A oto wyjaśnienie pierwszego złudzenia optycznego (pola na szachownicy). Otóż oba odcienie szarości (A i B) są tu IDENTYCZNE i nie ma tu żadnego szachrajstwa. Winę za "złą interpretację " ponosi nasz mózg.
- Otóż po pierwsze, mózg ocenia kolory porównując je z ich otoczeniem. I tak, pole A wydaje się ciemniejsze, bo jest otoczone polami jasnymi, natomiast pole B, wydaje się jaśniejsze, bo jest otoczone polami ciemnymi.
- Drugim, nasilającym iluzję czynnikiem, jest wpływ naszego życiowego doświadczenia na percepcję . Wszyscy znamy wygląd szachownicy i jest dla nas logiczne, że pole B należy do pól jasnych. Jednak z powodu cienia, pole to jest znacznie ciemniejsze niż inne jasne pola. Mózg koryguje wiec ten niuans cienia i "rozjaśnia" pole B.
Połączenie tych obu czynników stwarza iluzję tak silną , że nie potrafimy siebie przekonać, że te dwa pola, A i B, są całkowicie identyczne.
No to jak już wiemy jak to działa, życzę miłych snów i na dobranoc jeszcze mały obrazek. Jak zwykle, trzeba go powiększyć.
Pozdrawiam,
Fleur 78
