SKOREK- przyjaciel czy wróg?

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Awatar użytkownika
Milosz-s
200p
200p
Posty: 249
Od: 29 maja 2007, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań strefa 7a

Post »

W narożach domku pod okapem mam lampy oświetlające otoczenie.
To idealne miejsce dla pająków krzyżaków polujących na nocne owady.
Kiedyś tępiłem je, zrywałem pajęczyny.
Skutek był taki że owady dosłownie wchodziły mi do oczu i uszu.
Przyzwyczaiłem się do krzyżaków, a w zamian owadów jest znacznie mniej i siedzenie nocne na tarasie jest o wiele przyjemniejsze.

W przyrodzie jest wiele organizmów, które w naturalny sposób regulują swoją liczebność.
Nie zakłucajmy tej równowagi.
Skorki to bardzo pożyteczne owady z naszego punktu widzenia więc pozwólmy im żyć
Cieplutkie, słoneczne, już wiosenne, pozdrowionka z Jelonka - MIŁOSZ
R.O.D. Jelonek k. Poznania
Awatar użytkownika
ihasia
500p
500p
Posty: 600
Od: 19 maja 2008, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bawaria

Post »

dobrze wiedziec ze sa pozyteczne i bardzo pomocne w takim razie będę je kulturalnie wynosic z domu :-)
Zeszlego lata mielismy ich zatrzesienie- mam mieszkanie na parterze z tarasem i ogrodeczkiem miniaturowym przytarasowym- wszedzie bylo ich pelno, na trawniku, w praniu i w domu nawet raz w sypialni pod... poduszka moja. Dzieci moje pisku robia jak je widza- trzeba bedzie dzieci uswiadomic:-)
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

skorki są naturalnymi wrogami rybika cukrowego,zjadają też mszyce i drobne gąsienice, czasem powodują uszkodzenia roślin, ale raczej nie należy ich zwalczać a wyłapywać i przenosić np. do sadu ,
a jak jest opisane w linku poniżej:
http://www.muratordom.pl/ogrod-i-otocze ... 3_2798.htm
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

Dzięki za następną informację.

W takim razie teraz, jak spotkam skorka, to grzecznie wyniosę go do mojego malutkiego "sadu"
lub w inne krzaczorki. :D
Pozdrawiam serdecznie
Elka53
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 sie 2008, o 21:20
Lokalizacja: Gorzyce

Skorek

Post »

Moze ktos mi poradzi jak zabezpieczyc mlode pedy i kwiaty clematisow przed skorkami,zeruja rowniez na mlodych lisciach glicynii ze nie wspomne juz o kwiatach dalii.Zaczynam tracic do nich cierpliwosc :evil:
dziekuje i pozdrawiam Elzbieta
Awatar użytkownika
Agii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 2 lip 2008, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Białegostoku woj.podlaskie

Post »

Co do skorków to mam mieszane uczucia. W tym roku chyba jest ich aż za dużo.Na moich daturach robią bardzo duże szkody . Wygryzają dziury w liściach i podgryzają młode "serca " roślin. W moim przypadku to już plaga :evil:
Elka53
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 sie 2008, o 21:20
Lokalizacja: Gorzyce

Post »

Zauwazylam ,ze wygryzaja jeszcze dziury w pakach magnoli ,ktora powtarza kwitnienie :( i jestem coraz bardziej do nich uprzedzona.
Miszka007
100p
100p
Posty: 198
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

Należy także zauważyć, że swoimi żuwaczkami potrafi dotkliwie ugryźć. Hodowałem je kiedyś i się o tym przekonałem...
Pozdrawiam
Michał
Kin14
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1325
Od: 27 sie 2008, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Gdzieś kiedyś czytałam, że skorkom trzeba w ogrodzie porobić domki-kryjówki. Ktoś napisał,że wnosi się je do domu z praniem., bo lubią takie miękkie miejsca. Na drzewach można zawiesić odwrócone doniczki, wypełnione zwiniętą szmatką. Tam będą przemieszkiwać i mniej ich będzie w okolicy. Ja je lubię, szczególnie za tą opiekę nad maleństwami. Pozdrawiam Kinga.
Awatar użytkownika
piters
50p
50p
Posty: 88
Od: 5 paź 2008, o 11:45
Lokalizacja: małopolska

Post »

z moich obserwacji wynika, że skorki żywią sie głównie resztkami organicznymi - żerujących na roślinach dotąd ich w ogrodzie nie zauważyłem :roll: no chyba, że kiedy razem z biedronkami eksterminują mszyce :D przesiadują głównie w róznych szczelinach i zakamarkach, gdzie nie są niepokojone; mnie osobiście skorki nie przeszkadzają w niczym, ale gdybym stwierdził, że zjadają moje rośliny, to kto wie co wtedy bym zrobił... ;:124
leszekl
50p
50p
Posty: 96
Od: 8 sie 2008, o 21:29
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Skorki

Post »

W moim regionie mówią na skorki (szczypawki),żerują na spadach owocowych
i przebywają w wilgotnych miejscach :roll: (ścierkach itp.),ale nie spotkałem
ich jeszcze na moich kwiatkach,bo wydam im w tedy wojnę ;:124

pozdrawiam
----------------
Leszek
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Szczypawki, czy skorki - wszystko jedno jak zwał, budzą we mnie wstręt i lęk. Nie mam pojęcia dlaczego? Po lekturze tego wątku postaram się nieco powściągnąć niechęć do tych owadów. Szczególnie, że zjadają mszyce.
Awatar użytkownika
stasia109
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4312
Od: 7 lip 2008, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Post »

Szczypawki są bardzo pożyeczne, ale niestety w mojej wsi ich nie ma , dlaczego? Nie wiem. Chyba będę musiała je importować z miasta. pozdrawiam stasia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”