długości iglaka - ale zaczyna się zawsze od pnia..:(
Awatar użytkownika
bartelsz
200p
200p
Posty: 318
Od: 11 cze 2007, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

JAREK.M pisze:a jednak to nie tylko czyszczenie - dochodzi jeszcze żerowanie miodownicy jak pisze Janusza
A co zamierzasz teraz zrobić z miodownicą ? czym ją teraz potraktować można ?
Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
gebo13
200p
200p
Posty: 490
Od: 1 mar 2007, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Taka reakcja jest normalna u każdego osłabionego organizmu.
Tak jak pisałam,najpierw upalne,suche lato i raptem zimno i mokro.
Grzybowe się przyplątają,więc profilaktycznie można pod wszelkie iglaki
zastosować nawóz na "brązowienie igieł"

Również czekam na diagnoze :lol:

Ps.Moje iglaste (200szt) zdrowe i młode i stare... :wink:
Szczęście to nic innego jak dobre zdrowie i krótka pamięć
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

No racja! jak drzewko zostanie osłabione przez suszę (transpiracja jest a picia niewiele... :wink: ) to faktycznie łatwiej o "napady" patogenów tym bardziej że po długotrwałym deszczu i o tej porze roku to one się najlepiej czują w końcu o takim czasie się chodzi na grzyby... :lol: Jak człowiek się przepracuje to i o katar nietrudno :wink:

Ja mam też około 180 iglaków w ogrodzie i wyglądają różnie jedne lepiej inne całkiem tragicznie ale część z nich była niedawno sadzona około rok temu więc dopuszczam myśl że się nie do końca zaaklimatyzowały. Te starsze które miały więcej wody podczas suszy praktycznie niewiele ucierpiały, najgorsze są te ostatnio przesadzane oraz 3 szt. najstarszych cyprysików o ponad 15 letnim wieku ale one chorują o tej porze odkąd pamiętam ponieważ wsadziła je moja Mama jak ja nie interesowałem się tak zaciekle ogrodem...

Jeśli macie ochotę to kuknijcie na mój tamtegoroczny post w tym temacie: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... highlight=
muszę powiedzieć że zabiegi nie pomogły.
Pozdrawiam
Krzysztof
JAREK.M
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 11 lip 2008, o 18:49
Lokalizacja: OSIELSKO

Post »

zdam im chyba Pirimor albo coś podobnego na mszyce - nie zaszkodze, a może zdziała; choć mam wątpliwości bo ja żadnych mszyc nie widze chyba, że te miodownice to jakieś super maleństwa.
pozdrawiam - Jarek
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Witaj Krzysztofie,
zerknęłam do linku o Twoich cyprysikach, że są chore to miałeś wypowiedzi, jedyna nieścisłość wynikła co do diagnozy, który grzyb, bowiem 3 gatunki wywołują powstanie nekroz i czarne utwory, ale które to potrzebna przynajmniej byłaby lupa albo super zdjęcie :) ,
oddanie do analizy fitopatologicznej byłoby decydujące co do gatunku grzyba, jeśli gdzieś jest taka okazja to oczywiście trzeba skorzystać, popieram
Na pewno należało usunąć wszystkie sczerniałe wierzchołki i dopiero potem opryskać zaczynając od Bravo (chlorotalonil)


Co do zdjęć żywotników(Ducklin'a) zamieszczonych na początku to na pierwszych zdjęciach wg mnie występuje zasychanie łusek i pędów wywołane przesuszeniem korzeni-oczyścić z nich i dobrze byłoby zapobiegawczo opryskać przeciwko szarej pleśni
ostatnie zdjęcie - tu przydałoby się zbliżenie sczerniałych gałęzi na pierwszej thuji z lewej..
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Post »

Zgadzam się z tym, że główną przyczyną tego żółknięcia i opadania łusek na taką skalę jest miniona susza w lecie.
W ogóle takie opadanie jest naturalnym procesem, ale raczej dotyczy to miejsc, gdzie już nie dochodzą promienie słoneczne... Inną sprawą jest to, że poszczególne gatunki i odmiany są na opadanie łusek/igieł/liści (w wypadku gdy mają dostęp światła) mniej lub bardziej podatne (np. na zwykłym żywotniku zachodnim widać to bardziej niż np. na 'Smaragdzie', a cyprysiki groszkowe - m. in. 'Boulevard' to już rekordziści w tej kwestii - chyba każdy ma z nimi problemy).
Jeśli idzie o choroby grzybowe to może wystąpić szara pleśń (wtedy widać pylenie zarodników) - występuje często na osłabionych roślinach. Jednak przy analizie ulistnienia można będzie zapewne znaleźć dużo innych grzybów, ale będą to raczej grzyby wtórnie zasiedlające materiał roślinny - saprofity,lub grzyby o niskiej patogeniczności (prawie jak saprofity) - specjaliści z lokalnych placówek ochrony roślin raczej nie stwierdzą, czy dany grzyb był przyczyną zamierania (o ile go rozpoznają) - to zdanie dotyczy różnych przypadków (nie tylko tego).

Rada na teraz - oczyścić martwe ulistnienie (w tym wypadku łuski) z krzewów - dla celów estetycznych. Opryski już niczego nie zmienią.
Rada na przyszłość - dbać o rośliny na bieżąco - zwłaszcza podlewanie w trakcie lata.
sylweo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 wrz 2008, o 15:58

Tuje szmaragdowe bledną i żółkną

Post »

W kwietniu posadziłem dorodne tuje (100 - 120cm). Do tej pory było wszystko ok, aż tu nagle zaczęły tracić swój żywy zielony kolor i zaczęły żółknąć. Co może być tego przyczyną? Bardzo prosze o pomoc! Załączam foto. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Niestety ten problem staje się bardzo powszechny. już wielu forumowiczów zgłosiło tak brązowiejące tuje. :cry:
Niestety większość tych przypadków to raczej nie naturalne oczyszczanie sie iglaków ,ale choroba.
Poczytaj ten wątek ze szczególnym uwzględnieniem wypowiedzi Marii Teresy:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 977#482977
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
klekot
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 26 gru 2007, o 01:00
Lokalizacja: Amstelveen, Holandia

Post »

Witam,

chyba mam podobny problem. Z tym, ze igly nie tylko zolkna ale zabarwiaja sie na rdzawy kolor, jak na zdjeciu i opadaja :( . Susze musze wykluczyc, jako ze mieszkam w Holandii i pada tu calkiem czesto. Dodam, ze pozostale 2 tuje, rosnace z 10 metrow dalej wygladaja zupelnie pieknie i zielono.

Tuja na zdjeciu rosnie bardzo blisko jodly, ktrora byla pod koniec wrzesnia spryskiwana Mospilanem. Czyli troche tego sie tez tujce dostalo.
Teoretyzuje, ze moze tuja oslabiona tym Mospilanem zapadla na chorobe grzybowa. Zastanawiam sie czy spryskanie Pyranica cos pomoze.

Jak by ktos mial jakies sugestie to z gory dziekuje.

Obrazek
Do Moderatorow - nie posiadam polskiej klawiatury.
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

Jak pisałem wcześniej oddałem gałązki do badania fitopatologicznego z mojego postu: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... highlight=
okazało się że powoduje tą chorobę szereg grzybów które potocznie nazywa się " zamieraniem pędów" jak przypuszczałem... :) taka była diagnoza.
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Krzysztofie ,a powiedzieli Ci jak dalej postępować?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Krzyk80 pisze:Jak pisałem wcześniej oddałem gałązki do badania fitopatologicznego z mojego postu: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... highlight=
okazało się że powoduje tą chorobę szereg grzybów które potocznie nazywa się " zamieraniem pędów" jak przypuszczałem... :) taka była diagnoza.
dziękuję za diagnozę
a ja myślałem że to coś innego
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”