Storczyki z przeceny

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mcus
100p
100p
Posty: 143
Od: 19 lut 2011, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Konin

Storczyki z przeceny

Post »

Czasami storczyki z przeceny to nie taka prosta sprawa. Najważniejsze to sprawdzić stan korzeni- bo te przecenione często są przelane, a korzenie przegniłe, albo odwrotnie- zbyt wysuszone. Wtedy nawet przy bardzo dobrych chęciach trudno jest odratować storczyka. Zawsze można próbować roślinkę wkładać w keramzyt albo spagnum, ponieważ wilgoć pobudza wzrost korzeni.
Ważne jet też to, aby stożek wzrostu nie był zalany. Stożek wzrostu to miejsce, w którym wyrastają młode liście, czyli inaczej góra głównego trzonu. Jeśli w sklepie był zalany i zaczął gnić, wtedy młodych listków już nie wypuści, ale przy dobrych wiatrach może wypuścić basal keiki, czy małego storczyka przy trzonie.
Najlepiej kupować te przeceniona w okresie wiosennym i letnim, wtedy roślinki najmocniej rosną i są silniejsze.
Pozdrowienia, Marta G.
mój mały bzik
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2329
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: czy ten storczyk jest zdrowy?

Post »

Jak kupuje się jakiekolwiek storczyki, obowiązkowo sprawdzamy korzenie oraz liście.
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
tom_mix
500p
500p
Posty: 516
Od: 3 sie 2007, o 13:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszowa, Wroclaw

Re: Skromne początki

Post »

Co do przecen, to chyba najlepsza sposobność żeby szybko i tanio powiększyć swoja kolekcję o mniej lub bardziej ciekawe odmiany. Tylko uważać trzeba na szkodniki, które niestety często są gratis,
Pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Bogusz_85
50p
50p
Posty: 66
Od: 14 lut 2011, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: czy ten storczyk jest zdrowy?

Post »

Zachodnie okno wcale nie jest złe do hodowania storczyków. Powiedziałbym nawet że jest bardzo dobre. Phalaenopsisy lubią świato, ale nie ostre (takie jak w południe). Ja hoduję wszystkie okazy na parapecie po zachodniej stronie. Nigdy nie zdarzyły mi się żadne oparzenia i dodam że nie cieniuję roślin, nawet w lato. No chyba, że twoje okno wychodzi nie idealnie na zachód, tylko na południowy - zachód. Wtedy może być zbyt dużo światła.

Czytałam też niedawno o hodowli na parapecie wychodzącym na południową stronę i doczytałam, że i tu storczyki mogą sie dobrze czuć. Sekret tkwi w stopniowym przyzwyczajaniu roślin do większej ilości światła. A hybrydy z natury są też bardziej wytrzymałe.
Powodzenia w uprawie!
Pozdrawiam,
Renia
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=47436" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Bogusz_85
50p
50p
Posty: 66
Od: 14 lut 2011, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: czy ten storczyk jest zdrowy?

Post »

Korzenie wycinamy kiedy są zupełnie suche lub gdy gniją. Kolor nie jest taki ważny. Te korzenie, które nie widziały słońca będą raczej jasne, białawe, chyba że są zupełnie młode. Ciężko mi ocenić czy twoje są zgniłe, ale suche raczej nie są.
Wydają się być zdrowe, niestety. :( Niestety, bo są wycięte...
Wstaw zdjęcie liści. Choć po wycięciu korzeni mogą być teraz w jeszcze gorszym stanie.
Pozdrawiam,
Renia
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=47436" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Re: czy ten storczyk jest zdrowy?

Post »

Przyznam się, że mój zakupiony dwa lata temu z przeceny zdechlaczek wyglądał o wiele gorzej od Twojego. Posiadał tylko dwa przyżółkłe listki i parę korzonków. Walka o niego trwała dwa lata, a w tym roku kwiat jest nie do poznania, kwitnie, wypuścił liście ( na mojej stronce jest fotka). Dbałem o niego nie posiadając żadnego doświadczenia w tym kieruknu. Podłożem był zwykły gotowy substrat dla storczyków zakupiony w sklepie, doniczką szklana osłonka, podlewałem wodą letnią destylowaną. Starałem sie tylko nie przelewać wody aby nie zgnił. Musisz być wytrwała, naprawdę poświęcić dużo czasu roślince i wierzyć w to co robisz.
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Re: czy ten storczyk jest zdrowy?

Post »

Na zdjęciach widać malutkie młode korzonki, więc roślina garnie się do życia. Nie jestem specjalistą, ale tak jak Shantell i luczek95 uważam, że keramzyt dla niego nie jest dobrym podłożem. Powinnaś go na razie posadzić w gotowe podłoże firmy Substral lub podobne i cierpliwie czekać. Będzie dobrze, przyroda potrafi czynić cuda i nieraz nas zaskakuje.
Migrenqa
500p
500p
Posty: 517
Od: 2 lut 2010, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: czy ten storczyk jest zdrowy?

Post »

Hmmmm, no cóż, wycięte korzenie jak na moje oko były ok. Żółknące liście mogą być objawem poparzenia słonecznego lub też roślinka wycofuje z nich soki życiowe i inwestuje je w nowe korzonki ratując się jak może...
Pozdrawiam Agnieszka
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”