Sery , mięsa i inne domowe frykasy

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
x-a-40
200p
200p
Posty: 387
Od: 3 gru 2012, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sery , mięsa i inne domowe frykasy

Post »

Witam wszystkich lubiących zdrowo zjeść. Możemy pisać o wszystkim co lubimy pałaszowac w domu,nawet nie musi to być aż tak zdrowe,ale musi być smaczne :D
Proponuje więc dzielić się przepisami o wędlinach,serach,chlebach,napojach po których świat jest piękny itp.
Jako,że jestem laikiem z zakresu sera , więc zapytam z pewną doza nieśmiałości jak zrobić dobry ,prosty na początek, serek biały?
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2450
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Sery , mięsa i inne domowe frykasy

Post »

No to na dobry początek trochę moich wyrobów domowych :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

http://imageshack.us/a/img507/3425/dzik028.jpg

Obrazek
x-a-40
200p
200p
Posty: 387
Od: 3 gru 2012, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sery , mięsa i inne domowe frykasy

Post »

Olga ,a kiedy ty to zjesz ;:oj ? Nick nie adekwatny do załączników
Ta grubsza kiełbaska z pomidorem ,to co to takiego? Wygląda apetycznie.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2450
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Sery , mięsa i inne domowe frykasy

Post »

axel40 pisze:Olga ,a kiedy ty to zjesz ;:oj ? Nick nie adekwatny do załączników
Ta grubsza kiełbaska z pomidorem ,to co to takiego? Wygląda apetycznie.
Zdjęcia pochodzą z różnych okresów . Natomiast to z wędzarni to pewnie jakieś świąteczne wędzenie więc kilka wędzonek było na prezenty ( bo głównie własnymi wyrobami obdarowuje znajomych z czego bardzo się cieszą ) a nadwyżki dzielę na mniejsze kawałki i zamrażam. A ta gruba kiełbaska to jakaś typu krakowska podsuszana :lol:
x-a-40
200p
200p
Posty: 387
Od: 3 gru 2012, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sery , mięsa i inne domowe frykasy

Post »

Kiedyś kupowałem krakowską suchą ,też takiej wielkości i była super.Potem zniknęła z połek i dotąd jej nie ma. Masz przepis z WD,czy to twój prywatny?
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2450
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Sery , mięsa i inne domowe frykasy

Post »

axel40 pisze:Kiedyś kupowałem krakowską suchą ,też takiej wielkości i była super.Potem zniknęła z połek i dotąd jej nie ma. Masz przepis z WD,czy to twój prywatny?
Każdy wyrób jest po części autorski bo nigdy nie mam idealnego składu wg receptury - natchnienie i wiedzę czerpię oczywiście z WD.

A jak robię kiełbasę z dziczyzny to w 100% jest autorska :D
x-a-40
200p
200p
Posty: 387
Od: 3 gru 2012, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sery , mięsa i inne domowe frykasy

Post »

A oto mój zestaw szynkowarowy. Obecnie robię tylko szynki z piersi kurczaka z zestawem ziół grillowych.
Wychodzi naprawdę dobra szynka.Trzeba tylko pamiętać,że te zestawy przypraw do grilla zawierają już sól i z tego względu ja ograniczam sól peklową z 18-20g na kg mięsa do około 15g. Takich ziół dodaję około 1,5 czubatej łyżeczki na 0,9 kg przygotowanej masy mięsnej.
W przypadku fileta z kurczaka nie rozbijam już młotkiem strukturę mięsa tylko kroję na kawałki takie duże ,jak mi wyjdą :) tj. 3-5cm. Nie dodaję też żelatyny ,bo ta nigdy mi nie wychodziła na tyle dobrze ,aby się tym zachwycać. Parzę 1,5 godziny w temperaturze 75st.C.Oczywiście czasem i tak niekiedy dojdzie do 80st ,ale lepiej jest jednak pilnować tych 75st.
Mięso peklujemy solą i przyprawami w pojemniku ,aż poczujemy masę kleistą,przykrywamy folią i na 24 godz. do lodówki.Po tym czasie troche zamieszamy to mięso i wkładamy bezpośredni do szynkowara,albo do specjalnego wymiarowo woreczka.Wszystko zamykamy razem ze sprężyna dociskową i znów do lodówki ,ale tym razem na 48 godzin,aczkolwiek niekiedy po 24 godzinach też parzyłem i nie było specjalnej różnicy. Po parzeniu opisanym powyżej szynkowar dajemy do wychłodzenia i potem albo do lodówki ,lub zimnego pomieszczenia na 8-12 godzin.
Może o czymś zapomniałem ,ale Chudziak z pewnością mnie poprawi.
Jeszcze jedna uwaga-parzenie bez pomiaru temperatury to jak wracanie na bani z imprezy we mgle.
Może się uda,albo nie.
Obrazek
x-a-40
200p
200p
Posty: 387
Od: 3 gru 2012, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sery , mięsa i inne domowe frykasy

Post »

Mnie tam nie przeszkadza pisanie nie na temat,ale czas na opryski wiosenne od jutra ,a tutaj kalkulator do obliczen.Mozna stosowac rowniez do obliczen przy peklowaniu
http://www.bayercropscience.pl/strony/1/i/15.php
Awatar użytkownika
image
200p
200p
Posty: 273
Od: 23 lip 2010, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Myszków/ Śląskie
Kontakt:

Re: Sery , mięsa i inne domowe frykasy

Post »

Axel muszę spróbować , zrobić szyneczkę w szynkowarze :wit
A kalkulator się przyda ;:138
Pozdrawiam! Róża
x-a-40
200p
200p
Posty: 387
Od: 3 gru 2012, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sery , mięsa i inne domowe frykasy

Post »

Robię klasyczne jogurty domowe na bazie naturalnego jogurtu ze sklepu. Czy używaliście kiedyś zamiast tego jogurtu bakterii ,np. takich http://www.agrovis.eu/uwaga.php ??
x-a-40
200p
200p
Posty: 387
Od: 3 gru 2012, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sery , mięsa i inne domowe frykasy

Post »

Sobotnia produkcja na niedzielnym stole
1.Jogurt naturalny i owocowy (własne owoce mrożone)
2.Chleb na zakwasie pszenno-żytni (50/50-najlepsza proporcja dla mnie ,uniwersalny smak)
3.Szynka drobiowa z szynkowaru
4.Ser biały ze sklepu :;230
http://img849.imageshack.us/img849/3748 ... wany11.jpg
http://img208.imageshack.us/img208/1239 ... owany1.jpg
Awatar użytkownika
image
200p
200p
Posty: 273
Od: 23 lip 2010, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Myszków/ Śląskie
Kontakt:

Re: Sery , mięsa i inne domowe frykasy

Post »

Axel , pięknie to wygląda !! Kiedy dodasz własnej roboty ser :wit Jogurt tak jak Ty robię dodając do mleka jogurt naturalny. Potem zostawiam sobie trochę z pierwszego i dolewam mleka , Dwa razy można tak zrobić. Jogurt jest bardzo smaczny, wolę go od sklepowego ;:138 . Kultury bakterii można by wypróbować :wit . Wrzuć jakiś przepis na , szyneczkę z szynkowara ;:138
Pozdrawiam! Róża
x-a-40
200p
200p
Posty: 387
Od: 3 gru 2012, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sery , mięsa i inne domowe frykasy

Post »

No, z tym serem jest troche kłopot,bo mleka wiejskiego nie mam pod reką. Przeszukałem neta w poszukiwaniu produkcji sera białego ,ale liczyłem ,że tutaj ktoś poda mi pewny przepis z mleka UHT.
Ale na razie cisza,bo albo nie czytają wątku,albo trzymają wtajemnicy :),albo przekopują ogródek ;:138

Odnośnie przepisu na szynkę to wypróbuj ten podany na górze. W razie pytań chętnie odpowiem w miarę moich możliwości.

Odnośnie jogurtu to robię po litrze co drugi dzień :D . Odkopaliśmy zamrożone ostrężnice ,albo jeżyny,albo jeszcze gdzie indziej nazywają to ...............
Tak im zasmakował jogurt domowej roboty,że zaczęliśmy kupować owocowe mrożonki i robimy koktajle owocowe.

Nie da rady trzymać bakterii na jogurt tak jak zakwas na chleb?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”