Ogród wertykalny, ściana zieleni - porady

Rośliny doniczkowe
elaela13
50p
50p
Posty: 60
Od: 14 wrz 2010, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stary Wiązów

Ogród wertykalny, ściana zieleni - porady

Post »

Witam!
Znalazłam coś takiego . Taka ścianka z roślinkami. Czy ktoś takie coś wypróbował? panel 100cmx45 cm kosztuje 50 zł więc nie tak drogo, ale nie wiem czy warto kupować.Ta ścianka z kwiatami wygląda tak:

http://www.google.pl/search?q=Green+Box ... CAYQ_AUoAQ#

Niewiele tu widać wiec cytuję co o niej napisano:
Oto co pisze o tej ściance:
"Green BOX+ to specjalny panel dostosowany do samodzielnej aranżacji oraz montażu.
Panele te są kompletnymi modułami gotowymi do wsadzenia roślin.

Nowy panel wyposażony jest w cztero i pół centymetrową warstwę wypełniacza z wełny mineralnej utrzymującego korzenie roślin oraz magazynującego wodę. Dodatkowa warstwa włókniny jeszcze lepiej magazynuje wodę co zmiejsza częstotliwość podlewania.
Całość zamknięta jest w obudowie z tworzywa sztucznego oraz blachy ocynkowanej
i pokryta czarną lub brązową agrowłókniną.

Panel nie ma gotowych otworów na rośliny dzięki czemu można dowolnie dobierać ilość i wielkość roślin.
Wystarczy nożyczkami lub nożem do tapet wyciąć otwory w dowolnym miejscu w module,
wsadzić rośliny i zamocować panel do ściany. Podlewanie roślin odbywa się poprzez wlanie wody w górną część modułu. Wypełniacz równomiernie rozprowadzi wodę po całym panelu, dzięki czemu podlanie wszystkich roślin trwa kilka sekund.

Panele te można dowolnie łączyć ze sobą tworząc zarówno duże ściany nawadniane automatycznie,
jak również mniejsze ogrody dostosowane do podlewania ręcznego."

Pozdrawiam
Elaela13
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Czy ktoś stosował Green Box Ściana Zieleni Ogród wertykalny

Post »

Bardzo ciekawie taka żywa ściana wygląda,ale ja nie jestem przekonana do wełny mineralnej.
Niby dla roślin szkodliwa nie jest ale dla nas już tak jeśli jest ona sucha.Wiadomo,że sucha raczej nie będzie mając włożone w nią roślinki ale i też ekologiczna nie jest :wink:
Mimo to w salonie dla gości....fajnie by to wyglądało :)
Awatar użytkownika
koniczynka2014
1000p
1000p
Posty: 1006
Od: 12 kwie 2014, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Ogród wertykalny/pionowy w kieszeniach na buty

Post »

Też kiedyś to oglądałam. Jak dla mnie to ładne tylko na początku, potem woda będzie przemakać, kieszenie zrobią się brudne i już nie będzie ładnie wyglądać. Popatrz w google jak to wygląda po jakimś czasie.
przeja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 4 cze 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Ogród wertykalny/pionowy w kieszeniach na buty

Post »

Widziałem ten wieszak w sklepie i wydaje mi się, że woda będzie z niego za szybko wyciekała powodując wysychanie upraw i katastrofę estetyczną, o której mowa z poście powyżej.

Z moich doświadczeń z ogrodami wertykalnymi wynika, że jeśli mają one mieć więcej niż jeden poziom, to najlepiej od razu projektować je z systemem nawadniania. Ja mam 2 zrobione z palet i nawet po dużych opadach (w tych w tym roku brakuje) wszystko poniżej najwyższej półki było suche lub zaledwie zroszone. Przy takiej pogodzie jaką mamy obecnie niezbędne jest codzienne podlewanie, dlatego po zimowym restarcie zmodyfikuję nieco projekty.

Na razie pomysł mam taki, żeby to nieco złamać i zrobić raczej "ogród schodowy" niż wertykalny, chyba że dorobię tylko system nawadniania i zostawię jak jest ze względu na urok obecnego rozwiązania i oszczędność zajmowanego miejsca. Na ostateczną decyzję mam jeszcze kilka miesięcy :)

Edit: literówki.
przeja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 4 cze 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Ogród wertykalny/pionowy w kieszeniach na buty

Post »

Tak palety są ciężkie, z ziemią nawet bardzo. Zapomniałem dopisać, że u mnie stoją w ogrodzie i zakrywają przejście do kompostownika ;). Na ścianie też dałoby się to powiesić, ale potrzebne będą mocne haki i ściana nie może być przegrodą z karto-gipsu. Niestety wtedy dochodzi problem zacieków na ścianach, bo przy podlewaniu zawsze się coś rozleje, z palety będzie wyciekać i oszpeci to ścianę.
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Ogród wertykalny- modułowy

Post »

A teraz pytanko- czy ktoś z Szanownych zgromadzonych ma lub miał do czynienia z ogrodem wertykalnym, ale montowanym w pomieszczeniu?

Marzy mi się taka zielona ściana w salonie, nawet już zakupiłam odpowiednią ilość modułów, ale mam pewnie watpliwości i pytania...

Tak więc będę wdzięczna za odzew!

Pozdrawiam:)
K.
Awatar użytkownika
Plumi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 20 cze 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: regiony tarnowskie

Re: Ogród wertykalny, ściana zieleni - porady

Post »

U mnie w pracy mamy zieloną ściankę modułową,nie wiem czy jest tak we wszystkich,ale w tej naszej trudno jednak utrzymać odpowiednie nawodnienie.
Kompozycję tworzymy z paproci,skrzydlokwiatów,soleirolii,adiantum,calocefalusa i mimo obiegu wody część ma za mokro a część trzeba co kilka dni wyjmować i wkładać do wody bo przysychają.
Sama jestem ciekawa czy to problem ogólny, czy po prostu montujący popełnili jakiś błąd.
W każdym razie mam przy tej ściance sporo roboty.
Kwiaty to resztki Raju.
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogród wertykalny, ściana zieleni - porady

Post »

Plumi, no to mnie zmartwiłaś :(
A jesteś mi w stanie powiedzieć co stanowią "plecy" tych modułów- na czym dokładnie są one powieszone? Czy jest to jakaś sklejka, plastik a może coś jeszcze innego ;)
Salon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 gru 2020, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ogród wertykalny w salonie

Post »

Witam,
noszę się z zamiarem stworzenia u siebie w salonie ogrodu wertykalnego. Niestety wiedzę o roślinach mam dość skąpą stąd kilka pytań.

Chciałbym aby docelowo wyglądało to mniej więcej tak - chodzi mi tutaj o rośliny i ich zagęszczenie (bardziej skłaniam sie ku drugiej opcji):

https://pl.pinterest.com/pin/11751649016825314/
https://i.pinimg.com/originals/4d/a0/76 ... 1eef35.jpg

Ogród miałby się znaleźć mniej wiecej w tym miejscu (żółte karteczki ozaczaja krawedzie konstrukcji)
https://ibb.co/rZz9W96
https://ibb.co/N7w77cL

Niestety jak widać na drugim zdjęciu będzie to dość oddalone od okien (duże okno balkonowe oraz małe w kuchni) a jest to jedyne źródło naturalnego światła w tym pokoju.

Pytanie jakich roślin najlepiej użyć w takim rozwiązaniu aby nie było to przeszkodą ?
Doniczki byłyby o średnicy 9 oraz 14 cm. Planuje użyć tej mniejszej i zrobić ich po prostu wiecej. Czy to dobry pomysł?
Chęctnie przygarnę jakąkolwiek porade dotyczącą projektu.

Pozdrawiam,
Tomasz
Ostatnio zmieniony 2 gru 2020, o 01:07 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Post został zmoderowany.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ogród wertykalny, ściana zieleni - porady

Post »

Bez doświetlania w tych warunkach nie przeżyje żadna roślina.
Zacznij od lektury tego wątku:
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... Bwietlanie

Z roślin, to epipremnum, syngonium, paprocie. I w zasadzie na początek to tyle propozycji.
Te trzy gatunki roślin są w miarę łatwe w uprawie.

Jednak musisz jeszcze uwzględnić podwyższoną wilgotność powietrza, czyli kupić nawilżacz powietrza i postawić go w pobliżu roślin. Z tymże im większa kubatura pomieszczenia, tym trudniej będzie uzyskać na miarę stałym poziomie około 50 - 60%. Musisz wtedy dobrać nawilżacz o odpowiednio większej wydajności.

Przejrzyj jeszcze poprzednie posty, utrzymanie właściwego nawodnienia w takiej konstrukcji nie jest takie proste. Dobrze jest mieć w ogóle większe doświadczenie w uprawie roślin. Jeśli dopiero zaczynasz ich uprawę, to szczerze odradzam Ci taki projekt albo dobrze to przemyśl. Bo nie wystarczy kupić moduły, powsadzać rośliny i liczyć, że będą po prostu rosły i wyglądać jak na zdjęciach w necie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Salon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 gru 2020, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogród wertykalny, ściana zieleni - porady

Post »

Ok., dzięki za odpowiedź. Jednak co znaczy, że bez doświadcznia nie poradzę sobie z takim ogrodem ?

Myślałem że jeżeli wybiorę odpowiednie rośliny nie powinno być z tym wiekszego problemu. Oczywiście zdaje sobie sprawę z odpowiedniej wilgotności i jestem w gotowy zainstalować również nawilżacz w salonie oraz naprzeciwko ew jakaś lampę która mogła by doświetlać rośliny.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ogród wertykalny, ściana zieleni - porady

Post »

Bo ogród wertykalny to wyższa szkoła jazdy. Nie mając doświadczenia w normalnej uprawie roślin, wydasz tylko niepotrzebnie pieniądze i to niemałe oraz szkoda samych roślin.
Tak samo nie wystarczy jakaś tam lampa, ale muszą być dedykowane do doświetlania roślin o właściwym spektrum światła.
Dlatego musisz wpierw zgłębić temat doświetlania.
Tak samo kwestia nawodnienia, to również nie taka prosta sprawa, bo albo przelejesz rośliny albo je nadmiernie przesuszysz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Salon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 gru 2020, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogród wertykalny, ściana zieleni - porady

Post »

Przede wszystkim chciałbym nie korzystać z żadnych dodatkowych źródeł swiatła - stąd pytanie czy te okna (od zachodu) wystarczą na jakąkolwiek roślinę możliwą do wsadzenia w ten "ogród". Domyślam się że są pewne rośliny które potrzebują mniej tego światła.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”