Glicynia siła wzrostu

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21749
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Grzesiu dzięki za tę lekturę :wink:
ja nawet mam swoja własną dość obszerną ,
jednak zdecydowałam się na wymianę poglądów na forum .
Porady praktyków są cenniejsze dla mnie od najlepszych wydań encyklopedycznych.
Wychodzę z założenia,że literatura swoje a doświadczenia uprawiających swoje..
i na tym bazuję najczęściej.
Nie należę do cierpliwych .Obcięłam już mój pęd :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

witam,
może Wy mi poradzicie co zrobić z moją wisterią (chińską) ?

mam ją od kilkunastu lat (kupiona razem ze złotokapem, który jest już 2,5 krzewem)
nigdy nie zakwitła i nie jest zbyt rozkrzewiona
bardzo mało była przycinana (co zapewne jest głównym problemem)
wcześniej weranda była porośnięta winoroślą więc wisteria musiała trochę walczyć o przeżycie

to ten badyl ;) pośrodku okna na wprost.
przyciąłem ją trochę wczesną zimą

Obrazek

te wszystkie suche (na razie) łodygi to wisteria.
jak widać z jednej wsadzonej gałązki rozrosła się i odnóżki wyszły ponad metr dalej
którejś zimy mocno przymarzła
Obrazek

Obrazek

oprócz winorośli i braku cięcia była trzecia przeszkoda: pod kamykami jest wyłożona folia, co zapewne mocno tłumiło wzrost i rozchodzenie się odrostów
w najbliższych dniach usunę folię i oczyszczę kamyki

główne pytanie:
zostawić jak jest ?, czy uciąć do wysokości 1 - 1,5 i potem ciąć wg wskazówek podanych w linkach?
wszelkie sugestie od osób mających doświadczenie w uprawie wisterii/glicynii będą mile widziane
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Witaj :) , jak przytniesz na wysokości ok. 1m to akurat będzie się rozkrzewiać na oknie, cięłabym na wysokości balkonu,żeby po nim się rozkrzewiała :)
Moja , chociaż cięta teraz na wys.ponad 1,70cm i tak odbija niżej z pnia i usiłuje zarosnąć mi okno i drzwi tarasowe (Wistaria floribunda)
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Przytnij na wysokości okna i trzeba ją teraz systematycznie podlewać i nawozić ziemię delikatnie spulchnić uważaj na korzenie. ;:100

Moja glicynia wypuszcza pąki kwiatowe i to mnóstwo. ;:1 ;:1 ;:1

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

Ja bym raczej ciela na wyskosci balkonu, tak jak radzi M. Tersa - bedzie ladnie sie po poreczy balkonu rozkrzewiac. Jak przytniesz na wysokosci okna, bedziesz mial problem, zeby ja utrzymac - bedziesz musial jakies dodatkowe podporki ustawiac i w ogole "bawic" sie z nia.
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Glicynia tak i tak powinna mieć podporę aby mogła się samoistnie oplatać.W razie mocnego przemarznięcia cały pęd główny zmarznie i dopiero wypuści od korzenia.Glicynia tak nisko przycięta będzie miała szanse przeżyć i będzie miała więcej bocznych pędów. :D
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

p.s. moze Twoja glicynia byla rozmazana z nasion, te kwitna dopiero najwczesniej po 10 latach :/
Sprzedawcy nie zawsze sa uczciwi - a glicynia bardzo latwo kielkuje z nasion, wiem bo mi nawet zdarzaja sie samosiejki glicynii :lol: a teraz na wiosne sama wysialam nasionka i mam juz pare sadzonek.

Zamierzam zrobic bonsai z glicynii - urzekly mnie zdjecia z googla -> http://images.google.pl/images?hl=pl&q= ... nsai&gbv=2

A to moje "glicynki" ;-) Obrazek troche zabiedzone, ale trakuje je po macoszemu. Powinnam je rozsadzic i w ogole ale ....

P.S. Nie mam w ogole doswiadczenia z bonsai :-) to bedzie moje pierwsze - oczywiscie jak sie uda!
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

grigori24 pisze:Glicynia tak i tak powinna mieć podporę aby mogła się samoistnie oplatać.W razie mocnego przemarznięcia cały pęd główny zmarznie i dopiero wypuści od korzenia.Glicynia tak nisko przycięta będzie miała szanse przeżyć i będzie miała więcej bocznych pędów. :D
A gdzie tam w Poznaniu takie mrozy :shock:

jak do tej pory nie przemrzla... to juz sobie poradzi :-) Po drugie tutaj juz widac, ze glicynia ma konkretny pien, silny, ktory juz sobie sam radzi nie potrzebuje juz podpory - co innego mloda roslina, ta potrzebuje drabinek w tym przypadku jest juz to zbedne.

Mi sie bardziej podoba jak wisza jej (wisterii) grona z pewnej wysokosci - np. z poreczy balkonu na pierwszym pietrze 8)
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Te z nasion są zawsze tańsze moja już pierwszy raz kwitła po 3 roku ale kwiaty przemarzły ale odbiła od korzenia w zeszłym roku miała setki zwisających kwiatostanów ale przyszły majowe przymrozki i też zmarzła myślę że w tym roku będzie ok.bonsai są piękne tylko trzeba umieć prowadzić. :D :D :D
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

dziękuję za porady,

już ją sporo przyciąłem zimą i ledwie ma się czym zaczepić na górze
(te gałązki na balkonie po lewej to winobluszcz)

poobcinałem też na dole, ale właśnie zastanawiałem się, czy jej nie ściąć tak w połowie okna
(zawsze można dać jakąś czasową podpórkę lub druty)

chyba na razie przytnę drobniejsze pędy, a te grube zostawię jak są
jest już prawie maj, soki pewnie idą w górę
zobaczę co będzie, najwyżej mocno przytnę latem

pamiętam, że kupiłem ją w sprzedaży wysyłkowej, bodajże z Trójmiasta, kilkanaście lat temu rozsyłali papierowe katalogi, można było zaznaczyć na kuponie roślinkę i w ten sposób ją nabyć. mam trudności ze wskazaniem dokładnej daty ;)
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Andres74 a może byś pokazał swoją działeczkę w nowym temacie.Widzę że agawa wystawiona na ogród. :D ;:100 ;:100 ;:100 .Czekamy. :D :D :D
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21749
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Agawa to agawa,kaktusy już mogą stać na powietrzu ale palma rośnie w ogrodzie :shock:
To prawie jak nad Morzem Śródziemnym.
Zapraszamy serdecznie do pokazania nam swojego ogrodu . :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dziękuję za zaproszenie.
Na pewno pokażę, ale mam jeszcze trochę prac porządkowych.
Założę ogródkowy temat w ciągu najbliższego miesiąca :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”