Początek przygody

Zablokowany
Awatar użytkownika
kasiunieczka_32
1000p
1000p
Posty: 1632
Od: 19 maja 2010, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: SOPOT

Początek przygody

Post »

Witam wszystkich!
proszę o pomoc w zidentyfikowaniu choroby phalaenopsisa, którego dostałam w prezencie a zakupionego w hipermarkiecie.
Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: CO TO ZA CHOROBA ????

Post »

A co dokładnie się dzieje z nim ? Na zdjęciach mało widać, więc opisz te objawy chorobowe.
Awatar użytkownika
kasiunieczka_32
1000p
1000p
Posty: 1632
Od: 19 maja 2010, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: SOPOT

Re: CO TO ZA CHOROBA ????

Post »

Wewnątrz liści są jakby "wężyki", miejsca te są zgrubiałe, jakby coś było w środku. Na łodydze natomiast są jasne ślady, jakby "ugryzienia". Poza tym, nie znam się zbyt dobrze na storczykach, ale liście dziwnie rozdwajają się na końcach, choć są ładne, mocno zielone. Oglądałam dokładnie roślinkę, ale nie zauważyłam żadnych robaczków itp. Korzenie także wyglądają na zdrowe.
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: CO TO ZA CHOROBA ????

Post »

Według mnie, to storczykowi nic nie dolega (chyba, że czegoś nie dowidzę na mało wyraźnych zdjęciach).
Te zgrubienia i widoczne zaschnięte dawne uszkodzenia, to jakaś dawna historia storczyka i nie przejmowałabym się nimi.
Rozdwajające się końcówki liści, to taka uroda storczyka. Mam podobnego i nawet wychodzący najmłodszy liść
już ma to naturalne dla niego pęknięcie :)
Bardziej mnie zastanawia, czy ten storczyk przetrwa na dłuższą metę w szkle, w którym rośnie, bo do uprawy
w szkle trzeba mieć trochę wprawy i doświadczenia (żeby nie zgniły korzenie). To tylko mała przestroga :idea:
Awatar użytkownika
kasiunieczka_32
1000p
1000p
Posty: 1632
Od: 19 maja 2010, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: SOPOT

Re: CO TO ZA CHOROBA ????

Post »

Bardzo dziękuję za pomoc, może faktycznie za wcześnie panikuję. Do wazonu wstawiłam go wczoraj z powodu braku podstawki, ale zaraz go przestawiam. Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam!!!!
Awatar użytkownika
kasiunieczka_32
1000p
1000p
Posty: 1632
Od: 19 maja 2010, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: SOPOT

Re: POCZĄTEK PRZYGODY

Post »

Ponieważ zgodnie z tytułem dopiero zaczynam mam pytanie: czy z wandzi, którą dostałam gratis, jeszcze coś będzie? Zdjęcie zostało zrobione po kąpieli.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16364
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: POCZĄTEK PRZYGODY

Post »

Myślę, że vandzia ma szansę żyć. Jest zaczątek korzonka i młody listek rośnie. Ja bym o nią powalczyła ;)
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
kasiunieczka_32
1000p
1000p
Posty: 1632
Od: 19 maja 2010, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: SOPOT

Re: POCZĄTEK PRZYGODY

Post »

;:3 Oczywiście będę walczyła - jak lwica, nie wiem tylko czy dobrze się do tego zabieram, a mianowicie robię jej codzienną kąpiel rano ok 2-3 godziny. Raz dodałam też odżywkę dla storczyków. Może się uda ;:196
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: POCZĄTEK PRZYGODY

Post »

Kasiunieczku _32 !
Moczenie musisz dostosować tak, aby storczyka nie wykończyć.Nadmiar pojenia może spowodować smutny skutek .
Poszukaj wskazań o uprawie vand- u nas, na stronach storczykowych-jest temat o małych vandach ;podobne do Twojej.
Jest zasada,ze musi nastąpić między kąpielami osuszenie korzeni /wyrażnie widoczne zjawisko zmiany powierzchni na korzeniach/ Jest teraz niekorzystny układ temperatur i wilgotności ...więc ostrożność zalecam ;o infekcje nie trudno.
I ogólnie polecam dość szybkie "nauczenie się" warunków i uprawy swoich dwóch storczyków.Tylko ułatwi ,a jednocześnie
nie zrazi Ciebie do tej pięknej pasji.
Zakładam,ze myślisz o tym.
Powodzenia życzę.

Temat jeszcze raz skoryguję- nie piszemy dużymi literami.

pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Islava
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 mar 2010, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kościan

Re: Początek przygody

Post »

śliczne maleństwo :D aż serce rośnie :D
Awatar użytkownika
kasiunieczka_32
1000p
1000p
Posty: 1632
Od: 19 maja 2010, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: SOPOT

Re: Początek przygody

Post »

Jovanka dziękuję za skorygowanie oraz kilka wskazówek. Jeżeli jednak chodzi o ilość storczykowatych u mnie w mieszkaniu na chwilę obecną to mam ich troszkę więcej :wink: A mianowicie: 12 phalaenopsisów, 1 miltonię, 1 cattleyę, 1 cymbidium, 1 cambrię oraz dzieciaczki vandzi, p. stuartiana i p. parishi ;:138 . A wszystko zaczęło się 23 kwietnia w moje urodziny kiedy przyjaciółka kupiła mi w prezencie pięknego falka. No ale może teraz to tyle. Jutro wrzucę fotki moich kwiatuszków i krótkie opisy.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16364
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Początek przygody

Post »

Kasiunieczka i Ty się Pochwaliłaś fotkami tylko 2 szt? Gdzie reszta okazów z Twojej kolekcji?
Pokaż nam je ;) ;:108
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Początek przygody

Post »

:lol: no to.. :P . faktycznie masz wiecej , ale od 23 kwietnia to krótki okres, aby pomyśleć ...że już masz "z górki" :P
To okres wystarczający , praktycznie do zachwycenia sie storczykami.
A to, co napisałam o ;:37 nie traci na aktualności.

Takie wskazania to wyłącznie ...to dla dobra storczyków, w pierwszej kolejności.
U nas polecam lekturę tematów w sekcji ; "zielone" są bardziej merytoryczne ,inne personalne zawierają wiele wskazówek uprawowych z życia.

powodzenia i zadowolenia życzę
-JOVANKA
Zablokowany

Wróć do „Moje storczyki !”