Pomysł na za niską wilgotność

Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Pomysł na za niską wilgotność

Post »

Witajcie,

Niedawno sprawdziłam wilgotność w miejscu gdzie stoją storczyki. Wynosiła ona nieco ponad 45%, tak więc uznałam, że trzeba ją zwiększyć :wink:

Wymyśliłam sobie, że wstawię do wielkiej donicy ruszt a na sam spód wysypię keramzyt. Na zdjęciach widać co mi z tego wyszło.

http://img189.imageshack.us/img189/7567/imagesyms.jpg

http://img688.imageshack.us/img688/7754/imagepbta.jpg

http://img802.imageshack.us/img802/9176/imagewtq.jpg

http://img801.imageshack.us/img801/320/imageuki.jpg

Jak myślicie, czy taki sposób ma rację bytu?
Nie mogę ponownie sprawdzić poziomu wilgotności, gdyż... kto mógł wiedzieć, że higrometr nie pływa?!?! :;230 ( niechcący utopiłam go w wodnej częci terrarium...)

Tak czy inaczej, chętnie się dowiem waszych opinii
:D

Pozdrawiam
K.
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

Witaj kahim,

Sposób z kratką i zalanym keramzytem jest powszechnie znany na Forum. Tak więc ma rację bytu jak najbardziej, ale nie sądzę, by konstrukcja wspomagana hm plasteliną (?) /chyba, że to coś specjalnego, mega twardego :) /utrzymała na dłużej doniczki ze storczykami ;:131
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

Heheh, to nie plastelina, tylko poxylina, czyli bardzo trwałe i twarde łączenie ;-)

Co do powszechności, to widywałam opcje stawiania doniczek na podstawkach z keramzytem, ale tu jest o tyle lepiej( jak mi się wydaje) , że powierzchnia parowania jest o wiele większa, a. I wody można sporo nalać.

Zastanawiam się jedynie, czy mogę je podlewać w ten sposób, że będę wodę przelewała przez doniczkę, a nadmiar wleci pod ruszt, dzięki czemu nie będę musiała ich ruszać co 1-2 tygodnie :-)
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

Czyli taka porządna 'plastelina' :;230 :oops:
Co do przelewania, to nie wiem, wiem jedynie, że korzenie potrzebują dłuższego kontaktu (bezpośredniego) z wodą, by się wystarczająco napić.. Nie jestem pewna, czy zdołają sobie podciągnąć tyle, ile im potrzeba :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

Kurcze, faktycznie może takie przelewanie to zamało. Wymyśliłam sobie jeszcze, że będę nalewała dużo wody tak, żeby doniczki się zanużyły, a potem wężykiem ściągnę nadmiar... Tyle że to będzie jakieś 10 litrów destylki :-/
Kombinuję, bo przy każdym podlewaniu ustawiam je trochę inaczej, a to im raczej nie służy... Skleroza robi swoje.... ;:224
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

a nie lepiej najpierw podlać przez zanurzenie w innym pojemniku, a później postawić na kratkę i dolać trochę wody na spód pojemnika z kratką żeby parowała? :D
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

No właśnie to podlewanie przez zanurzanie w innym pojemniku powoduje, że ustawiam je za każdym razem inaczej, bo nie pamiętam która jak stoi ;-)

Chcę wymyśleć coś takiego, żeby nie musieć ich w ogóle ruszać :D
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

Możesz oznaczyć dół doniczki kreską prostopadle do kratki i tym samym kolorem przedłużyć kreskę na kratce, wtedy będziesz wiedziała jak stał i ustawisz go identycznie. Kolejne doniczki oznaczasz innymi kolorami, wtedy nie pomylisz miejsc i dokładnego miejsca stykania się kreski na doniczce z oznaczeniem na kratce, to chyba lepsze niż spuszczanie wody wężykiem :P.
Nie wiem czy wyjaśniłem dość jasno ;:306
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

Myślę, że odmienne ustawianie storczyków mniej im zaszkodzi niż takie lekkie przelewanie :) Oczywiście wiele też zależy od podłoża, bo jak porządnie przelejesz 2/3 razy a podłoże będzie miałkie albo z duża ilością torfu, to może im to wystarczy, ale jeśli podłoże jest grube, bez komponentów zatrzymujących wodę na dłużej, to musiałabyś taki zabieg powtarzać znacznie częściej :) A czy nie lepiej każdego storczyka wsadzić w osłonkę, w której go będziesz moczyć? Na dnie osłonki możesz wysypać keramzyt lekko zroszony wodą :) albo ściągaj kratę, storczyki mocz w kuwecie, która stoi pod kratą a następnie w tym samym położeniu przeniesiesz storczyki na kratę, która znów zamontujesz na kuwecie ;:224
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

Chyba pomysł na oznaczenie doniczek kolorami do mnie bardziej przemawia....
Z drugiej strony spuszczanie wody wężykiem nie będzIe aż takie trudne i niewygodne ( zajmuję się akwarystyką i spuszczenie dodatkowych 10l. nie zrobi mi chyba większej różnicy) :)

Popróbuję opcji ze spuszczaniem i dam cynk czy to w ogóle gra warta świeczki :-)

Teraz muszę jedynie zdobyć duuuuużo destylki :wink:
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

Może zmieszaj 5l destylowanej i 5 l przegotowanej i odstanej kranówki? Wyjdzie taniej bo to tylko jeden baniak ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

Obawiam się, że sumie potrzebuję 20l, tak więc po 10l destylki i kranówki.
Da się zrobić :tan
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

ale idzie lato, robi się cieplej więc i moczyć pewnie trzeba będzie częściej, tak raz na tydzień.. 10l destylki co tydzień, czyli 40l na miesiąc czyli 8 baniaków to dużo ;:218 a masz może możliwość złapania deszczówki? :) Bo jak nie to chyba jednak taniej wyjdzie moczenie każdego osobno w osłonce, w tej samej wodzie, oczywiście tylko te storczyki, których jesteś pewna, ze są zdrowe, żeby nie pozarażać ich wzajemnie.. Oznaczysz doniczki tak abyś wiedziała, która stroną do słonka i już :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”