Okopywanie kapusty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4521
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Okopywanie kapusty

Post »

Czy okopywanie kapusty jest niezbędne? W jakim celu i ile razy się je stosuje?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7616
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Okopywanie kapusty

Post »

Raz, okopujemy kapustę późną, dopóki mała i możesz wejść w rzędy, i to raczej na glebie gliniastej. Na piaskach niekoniecznie, chyba że jest na wysokiej nóżce i się może pod ciężarem głowy przewrócić. Tak robiliśmy w domu rodzinnym.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Okopywanie kapusty

Post »

Nie , nie jest niezbędnie , najczęsciej stosowane jest do niszczenia chwastów w miedzyrzędziach i dania korzeniom powietrza po ulewnych deszczach.A takze wymieszania nawozu wysypanego chwile przed . ale jak kapusta zaczyna wiazac główki to juz jest za pożno.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5107
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Okopywanie kapusty

Post »

jeśli okopiemy kapustę to trudniej śmietce znieść jaja przy szyjce korzeniowej i przez to w pewnym stopniu ją ochronimy.
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4521
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Okopywanie kapusty

Post »

Rozumiem. Zadałam to pytanie ponieważ sąsiadka powiedziała mi,że kapustę trzeba okopać żeby miała większe główki. Nie znam się za bardzo na uprawie kapusty, ale o takim uzasadnieniu nie słyszałam.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5107
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Okopywanie kapusty

Post »

także mój dawny sąsiad,gdy kapusta zaczynała wiązać główki to sypał trochę soli kuchennej,to rosły większe główki, może to i prawda ,bo wówczas pobiera więcej wody z ziemi ,a przez to i pokarmu.
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Okopywanie kapusty

Post »

ekopom pisze:jeśli okopiemy kapustę to trudniej śmietce znieść jaja przy szyjce korzeniowej i przez to w pewnym stopniu ją ochronimy.

Ale jak sie okopie głąb zewnętrzny pod same liscie to wtedy kapusta zaczyna gnic , najlepiej jak 5 cm od głęba nie ruszac ziemi .


ekopom pisze:także mój dawny sąsiad,gdy kapusta zaczynała wiązać główki to sypał trochę soli kuchennej,to rosły większe główki, może to i prawda ,bo wówczas pobiera więcej wody z ziemi ,a przez to i pokarmu.


Sól kuchenna nie nadaje się do tego celu ponieważ ma związki które szkodza kapuscie ja tak jak byłem mały to podsyałem troche na próbe ogórką ,brokuła i pomidorom to wszystkie uschły.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5107
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Okopywanie kapusty

Post »

Chodziło mi o wsypanie kilka ziaren do zawiązywanej główki ,jeżeli powstanie większe stężenie to tym samym bardziej będzie pobierać składniki.
kajo
200p
200p
Posty: 297
Od: 29 mar 2010, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Okopywanie kapusty

Post »

Nam w tamtym roku kapustę bardzo jadły gąsienice. Nie nadążyliśmy zbierać, a nie chcieliśmy używać chemii. W tym roku nie sadziliśmy wcale, a sąsiadka z działki miała piękną kapustę i pryskała tylko wodą z solą przeciw gąsienicom. Może po to jest ta sól w środku, żeby nie było szkodników? Za rok też zamierzam tak spróbować.
Pozdrawiam serdecznie,
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4521
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Okopywanie kapusty

Post »

Więc z tego zrozumiałam, że obsypanie kapusty nie wypływa na jej wielkość. Służy jedynie jako zabezpieczenie przed chwastami i szkodnikami. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”