Co nieco z mojej kuchni

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Co nieco z mojej kuchni

Post »

Tu znajdziemy przepisy na takie potrawy:
szarotka66


Pierogi z kapustą i grzybami
Gulasz wieprzowy z pieczarkami i konserwowymi ogórkami
Makowe naleśniki z jabłkiem
Makowe naleśniki z jabłkiem i bananem
Naleśniki czekoladowe z dżemem
Pałki drobiowe w karmelu
Malinowe piramidy z ciasta francuskiego
Piersi z kurczaka w słodko ostrej musztardzie
CIASTO WIŚNIOWE Z MIGDAŁAMI
OCET WINNY JABŁKOWY
Konserwowa papryka
SORBET CYTRYNOWY
KOKTAJL Z OWOCAMI I SORBETEM CYTRYNOWYM
Devolay z piersi kurczaka
Cukinia z warzywami
PIECZONY SCHAB
DYNIA MARYNOWANA
Szybka, chrupiąca sałatka z jabłkiem i papryką
LECZO DUKAN Z MIĘSEM Z INDYKA
DUSZONY FILET Z ŁOSOSIA
Sałatka owocowa
Golonka z indyka
Sałatka z soczewicą





Pierogi z kapustą i grzybami

Farsz:

2 dag suszonych grzybów
ok. 0,5 kg białej kapusty
ok. 20 dag kiszonej kapusty (np. z woreczka)
pół kostki rosołowej
2 liście laurowe
1 cebule
1 łyżki masła
sól pieprz
przyprawa w płynie (np. maga)
majeranek
kilka kropel soku z cytryny

Grzyby opłukać, zalać wodą i moczyć 24 godziny. Następnie ugotować do miękkości w wodzie, w której się moczyły. Białą kapustę poszatkować i wrzucić do wrzącej osolonej wody z rozpuszczoną kostką rosołową. Gotować około 15 minut, następnie dodać kiszoną kapustę wraz z wodą (jeśli jest). Wymieszać, dodać liście laurowe i gotować kapustę do miękkości. Następnie odcedzić i wyciągnąć liście laurowe. Cebulę obrać, zrumienić na maśle i przełożyć do kapusty. Następnie dodać ugotowane i odcedzone grzyby i razem poddusić. Przyprawić do smaku solą, pieprzem, przyprawą w płynie Maggi, majerankiem i sokiem z cytryny. Razem wymieszać i ostudzić. Zmielić w maszynce o grubych oczkach. Kłaść farsz i sklejać pierogi. Składników wyjdzie około 100 sztuk pierogów. Smacznego.


Gulasz wieprzowy z pieczarkami i konserwowymi ogórkami

1 kg łopatki wieprzowej
6 dag smalcu
1 duża cebula (15 dag)
1 kg pieczarek o
k. 2 litry bulionu
3 liście laurowe
30 dag ogórków konserwowych
2-3 ząbki czosnku
ok. ? szklanki wody
2 łyżki śmietany 18%
4 łyżki mąki krupczatki
majeranek
ostra papryka w proszku
przyprawa do gyrosa
sos sojowy
sól pieprz

Łopatkę wieprzową opłukać i pokroić w dużą kostkę. W dużym rondlu roztopić smalec, przełożyć do niego łopatkę i zrumienić. Dodać pokrojoną w dużą kostkę cebulę, wymieszać i dalej smażyć. Pieczarki umyć, obrać ze skórki, zetrzeć na plasterki (na bocznej tarce) i przełożyć do rondla. Dodać sól i pieprz (wtedy pieczarki się ?zmniejszą?). Razem wymieszać i smażyć. Następnie dodać bulion i liście laurowe. Wymieszać, przykryć pokrywką i dusić na średnim ogniu przez około 40 minut. Ogórki konserwowe pokroić w plasterki. Czosnek obrać i pokroić w małą kosteczkę. Po 40 minutach dodać do gulaszu ogórki konserwowe i czosnek. Do wody dodać śmietanę i mąkę krupczatkę. Razem wymieszać i dodać do gotującego się gulaszu. Zagotować i zdjąć z ognia. Następnie dodać majeranek, ostrą paprykę w proszku, przyprawę gyros, sos sojowy, sól i pieprz do smaku. Gotowy gulasz podawać na gorąco ze świeżym pieczywem. Smacznego.


Makowe naleśniki z jabłkiem


/proporcje na 8-10 naleśników/

1 jabłko
1/2 banana
2 całe jajka
500 ml płynu ?ja: 125 ml mleka lub maślanki lub kefiru + 125 ml wody gazowanej
szczypta soli
1 łyżka maku niemoczonego i nie mielonego
1 szklanka (o poj. 200 ml) mąki np. pszennej
a tak naprawdę mąki tyle, by po wymieszaniu z płynem powstało naleśnikowe ciasto
olej do smażenia naleśników

dodatki:

serek waniliowy
(kupny lub domowy ?ja: domowy miodowo-waniliowy, czyli zwykły serek homogenizowany dosłodzony miodem z kilkoma kroplami aromatu waniliowego)

kilka kostek czekolady do starcia i posypania naleśników

Jabłko myję, osuszam, dzielę na ćwiartki, pozbawiam gniazdek nasiennych i ścieram na tarce o grubych oczkach. Będzie potrzebne za chwilę, więc odstawiam na bok ?można skropić sokiem z cytryny, żeby nie ściemniało.
Jeśli chcę dodać banana, to rozgniatam go widelcem: bardzo dokładnie, na gładką, kremową papkę. Przekładam do miski i szykuję ciasto jak na naleśniki ?według podanego tu przepisu lub dowolnego, sprawdzonego;)
Do miski dodaję jajka, maślankę/mleko z wodą, sól, mak oraz mąkę i mieszam na gładkie naleśnikowe ciasto o konsystencji dość gęstej śmietany. Na koniec dodaję przygotowane wcześniej jabłka, dokładnie mieszam i ciasto jest gotowe. Można smażyć od razu lub wstawić na jakiś czas do lodówki, gdzie może spokojnie czekać na swoją kolej, czyli na czas smażenia;)
Rozgrzewam patelnię, dodaję tłuszcz i kiedy jest mocno rozgrzany (ważne!), wylewam porcję ciasta i smażę naleśniki. Można smażyć klasycznie tj. w miarę cienkie i na całej powierzchni patelni lub kilka małych naleśniczków np. 3-4 na patelnię.
Podaję gorące, prosto z patelni z serkiem waniliowym ?składam w trójkąt lub zawijam w rulonik i przyprószam tartą czekoladą. Czasami do serka dodaję pokrojone drobno mandarynki lub pomarańcze i wiórki czekoladowe.
Awatar użytkownika
rosiowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2177
Od: 14 cze 2008, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Łodzią

Re: Co nieco z mojej kuchni

Post »

Witaj. Taki gulasz też czasem robię :). Fajnie by było oglądać do tego zdjęcia. Wtedy gwarantowany efekt uplucia :D
pozdrawiam - Gosia
Moje wątki
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Co nieco z mojej kuchni

Post »

rosiowa pisze:Witaj. Taki gulasz też czasem robię :). Fajnie by było oglądać do tego zdjęcia. Wtedy gwarantowany efekt uplucia :D
Jak będę robiła następnym razem to mam nadzieję, że nie zapomnę o zrobieniu zdjęć. :)
obserwator
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 961
Od: 20 wrz 2010, o 07:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Co nieco z mojej kuchni

Post »

Oj ten gulasz to ja muszę sobie spisać.Zawsze to coś nowego dla domowników.
rośliny domowe///
rośliny ogrodowe///wymiana
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Co nieco z mojej kuchni

Post »

Makowe naleśniki z jabłkiem i bananem

/proporcje na 8-10 naleśników/

1 jabłko
1/2 banana
2 całe jajka
500 ml płynu ?ja: mleka lub maślanki lub kefiru + wody gazowanej
szczypta soli
1 łyżka maku niemoczonego i nie mielonego
1 szklanka (o poj. 200 ml) mąki np. pszennej

a tak naprawdę mąki tyle, by po wymieszaniu z płynem powstało naleśnikowe ciasto
olej do smażenia naleśników

Jabłko myję, osuszam, dzielę na ćwiartki, pozbawiam gniazdek nasiennych i ścieram na tarce o grubych oczkach. Będzie potrzebne za chwilę, więc odstawiam na bok ?można skropić sokiem z cytryny, żeby nie ściemniało.
Banana rozgniatam widelcem: bardzo dokładnie, na gładką, kremową papkę. Przekładam do miski i szykuję ciasto jak na naleśniki ?według podanego tu przepisu lub dowolnego, sprawdzonego;)
Do miski dodaję jajka, maślankę/mleko z wodą, sól, mak oraz mąkę i mieszam na gładkie naleśnikowe ciasto o konsystencji dość gęstej śmietany. Na koniec dodaję przygotowane wcześniej jabłka, dokładnie mieszam i ciasto jest gotowe. Zostawiam na kilka - kilkanaście minut aby mak trochę spęczniał.
Rozgrzewam patelnię, dodaję tłuszcz i kiedy jest mocno rozgrzany (ważne!), wylewam porcję ciasta i smażę naleśniki. Można smażyć klasycznie tj. w miarę cienkie i na całej powierzchni patelni lub kilka małych naleśniczków np. 3-4 na patelnię.
Podaję gorące, prosto z patelni z serkiem waniliowym ?składam w trójkąt lub zawijam w rulonik.

Obrazek



Naleśniki czekoladowe z dżemem


3 całe jajka
200 ml maślanki (zamiast maślanki może być jogurt naturalny lub mleko)
100 mineralnej wody gazowanej
2 łyżki oleju
2 łyżeczki niezbyt gęstego dżemu (ja wzięłam dżem truskawkowy) dżem można także pominąć, choć ja dodaję, bo wnosi fajny smaczek do ciasta)
szczypta soli
3 łyżki ciemnego, mocnego kakao
mąka pszenna ?tyle, by uzyskać ciasto jak na naleśniki tj. o konsystencji gęstej śmietany
tłuszcz do smażenia (olej, smalec, masło lub ghee)

dodatki, z którymi zamierzam je podać np. dżem, serek waniliowy, świeże owoce i bita śmietana, itp.

Do miski wbijam jajka, dodaję maślankę, wodę gazowaną, olej, dżem, sól i kakao, po czym dokładanie mieszam tak, aby baza ciasta była gładka i bez grudek.
Następnie dosypuję mąkę i mieszam całość na ciasto naleśnikowe o konsystencji gęstej śmietany.
Na patelni rozgrzewam niewielką ilość tłuszczu i gdy jest dobrze nagrzany, zaczynam smażyć naleśniki, rozprowadzając ciasto cienką warstwą po całej powierzchni patelni. Smażę z obu stron, wykładam na talerze i od razu podaję.
(Można podać z serkiem waniliowym lub bitą śmietaną z owocami (brzoskwinie, truskawki, maliny, owoce leśne, itp.)

Naleśniki smażę na bieżąco i podaję prosto z patelni. Osoba smażąca (w tym wypadku ja:)) jest jednak trochę poszkodowana, bo nie wcina tych pyszności ze stołownikami:) Dlatego czasem smażę ?górę? naleśników, układam jeden na drugim na dużym talerzu (tak jak naleśniki makowe), szykuję dodatki (dżem, twarożek, serek waniliowy, owoce i bitą śmietanę, itp.) i dopiero wołam do stołu.
W każdym bądź razie w obu wersjach smażę naleśniki z całej porcji ciasta, a jeśli zostaną, to zawijam w folię spożywczą, wkładam do lodówki i po podgrzaniu (lub nie;)) podaję ze słodkimi dodatkami, bo  smakują i następnego dnia?

Obrazek

Na zdjęciu mam dodatki serek homogenizowany z miodem oraz konfiturę z malin :)

Smacznego :)
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Co nieco z mojej kuchni

Post »

Dzisiaj na obiad robiłam:

Pałki drobiowe w karmelu


czas przygotowania: do 50 minut (z czego 40-45 minut to czas duszenia mięsa)

8 pałek drobiowych
4 łyżki cukru
4 łyżki oleju
4 łyżki przyprawy do zup w płynie (ja daję maggi)
1 płaska łyżeczka soli
1 płaska łyżeczka czerwonej papryki w proszku (niepełna)
4 ząbki czosnku

(dzisiaj robiłam 3 udka przecięta na połowę tak że wyszło 6 części mięsa i wszystkiego dałam trochę mniej. Np. zamiast 4 łyżek cukru dałam 3 łyżki itd.)

Na rozgrzanej patelni, na bardzo małym ogniu(!) topię cukier na karmel. Patelnia powinna być w miarę głęboka i z pokrywką. Kiedy cukier już się rozpuści i lekko z brązowi dodaję olej, sól, paprykę oraz przeciskam przez praskę czosnek i maggi. Dokładnie mieszam, rozprowadzając olej i przyprawy w karmelu. Całość jest gęsta, bardzo aromatyczna i lepi się zarówno do dna patelni, jak i do łyżki:) Potem to minie:)
I teraz na tym aromatycznym karmelu układam pałki drobiowe. Przykrywam patelnię i nadal na bardzo małym ogniu duszę mięso do miękkości przez jakieś 40, 45 minut, kilkukrotnie obracając je w trakcie pieczenia. Ja przewracam je na drugą stronę mniej więcej co 10-15 minut.
Maksymalnie po 45 minutach powinny być już gotowe ?w kuchni aromatycznie pachnie, a mięso  jest cudownie mięciutkie a z zewnątrz mocno brązowe.


Jak wlewam maggi to patelnię przykrywam przykrywką zostawiać odrobinę wolnego miejsca żeby ją wlać na patelnię a to dlatego, że z początku bardzo mocno pryska. Dopiero po chwili odkrywam przykrywkę, wszystko mieszam i układam kurczaka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do tego zrobiłam surówkę z czerwonej konserwowej kapusty z dodatkiem startego jabłka i troche pokrojonej drobno cebuli.

I to wszystko:)

Smacznego:)
piszczywtrawie
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 18 kwie 2013, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co nieco z mojej kuchni

Post »

ja uwielbiam gulasz węgierski, ale prawdę mówiąc nie za bardzo doszłam jeszcze do takiej perfekcji, żeby go zrobić takim pysznym jak ten, który jadłam w restauracji ;)
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Co nieco z mojej kuchni

Post »

piszczywtrawie pisze:ja uwielbiam gulasz węgierski, ale prawdę mówiąc nie za bardzo doszłam jeszcze do takiej perfekcji, żeby go zrobić takim pysznym jak ten, który jadłam w restauracji ;)
Powiem ci, że takiego gulaszu to jeszcze nie jadłam a że lubię nowości i eksperymentować to może kiedyś się na niego skuszę.
W restauracji mają swoje sposoby i swoje oryginalne przyprawy których pewnie nikt nie zna więc z trafieniem w te same smaki mogą być dla nas niedostępne.
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Co nieco z mojej kuchni

Post »

Malinowe piramidy z ciasta francuskiego


Składniki :
ciasto francuskie - 1 płat
maliny ( w syropie ) - 1 słoik
żółtko - 1 szt
cukier puder - 20 g

Ciasto francuskie kroimy w trójkąty ( każdy bok takiej samej długości ) Na środek nakładamy owoce odsączone z syropu. Końce składamy do środka, tak by powstała piramidka. Smarujemy rozbełtanym żółtkiem. Wkładamy do nagrzanego na 200C piekarnika na ok. 15 minut. (ja mam piekarnik z termoobiegiem i piekłam na 180C mniej więcej 25 min.) Posypujemy cukrem pudrem!
Łatwe, szybkie, lekkie i bardzo smaczne ciasteczka do kawy. :) Smacznego!

Obrazek

Obrazek
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Co nieco z mojej kuchni

Post »

Witaj Rosarita :wit
A ja Twoje naleśniki zrobię w najbliższym czasie, bo wyglądają baaardzo apetycznie, a mam nalot lubiących słodkości.
Powiedz tylko, czy zamiast jabłka mogę użyć musu jabłkowego, bo mam trochę w słoikach?
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Co nieco z mojej kuchni

Post »

Wiesz co , nigdy nie próbowałam z musem a że nie mam musu żeby sprawdzić jak to wyjdzie to nie mam jak ci powiedzieć czy będzie ok, ale gdybym miałam tak robić naleśniki to nie dodawałabym banana.
Jak zrobisz po swojemu to napisz jak ci wyszły. :)
piszczywtrawie
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 18 kwie 2013, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co nieco z mojej kuchni

Post »

rosarita pisze:
piszczywtrawie pisze:ja uwielbiam gulasz węgierski, ale prawdę mówiąc nie za bardzo doszłam jeszcze do takiej perfekcji, żeby go zrobić takim pysznym jak ten, który jadłam w restauracji ;)
Powiem ci, że takiego gulaszu to jeszcze nie jadłam a że lubię nowości i eksperymentować to może kiedyś się na niego skuszę.
W restauracji mają swoje sposoby i swoje oryginalne przyprawy których pewnie nikt nie zna więc z trafieniem w te same smaki mogą być dla nas niedostępne.
spróbuj zrobić, bo na prawdę warto :) jest przepyszny
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Co nieco z mojej kuchni

Post »

Rosarita naleśniki z musem wyszły świetne, banana nie dawałam. A jutro spróbuję tego kurczaka, ale nie będę karmelizować cukru tylko dam miodu z mniszka, bo mi trochę zostało i pasty czosnkowej zamiast surowego, no trochę zmodyfikuję, ale powinno być ok.
A jak będziesz kiedyś robic piersi z kurczaka to polecam panierkę z dodatkiem wiórek kokosowych z mąką kukurydzianą i coś tam jeszcze co zazwyczaj daje się do panierki, ja tak trochę na czuja robię. Ale z kokosem mięso jest niezłe, polecam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”