Nymphaea alba i andida

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Ightorn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 cze 2011, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nymphaea alba i andida

Post »

Cześć.
Mam nietypowe pytanie. Jak odróżnić Grzybienia białego (Nymphaea alba L.) od Grzybienia północnego (Nymphaea candida)???
Jeżeli wybrałem zły dział, to proszę o wyrozumiałość.
Pozdrawiam :D
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Nymphaea alba i andida

Post »

pewnie się zdziwisz moim postem
są książkowe, naukowe definicje rozwiązania tego problemu
prawda jest niestety taka, że nikt z czołowych ekspertów w tym kraju nie rozpozna na 100% tych odmian
uwierz mi, znam ich wszystkich doskonale, współpracuję z nimi z racji mojej pracy (nie mówię o naukowcach - ekoterorystach, oraz o tych, którym się wydaje, że ich tytuł naukowy świadczy o posiadanej wiedzy praktycznej)
pozdrawiam
Jacek
Keber
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 13 lut 2011, o 06:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nymphaea alba i andida

Post »

Teoretycznie można przedstawić sporo różnic. Ale cóż z tego, nadać to się może tylko do opisu gatunku w jakimś tam wydaniu. Można doszukiwać się różnic w budowie kielicha, pręcików, co często zamieszczam w internecie. Daje nam to tylko informację na istnienie w naszej naturze dwóch gatunków Nymphaea alba i Nymphaea candida. W praktyce te cechy zazwyczaj nie daja nam 100% pewności co do przynależności gatunkowej danej rośliny.
Odróżnienie grzybieni białych od północnych nastręcza nam sporo trudności, tym bardziej iż oba często krzyżuja się. Ich mieszańce to już kompletne pomieszanie.
Tylko badania taksonomiczne prowadza do 100% określeń gatunkowych tych roślin.

Także jako praktyk potwierdzam słowa Jacka.
pozdrawiam mariusz
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nymphaea alba i andida

Post »

Tak się składa, że słów Jacka nie trzeba potwierdzać, znany jest z szokujących niekiedy wypowiedzi :wink: , lecz zawsze zgodne są z prawdą i poparte bardzo dużą praktyką. :D ;:136
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Keber
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 13 lut 2011, o 06:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nymphaea alba i andida

Post »

Dokładnie tak, to doskonale wiem :wink:
Wypowiadam się pod Jackiem, aby wyrazić drugie zdanie i tym samym nie zostawić złudzeń użytkownikom zaciekawionym tym tematem, że starczy popatrzeć w kwiatek i określić przynależność do gatunku. Swojego czasu na wspólnym zjeździe z Jackiem, wysłuchaliśmy referatu fachowca, praktyka w tej dziedzinie, stanowczo podważył twierdzenia, że można jednoznacznie określić gatunek po zewnętrznych cechach budowy. Można się pobawić i lecieć wedle opisu z encyklopedii, ale już na wstępie widzimy "bramki nie do otwarcia".
pozdrawiam mariusz
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”