Zielistka problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Athenka
50p
50p
Posty: 72
Od: 13 kwie 2007, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zielistka problemy z liśćmi

Post »

Mam w domu od 3 tyg. zielistkę, podobno lubi wilgoć więc ma wilgotno (uważam na to żeby nie przelać rosliny) ale brązowieją jej końcówki listków. Jaka może byc przyczyna? Stoi ponad 1m od okna wschodniego, nie padają na nią promienie słoneczne.
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Masz możliwość wstawienia fotki?
Będzie lepiej (łatwiej i trafiniej) udzielić odpowiedzi gdy będziemy mieć więcej informacji o roślinie i możliwość pooglądania jej i zawartości doniczki.
Czekamy na fotki! ;-)
Athenka
50p
50p
Posty: 72
Od: 13 kwie 2007, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

niestety traf chciał ze pożyczyłam aparat. Zielistki nie przesadzałam, nie nawoziłam, na razie ma brązowe końcówki na jakieś kilka mm ale myslałam ze może sa jakieś standardowe przyczyny brązowienia takie jak przesuszenie, przenawozenie czy choroba..., a może ma za suche powietrze?
Awatar użytkownika
AddMaster
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 4 lut 2008, o 01:25
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Witam
Z doświadczenia wiem, że Zielistka ma brązowe końcówki przez zbyt suche powietrze i zbyd dużą temperaturę. Teraz u mnie wisiała nad TV (którego się pozbyłem) i brązowiały jej końcówki. Trzeba często spryskiwać.

Podłącze się żeby nie zaczynać nowego tematu, bo nie mogłem znaleść - Moja zielistka się nie rozmnaża! Nie chce wypuścić kwiatków, ani pędów z młodymi roślinkami - czy to może być wina zbyt dużej doniczki? Może musi mieć ściśnięte korzenie?? Jest już dość spora, kupiłem dwie małe roslinki i wsadziłem do sporej doniczki trójkątnej, teraz już urosła, ale nie kwitnie nadal...
Pozdrawiam.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Athenko prócz spryskiwania liści wodą zastosuj nawóz dolistny. Jest on bardzo dobrym pomocnikiem w utrzymaniu liści zielistek czy skrzydłokwiatów w dobrej kondycji. Gdy go zakupisz, w takim stanie jak opisujesz kwiatka powinnaś liście wycierać nim raz na tydzień aby dostały odpowiednią dawkę nawozu. Oczywiście po tym zabiegu nie możesz go spryskiwać wodą przez dzień.
Awatar użytkownika
Zaczarowany
200p
200p
Posty: 237
Od: 8 mar 2007, o 10:57
Lokalizacja: Zabrze

Post »

Ja mam dwie. jedna zwykła a druga pręgowana. Obie stoją prawie obok siebie. Jedna ta zwykła pięknie rośnie a ta druga coś kuleje. Jakieś te listki ma sflaczałe i brązowieją jej końcówki!!
Od kiedy można je nawozić?
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Nawozić można cały rok z tym, że w zimie dużo rzadziej niż latem. W takim okresie jak teraz, gdy wszystko kończy okres wegetacji, roślinom daję "kopa" mocniejszą dawką nawozu. Powoduje to nagły szybki wzrost rośliny. Nie każdy stosuje taką metodę i ją pochwala, ale ja tak i myślę, że powinno tak "budzić" się rośliny po zimie...
Awatar użytkownika
pszubart
100p
100p
Posty: 104
Od: 20 cze 2006, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Zielony gatunek Zielistki (Chlorophytum comosum), jest nieco mniej kapryśny od swojej pasiastej odmiany, chociaż obie formy należą do łatwych w pielęgnacji roślin. Zasychanie końcówek liści u Zielistki w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, to norma.
:)
Pozdrawiam wszystkich.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6754
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Zielistka

Post »

Faktycznie brązowienie i zasychanie listków zielistki spowodowane jest zbyt niską wilgotnością powietrza-tak jest chyba w twoim przypadku ale również zbyt intensywnym nasłonecznieniem oraz przesuszeniem podłoża w doniczce. W okresie X-I roślina przechodzi okres spoczynku. Należy ją wtedy mniej podlewać i dobrze jest zapewnić temperaturę 12-15C. Roślina wymaga podłoża torfowo-gliniastego z domieszką piasku, pH 5,7-6,8. Dobrze reaguje na nawożenie np. Florowitem co 2 tygodnie. Można już rozpocząć nawożenie. Powodzenia w hodowli! Przemek P.S. Dobrze jest zobaczyć doniczkę od spodu czy nie widać przerastających korzonków- wtedy roślinkę należy przesadzić do nieznacznie większej doniczki.
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Witaj Athenka. Jeśli to brązowienie końcówek liści jest tylko na kilka milimetrów, to nie masz się czym przejmować :)
Ogólnie zielistki to jedne z najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych.
Przyczyny brązowienia końcówek liści:
-za sucho
-zbyt słoneczne miejsce
-zbyt gorąco
- mechaniczne uszkodzenia
Podłącze się żeby nie zaczynać nowego tematu, bo nie mogłem znaleść - Moja zielistka się nie rozmnaża! Nie chce wypuścić kwiatków, ani pędów z młodymi roślinkami - czy to może być wina zbyt dużej doniczki? Może musi mieć ściśnięte korzenie?? Jest już dość spora, kupiłem dwie małe roslinki i wsadziłem do sporej doniczki trójkątnej, teraz już urosła, ale nie kwitnie nadal...
AddMaster Jedna z moich zielistek też strajkuje :) Mam ją wiele lat i nigdy jeszcze nie puściła nie kwitła... Ani żadna z pobranych od niej młodych( z podziału bryły korzeniowej).Też zastanawia mnie czemu? Z innymi nie było takich problemów.
Awatar użytkownika
Zaczarowany
200p
200p
Posty: 237
Od: 8 mar 2007, o 10:57
Lokalizacja: Zabrze

Post »

Martwię się o tą moją. Jej młode liście robią się takie sfleczałe, żółkną a potem brązowieją. Myślę że Przelałem tą roślinę. Myślę że ograniczę teraz podlewanie. Oczywiście nie dopuszczając do zbytniego wysuszenia gleby.

Roślina nie stoi na słońcu
Jest zraszana
ewitta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 28 cze 2008, o 17:49
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Witam! Jestem pierwszy raz na forum. Mam problem z zielistką. Jej liście brązowieją od środka, tak jakby gniły. Czy ktoś wie co jej dolega? Pozdrawiam.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ile i jak często podlewasz możliwe że zalałaś roślinę. Pokaż zdjęcia. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”