Tunel a areodynamika

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tunel a areodynamika

Post »

Comcia napisała
Edit.
Nie wiem dlaczego folia miałaby odfrunąć przy otwartych drzwiach lub bez drzwi ?
Mam tunel-samoróbkę, totalny badziew, ale bez drzwi stoi sztywno jak koci ogon i nic nie ma zamiaru fruwać.
Drzwi nie trzymają folii.

Przy otwartym tunelu folia na wietrze trzepocze. Aby to ograniczyć stosuje sie na folię siatkę ochronną lub dodatkowe usztywnienie miedzy łukami konstrukcji
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13449
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Nie do końca to prawda, otwieranie drzwi nie ma tu nic do rzeczy.
Jeśli tunel jest solidny to NIC mu nie zaszkodzi.
Skoro wytrzymuje pod naporem deszczu czy śniegu, to wiatr mu nie straszny.
Siatkę stosuje się na bardzo duże i długie tunele, bez względu na to czy drzwi są otwarte czy zamknięte.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4043
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Deszcz czy śnieg działa na zasadzie obciążenia statycznego, natomiast wiatr to siła areodynamiczna ;:131 . Jak tunel jest pozamykany, to działa na jedną stronę. Jak jest otwarty, to na obie strony tunelu czyli podwójnie (oczywiście przy kierunku wiatru pod kątem do tunelu). Mechanik by pewnie obliczył tą siłę w zależności od prędkości wiatru i powierzchni nośnej. Krótko mówiąc tunel zachowuje się jak żagiel. I trzeba go bardzo dobrze umocować do gruntu, zwłaszcza folię, żeby nie odfrunął ;:oj .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Terri
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 7 cze 2010, o 08:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Tunel może odfrunąć, ja tak miałam... ;:oj
tunel był otwarty, przyszedł bardzo silny wiatr i szukałam go za ogrodzeniem... ;:222 teraz ma zrobione odciągi i nic go nie rusza... ;:215
pozdrowienia z Zielonej Góry
Hania
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Ten raczej nie poleci :D . Wkopana folia po 50 cm.

Obrazek
Awatar użytkownika
arty
500p
500p
Posty: 501
Od: 6 kwie 2012, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Co do wiatru to u mnie sprawa wyglądała następująco:
W zeszłym roku gdy miałem tylko jedne drzwi, gdy wiatr wpadał do tunelu nie miał możliwości "ucieczki" tylna ściana robiła sie wtedy jak żagiel co narażało tunel na poderwanie chodź to nie nastąpiło. Teraz gdy wiosna są wstawione drugie drzwi, wiatr wpada jednymi a wychodzi drugimi. :)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

jode22 pisze: I trzeba go bardzo dobrze umocować do gruntu, zwłaszcza folię, żeby nie odfrunął
Dokładnie. Jak jest zamknięty jest bryłą opływową, jeśli otwarty czaszą spadochronową.
D3flo
200p
200p
Posty: 350
Od: 2 cze 2013, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Nie ma zasady co do wytrzymałości tunelu. To jest konstrukcja mało stabilna a powierzchniowo duża.
Ja już tego roku miałem przykre doświadczenie z tunelem. Folia zakopana na 30 cm, pięknie naprężona, drzwi po obu stronach pazamykane, a wystarczyło 5 minut by została sama konstrukcja. Wiatr był tak silny że uszkodzony został rownież dach domu i budynkow gospodarczych.
Świadkowie mówili ze z folii zrobił sie tak jakby balon i podniosło cały tunel wyrywając go z ziemi. Folia ocalała w całości nie naruszona ale znalazłem ją 150m dalej wciśnietą pod drzewami. Tak wiec z tymi zamkniętymi drzwiami moze działać to podobnie do schematu zrywania dachu z budynku gdzie przy silnym wietrze ciśnienie wewnątrz podnosi dach a w przypadku tunelu folie.
Byłbym zatem skłonny zostawiać otwarte drzwi na oścież w trakcie porywistych wiatrów by ten nie kumulował swej siły od środka.
Rolnik ciągle żyje w strachu, nad warsztatem nie ma dachu.
Aimee
200p
200p
Posty: 341
Od: 22 sty 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Mój tunel też odfrunął.Jak latawiec.Folia była doskonale umocowana do konstrukcji,a konstrukcja do ziemi już gorzej.Folia nie była wkopana,bo kupiłam za krótką.Dopóki były zamknięte drzwi było dobrze i oparł się nawet Ksaweremu.
Jak koty poszarpały folię na drzwiach i zrobiła się dziura to wiatr wpadł do środka i porwał całą bryłę.Z drugiej strony oczywiście był zamknięty.
Teraz jest pospawany od nowa :roll: i folia wkopana głęboko :wink:
Z wszystkich czterech stron.
I w sezonie będzie otwarty z obu stron.
PS: Też myślę,żeby go otwierać w czasie porywistego wiatru w tej chwili...
Pomorze...klimat łagodniejszy :-).
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

U mnie foliak drzwi ma otwarte całe lato. Podnoszę również z dwóch boków folie do góry na wysokość ok 60 cm, żyby byl przewiew. Nic nie trzepocze i nie urywa folii.
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5104
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Dziwnie rozumujecie z tym otwieraniem drzwi w czasie silnych wiatrów, to może niechaj w samolocie pootwierać drzwi po obu stronach :;230
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Ja bym jednak nie otwierał :D
A w folii przy silnym wietrze to zamykam. Można wejść do środka i zobaczyć kiedy bardziej będzie tarabaniło przy otwartej, czy zamkniętej.

Chcę posadzić w foli 5,6m x 3m cztery rzędy co 60cm, a w rzędzie 70cm. Będzie dobrze?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

ekopom pisze:Dziwnie rozumujecie z tym otwieraniem drzwi w czasie silnych wiatrów, to może niechaj w samolocie pootwierać drzwi po obu stronach :;230
Świetne porównanie ;:215
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”