Parametry nasion:
czystość - powinny być same nasiona, wolne od zanieczyszczeń nasionami innych gatunków np.: chwastów oraz wolne od fragmentów roślin itp.: - z reguły czystość nasion bliska jest 100%.
żywotność nasion - procentowe określenie ile zarodków jest żywych - czyli ile teoretycznie miałoby szansę na wykiełkowania.
zdolność kiełkowania - określa jaki procent nasion kiełkuje w laboratorium w idealnych warunkach, przy siewie do gruntu okazuje się, że polowa zdolność kiełkowania jest znacznie mniejsza od podawanej laboratoryjnej, u gatunków "mało ucywilizowanych", wywodzących się ze strefy klimatu umiarkowanego często nasiona mają tendencję do przelegiwania (kiełkują w ciągu kilku lat, bardzo nieregularnie) - jest to mechanizm obronny umożliwiający przetrwanie roślinom w latach kiedy wytwarzają mało nasion, obseruje się to u naszych chwastów - mimo, że zagon jest starannie odchwaszczany, nie dopuszczamy do kwitnienia i wydawania nasion to nowe siewki komosy, gwiazdnicy czy rdestu pojawiają się (bank nasion w glebie).
energia kiełkowania - określa procent nasion kiełkujących w określonej jednostce czasu.
Wiele gatunków roślin zachowuje zdolność kiełkowania przez wiele lat:
- nasz pospolity chwast szczawik zajęcy potrafi wykiełkować nawet po 700 latach
- w Chinach udało się uzyskać siewki lotosu z nasion wykopanych przez archelogów, nasiona liczyły od 500 do ponad 2000 lat. Jak widzimy rośliny potrafią podróżować w czasie.
pozdrawiam

Paweł