Jak pomóc tej hortensji?

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Filomenia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 11 cze 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak pomóc tej hortensji?

Post »

Pod koniec kwietnia, robiąc żwirową ścieżkę, mąż opryskał ją randapem, aby położyć agrowłókninę. Po bokach ścieżki rosną hortensje i chyba musiało do nich też coś trafić. Od tego momentu, wyrastające liście są bardzo jasne, małe, zwijają się i mają tendencje do usychania. Dodam, iż hortensje nawiozłam już dwukrotnie nawozem dla hortensji (w marcu i w maju). Czy można im jakoś pomóc? Obrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak pomóc tej hortensji?

Post »

Lej dużo wody na i pod rośliny. Roundup rozcieńcza się z wodą, więc im będzie jej więcej tym będzie mniej szkodliwy.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak pomóc tej hortensji?

Post »

Moim zdaniem to nie efekt randapu. Coś jest nie tak z podłożem, a nawóz wtedy im szkodzi, bo nie są w stanie go przyswoić.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak pomóc tej hortensji?

Post »

Fakt, jeżeli ziemia nie ma odpowiedniego odczynu kwasowości, to liście mogą żółknąć.
Filomenia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 11 cze 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak pomóc tej hortensji?

Post »

Dziękuję za zainteresowanie :) Byłoby super, gdyby to nie był efekt randapu. Rozumiem, że należałoby zakwasić glebę, tylko czym? Wymieszanie jej z kwaśnym torfem chyba nie wchodzi w grę o tej porze roku. Co Szanowni forumowicze doradzacie?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak pomóc tej hortensji?

Post »

To może nie być efekt odczynu, ale rodzaju podłoża.Czy nie jest zbyt zbite i gliniaste? Hortensja nie znosi zbitych gleb, wtedy ma małe listki i usychają.
kleopatra
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 23 maja 2014, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Jak pomóc tej hortensji?

Post »

Ostatnio znalazłam w necie o zakwaszaniu hortensji
BIAŁYCH hortensji nigdy nie zmienimy na różowy lub niebieski (z wiekiem jednak biały kwiat może lekko różowieć lub czerwienić się)
CZERWONY ? dużo wapna lub kredy do gleby, chociaż zdarzyć się może że osiągniemy bardzo głęboki lub ciemny róż, a nie prawdziwy czerwony.
Aby uzyskać niebieską hortensję w glebie musi być obecny glin, należy co 7-10 dni podlać roślinę wodą z dodatkiem siarczanu glinu lub ałunu potasowego (na 1 l wody 3-5 g ałunu). Można również posypać ałun dookoła rośliny ? ok. 20 g. Barwniki antocyjanowe łączą się z glinem w warunkach kwaśnego podłoża (pH 4.0-5.0).
Ważne: Z roztworem tym należy obchodzić się ostrożnie, zbyt duża dawka może spalić korzenie. Innym sposobem na obniżenie pH jest dodanie materii organicznej do gleby, takich jak fusy, skórki z owoców i warzyw, skoszonej trawy itp. Jeżeli gleba naturalnie zawiera glin i jest kwaśna (niskie pH) kolor hortensji automatycznie zmierzać będzie ku odcieni niebieskich i / lub fioletowych.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4265
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jak pomóc tej hortensji?

Post »

selli7 pisze:Moim zdaniem to nie efekt randapu. Coś jest nie tak z podłożem, a nawóz wtedy im szkodzi, bo nie są w stanie go przyswoić.
A moim- tak. Odczyn gleby i inne problemy fizjologiczne uwidaczniają się na krańcach- stare liście, ich brzegi, między nerwami. Natomiast Roundup najpierw widać na czubku pędu, przy stożku wzrostu. Lanie wody... to lanie wody. Roundup działa tylko przez liście, więc po oprysku mamy może kilka minut na jego spłukanie- a w glebie to on się sam natychmiast rozkłada i nie ma co wypłukiwać.
Obym się mylił...
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
kleopatra
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 23 maja 2014, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Jak pomóc tej hortensji?

Post »

W ciągu tygodnia roślina spryskana Roundupem żółknie i obumiera . A może to jest chloroza. Myślę , że trzeba zakwasić glebę . Ponieważ , gdyby potrzebowała wody to raczej by więdła :wink:
Filomenia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 11 cze 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak pomóc tej hortensji?

Post »

Zgodnie z Waszymi sugestiami, zbadałam odczyn gleby, no i rzeczywiście pH wynosiło ok. 7 -7,5. Kupiłam kwaśny torf, wymieszałam z wierzchnią warstwą gleby, podsypałam to jeszcze nawozem zakwaszającym i pokryłam korą mieloną mieszaną, bo nie było sosnowej. No i czekam..., martwię się bo pojawiło się jeszcze coś takiego na liściach Obrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak pomóc tej hortensji?

Post »

Plamistość liści.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”