Sosna czarna (Pinus nigra ) - choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
gracek20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 28 paź 2009, o 12:30

Sosna czarna (Pinus nigra ) - choroby,szkodniki

Post »

Szanowni Państwo,

Na samym wstępie chciałbym się grzecznie przywitać!

Ponieważ od pewnego czasu mam problem ze swoim drzewkiem bardzo proszę o radę. Zauważyłem 2-3 m-ce temu od samego dołu przy pniu brązowe igły, które z czasem zaczeły opadać. Z czasem brązowe igły pojawiły się przy końcówkach. Nie wiem jak to opisać ponieważ nie znam się na drzewach ozdobnych dlatego najlepiej zobrazują to zdjecia.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc bo to pierwsze posadzone przeze mnie drzewko w ogródku, mieszkanie mam, a dziecko w drodze ;-) Bardzo zależy mi na tym, aby zdiagnozować i wyleczyć piękną sosenkę

Z góry bardzo dziękuję

Gracjan




Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Prośba o pomoc - sosna czarna ( pinus nigra )

Post »

Jesienna osutka sosny
http://www.encyklopedialesna.pl/haslo.php?id=1623
Oprysk- np. Antracol 70 WG
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Prośba o pomoc - sosna czarna ( pinus nigra )

Post »

To naturalna cecha tego drzewa, tak mi kiedyś leśnik powiedział gdy rozpaczałam z tego samego powodu.Na to chyba nie ma rady, moje 20 - letnie sosny czarne sypią co roku obficie zasypując ćwierć ogrodu grubą warstwą igieł :evil: Musze grabić do wiosny kilkakrotnie, bo igły opadają stopniowo najczęściej po większych wichurach :evil: Gdyby jeszcze pod nimi był trawnik to pól biedy, ale jest posadzony łan barwinka, a w sąsiedztwie ogród skalny, wiec wszystko trzeba ręcznie wybierać :twisted:
Sosna czarna ma taki pokrój, tylko w młodości rośnie kopulasto, gałęzie wyrastają prawie pod kątem 90*, a cały środek jest bardzo przejrzysty wystarczy spojrzeć na sylwetkę starszego drzewa.To ogołacanie się to właśnie 'zmierzanie' drzewa do swojego naturalnego pokroju :)
gracek20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 28 paź 2009, o 12:30

Re: Prośba o pomoc - sosna czarna ( pinus nigra )

Post »

Bardzo dziękuję za porady.

Dodam, żę moje dzewko posadziłem rok temu jak miało ok. 150 cm wysokości. Wiek to nie wiem. Drzewko posadziłem w ogródku przydomowym i wszędzie wokół rośnia trawka. Gleba jest wilgotna i kwaśna. Wcześniej w tym miejscu było pole buraków czy coś w tym stylu.

Teraz to nie wiem, czy iść za radą co do oprysku, czy zostawić sprawę traktując jako normalne zjawisko ???

Pozdrawiam
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Prośba o pomoc - sosna czarna ( pinus nigra )

Post »

Skoro sadziłeś większe drzewko, szczególnie sosnę, to trzeba liczyć się z tym, że ukorzeniając się w nowym miejscu zrzuci po pierwszym sezonie część najstarszych igieł jako zbędny balast, aby 'wyżywić' młodsze.Teraz pewnie przyhamuje, ale w starszym wieku zjawisko wróci.
Jest jeszcze sprawa gleby.Ja też mam glinę ( wcześniej dziadek sadził ziemniaki) gleba wilgotna, ale widziałam taką sosnę na lżejszej glebie, bardziej piaszczystej i tam to zjawisko obsypywania się nie występuje w takim nasileniu.Sosny nie lubią chyba zbyt żyznych gleb :roll:
Awatar użytkownika
Daniel - Ogrodnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 13 paź 2009, o 19:31

Re: Prośba o pomoc - sosna czarna ( pinus nigra )

Post »

Igły u sosen nie są wieczne i roślina wymienia je co kilka - kilkanaście lat w zależności od gatunku u sosny czarnej jest to co 2-3 lat. Czyli igły z zeszłego roku będą opadać. Czynnikiem który ma udział w żywotności igieł jest również zanieczyszczenie powietrza w tlenki siarki. U sosny zwyczajnej jest to wskaźnik czystości powietrza. Jeżeli tegoroczne igły by opadały to już gorzej, może być to osutka. Sosna czarna jest na tyle żywotnym gatunkiem że i to jest mało prawdopodobne.
Zapoznam się z regulaminem forum.
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Prośba o pomoc - sosna czarna ( pinus nigra )

Post »

Selli7 Czy to naturalna cecha tego drzewa ?
Daniel - Ogrodnik Ile lat mają te igły ?

Dla ułatwienia część środkowego zdjęcia zamieszczonego przez Gracjana.

Obrazek
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Prośba o pomoc - sosna czarna ( pinus nigra )

Post »

http://www.metla.fi/tapahtumat/2006/met ... tiosum.jpg
http://www.forestpests.org/nursery/images/fnp11-1.jpg
Tak wygląda osutka sosny, igły mają kropki, kreski, zlewające się później w plamy, a zaatakowane grzybem igły sosen ulegają często deformacji, są lekko sfalowane i te zaschnięte takie pozostają.

W przypadku tego drzewa objawy nie są miarodajne, ponieważ to jego pierwszy sezon, więc zaschnięte igły i te jednoroczne mogą być wynikiem zaburzenia w rozwoju podczas ukorzeniania w nowym miejscu.Sosny powinny być sadzone jako mniejsze drzewa i trzeba liczyć się z tym sadząc większe, że część igieł może zaschnąć, również młodszych.Naprawdę nie trzeba myśleć od razu o chorobach i wylewaniu chemii, to często może być efekt zaburzeń fizjologicznych

Na gruntach porolnych na sosnę czyha wiele zagrożeń, warunki troficzne mają na to wpływ, ale tak może być w przyszłości.Teraz jednak trzeba spokojnie czekać na dobre ukorzenienie się drzewa.
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Prośba o pomoc - sosna czarna ( pinus nigra )

Post »

Bez zdjęć pokazujących igły w zbliżeniu,najlepiej w różnym stadium przebarwienia nic konkretnego nie ustalimy.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
gracek20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 28 paź 2009, o 12:30

Re: Prośba o pomoc - sosna czarna ( pinus nigra )

Post »

Witam,

Dodaję nowe zdjęcia. Mam nadzieję, zę będą bardziej pomocne.

Jeszcze raz wszystkim dziękuję ;-)

Pozdrawiam




Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Prośba o pomoc - sosna czarna ( pinus nigra )

Post »

zdjęcie pnia bo te przyschniete igły w tegorocznym przyroście to nie osutka
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
gracek20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 28 paź 2009, o 12:30

Re: Prośba o pomoc - sosna czarna ( pinus nigra )

Post »

Witam,

Ponieważ nie widzę poprawy, a rdzawe igły są również na świeżych odrostach postanowiłem odświeżyć temat. Dodaję także nowe dziś zrobione zdjęcia.

Czy rzeczywiście nie ma się o co martwić i potraktować to jako zjawisko naturalne - ukorzeniania się młodej sosny na ziemiach rolnych ???

Pozdrawiam Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Prośba o pomoc - sosna czarna ( pinus nigra )

Post »

Gracjan z tego co widzę to już spore te sosny czarne wsadzałeś.Sosny trudniej się przyjmują niż inne drzewa.
W tym roku na wiosnę donicowaliśmy 10 latki sosny czarnej-wszystkie się przyjęły-dwie poszły do klienta(te które się wcześniej zregenerowały i rosną u nich)-igły się sypały,u jednych mniej u drugich więcej ale wszystkie się przyjęły(ale z dwiema było ciężko myslałem że padną).Rosną wszystkie.Także u ciebie podejrzewam że nie ma się o co martwić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”