Wentylator, poranna zmiana temperatury

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2329
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Wentylator, poranna zmiana temperatury

Post »

W pewnym programie słyszałem żeby storczyki rano traktować wentylatorem.
Od 6 do 7 włączać go żeby temperatura obniżyła się o kilka stopni. Podobno przedłuża to kwitnienie i poprawia kondycję. Tyczy się to cambriowatych oraz falków...
Czy to prawda? I dla jakich storczyków mogę to stosować?
Pozdrawiam Łukasz :wit
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wentylator, poranna zmiana temperatury

Post »

A konkretnie Luczku :P bo takie określenie "w pewnym programie" kojarzy się z maglem :P :P :P .
Unikajmy prób manipulacji -jak słyszałeś/oglądałęś.... to wiesz .
Proszę o konkrety,choćby po to aby sprawdzić :P gdzie i co w trawie piszczy./filmik??? :lol: /

Alleeeee,niezależnie na co się powołujesz, stosowanie wentylatora jeszcze nie zaszkodziło storczykom,innym kwiatom.
To imituje naturę -wiatr.I jest wprost zalecane. Polecam literaturę storczykową ;obowiązkowa zanim spojrzysz na pierwszego
storczyka.
W warunkach uprawy większości storczyków jest określony ten wymóg-ruch powietrza jest niezbędny.
A czy akurat rano??? można dyskutować.
Jest logiczne i uzasadnione ranne , ale jak wentylatorek popracuje w południe /czy wieczorem to wcale nie przeszkodzi.
każdy powiew jest na wagę złota. Ale powiew ,...nie huragan.To trzeba rozróżniać/ dobrać moc wentylatora.

JOVANKA
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2329
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Wentylator, poranna zmiana temperatury

Post »

Sekrety natury- Piotr Kardasz telewizja TVS :) Tak niekiedy patrzę ...
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wentylator, poranna zmiana temperatury

Post »

Noooo,o to chodzi aby tak rozmawiać, informować się wzajemnie.

I tak zgadłam :P -film wskazałam - a znam prawie na pamięć ,jezeli czytasz komentarze nasze.

W niczym/w przekazywanej treści/ nie ma zasadniczego błędu.
JOVANKA
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2329
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Wentylator, poranna zmiana temperatury

Post »

Czyli też na to patrzysz? :wink:
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wentylator, poranna zmiana temperatury

Post »

Widzę ,ze zarty Ci się trzymają :evil: .
To ja polecałam film u nas na forum-jest temat!!!
i ja uczestniczę w życiu tej organizacji,która współtworzy wystawy.
Czyli trzymam łapki na pulsie :lol: i trudno ...aby nie znać czegoś w szczegółach-JOVANKA

link do tematu---> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=34424
nawet na czerwono jest podkreślony :P
Awatar użytkownika
jacob
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 maja 2010, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wentylator, poranna zmiana temperatury

Post »

Nie słyszałem o tym, wiadomo, że ruch powietrza jest dobry dla każdej rośliny, ale ze storczykami bym uważał, bo czasami można przesadzić, a zimne powietrze sprawi, że kwiaty opadną.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wentylator, poranna zmiana temperatury

Post »

Wiem, ze można nie słyszeć :P bo o wilgotności powietrza i ruchu nie często rozmawiamy na forach.
Są to zagadnienia ,które w przypadku popularnych hybryd nie odgrywają tak znaczącej roli .Ale jest pomocne.
Tworzenie krzyżówek obecnie podlega regułom warunków mieszkaniowych, przeciętnej wilgotności i temperatury. Większość staje się po prostu kwiatami doniczkowymi. Mają być łatwe w uprawie i mało absorbujące i ..nie za długo żywotne.To biznes.
Inaczej jest w kolekcjach złożonych ;tu każdy musi sam praktycznie zadbać o warunki -takie jakie wynikają z profilu roślin i lokum : gdzie? --->orchidarium-szklarenki-parapet-uprawy na podkładkach.

Odpowiem tak: jasne,ze zimne powietrze wszystkiemu zaszkodzi.
Tylko....dziwnie przy storczykach mówić o zimnym powietrzu ;wszak prawie wszystkie
wymagają ciepłoty i temperatur najlepiej pow.22-24 stop.Mały wentylator/zazwyczaj komputerowe i inne małej mocy/ i z odległości nie spowoduje szoku;.
Na jednym z forum było zabawnie określone:
to nie może być ani huragan ani pęd odrzutowca :P taki co wyrywa roślinę z podłoża.
Tak należy dobrać parametry ,aby nie chłodzić; mały spadek temp. jest oczywisty -bo musi wyniknąć .
Nie zaszkodzi gdy nawiew jest z oddalenia.

Kwitnących kwiatów w mieszkaniu nie ma powodów narażać na takie zjawisko /w czasie upałów- tak/ -tu ani my ani storczyk nic nie zyska.
W przypadku cambrii i ogólnie oncidiowatych ten zakres temp.moze być niższy 18 stop.
Nawiew wentylatora ....od wielu lat używam i w szklarence i w mieszkaniu ,na parapecie .Zamgławiam/spryskuję okresowo storczyki -nawiew to skuteczne i w miarę szybkie osuszenie powierzchni liści.
Mamy balsamik,choć okresowo ... gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest przeważnie dużo za mała.
To trzeba wypracować samemu - nie zawsze spryskuję storczyki /funkcja pogody/ -ale wentylatorki pracują średnio 2-4 godzin.
Najgorszy wariant to zastoiskowe zjawiska : powietrze, wilgoć w podłożu.
Niestety ;:65 przechadzając sie po pokoju, ruchu powietrza nie uczynimy.Wietrzenie ..też nie zawsze jest skuteczne i możliwe.

W filmie jest trochę inaczej zobrazowana kwestia- to powrót do natury i on jest przywołany. Bo wiatry to tam bywają :lol:
Czyli:jakby osuszanie z nocnej rosy roślin -zjawisko w tropikach .To często bez deszczu się dzieje ,a jedynie poranna rosa występuje jako efekt różnic temp.dnia i nocy i roślinności. I dlatego powiedziane jest RANO.
I mamy...per analogia - w warunkach mieszaniowych fundujemy roślinom podobny wiaterek.

JOVANKA
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2329
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Wentylator, poranna zmiana temperatury

Post »

Przepraszam ale nie nadążam ze wszystkimi tematami :oops:
już dziś rano pierwszy wiaterek zafundowany ;) Oczywiście nie bezpośrednio na roślinki...
Na innym forum też pisałaś o tym w przypadku oplątw żeby po spryskaniu potraktować je wentylatorem(żeby szybko się osuszyły) też spróbuję.
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”