Siewki pomidorów

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
pawelkrzes
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 mar 2009, o 18:10

Siewki pomidorów

Post »

Zasiałem pomidory na oknie wyrosły mi juz takie do pikowania i jak by ich jakas zaraza wziela i upadły całkiem . Tak mi sie juz dzieje od 3 lat kupowałem juz rózne odmiany i ciągle to samo. Moze mi ktos doradzic jak temu mozna zapobiec? :(
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Czesc!!!

Post »

pawelkrzes pisze:Zasiałem pomidory na oknie wyrosły mi już takie do pikowania i jak by ich jakas zaraza wziela i upadły całkiem . Tak mi się już dzieje od 3 lat kupowałem już rózne odmiany i ciągle to samo. Moze mi ktos doradzic jak temu mozna zapobiec? :(
Przypuszczam , że robisz jakiś błąd w uprawie... skoro nasiona wschodzą, baaa... wyrastają do stanu pikowania :roll:
Kiedy padają te pomidorki?? po przepikowaniu? czy jeszcze przed?
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6593
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Post »

Jezeli padaja po pikowaniu to moze za szybko sie poddajesz?One jakby wiedna,ale potem dochodza do siebie to normalne
Jest to dla nich szok :?
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

możesz jeszcze wysiac do 25 marca ale torf zaprwaw taką mieszaniną - ok 0,5 litra wody dosyp 2-3 łyżeczki zaprawy funaben T i dosypuj torfu , mieszając dopóki się nie zrobi bardzo mokry torf , nie może byc za żadki ani za gęsty .i w to siej pomidorki
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3402
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Zasiałem pomidory na oknie wyrosły mi już takie do pikowania i jak by ich jakas zaraza wziela i upadły całkiem
Może być dwie przyczyny: pierwsza to za wcześnie przepikowałaś sadzonki pomidorów- pomidory ( i nie tylko) pikuje się do osobnych doniczek lub wielodoniczek gdy wykształcę co najmniej dwa liście "właściwe" Schodząc pomidorki najpierw wykształcają dwa listki zwane "liścieniami" a później dopiero wytwarzają właściwe listki ., po drugie to możliwe że za dużo podlewałeś i pomidorki padły w wyniku zgnicia( od nadmiaru wody) korzonków. Przesuszone sadzonki więdną , jak mają za mokro, nic się nie dzieje,dopóki nie padną, każde naczynie do którego sadzisz pomidory musi mieć otwór w dnie, dla odprowadzenia nadmiaru wody Nie biorę pod uwagę ,jeszcze jednej możliwości- niewłaściwej ziemi , będąc pewny że pomidory posadziłeś do ziemi (do warzyw) kupionej w sklepie ogrodniczym( lub podobnym). Innej możliwości padnięcia roślin nie widzę [ chociaż może jeszcze przechłodziłeś je zanadto otwierając okna lub w pomieszczeniu ( nie wietrzonym w słonecznym dniu) panowała za wysoka temperatura- powyżej 25-30 stopni.] na tym etapie produkcji rozsady. Wykluczam by w pierwszych dniach uprawy padły od "zarazy" , padły w wyniku błędów w pielęgnacji sadzonek.
Daj sobie spokój i kup gotowe flance.
Nie słuchaj Zbyszka , tylko próbuj ponownie , pora na sianie pomidorów jeszcze dobra, najlepsza nauka jest na własnych błędach.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Przyczyną może być także choroba-zgorzel siewek
Sprawdź, czy objawy są podobne:
http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... pis&id=320
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7617
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Zgadzam się z Judytą, to na 90% zgorzel siewek, też tak miałam kilka lat temu i nie mogłam dociec przyczyny. Zaprawiam nasionka funabenem a ponadto stosuje ziemię do siewu i pikowania z Pasłęka, jest naprawdę najlepsza - mówię to z doświadczenia. Zgorzel siewek w ub. latach poczyniła mi takie szkody również w siewkach kwiatków, że teraz zaprawiam wszystkie nasionka.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7617
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Oczywiście masz rację Adamie, przyczyną zgorzeli jest nie odkażony z grzyba torf. Ten grzyb występuje powszechnie w glebach, może powodować że nasionka w ogóle nie wzejdą (zgorzel przedwschodowa) lub atakuje siewki - zgorzel powschodowa tzw. "czarna nóżka"
pawelkrzes
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 mar 2009, o 18:10

Czesc!!!

Post »

Dziekuje bardzo wszystkim za rade ale to chyba bedzie jednak ta choroba zgorzel siewek jeszcze to sprobuje zrobic. Pomidorki byly caly czs w temp 20-22 stopnie i nadmiaru wody tez nie mialy. A one to juz mi padaly przed pikowaniem ale chcialem ich uratowac i zaczolem ich pikowac ale to nie pomoglo jeszcze raz diekuje za porade.
Pozdrawiam.
Pawel.
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

ja paruję torf parą 200 st. i nigdy nie miałem zgorzela



To jest TA zgorzel, a nie TEN zgorzel. A więc nie miałeś zgorzeli :) Nalewka
Awatar użytkownika
liria1
50p
50p
Posty: 81
Od: 18 sie 2008, o 11:24
Lokalizacja: Kraków

Siewki pomidorów

Post »

Nie wiem co się stało z moimi pomidorami sieję od lat i nigdy nie miałam takiej sytuacji korzonki są zdrowe i jędrne bez śladu choroby a głowki i górna część zamiera tak jakby mdleje. Są w domu i zawsze w takich warunkach je wysiewałam i nic się nie działo normalnie pogrom . Pomidory odmiany Marisa ;:145 Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
liria1
Awatar użytkownika
liria1
50p
50p
Posty: 81
Od: 18 sie 2008, o 11:24
Lokalizacja: Kraków

Post »

Ostatnie zdjęcie to nowe pomidory do wysiewu aż się boję bo koszty ogromne :(
liria1
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7617
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Łomatko Liria ! co to się porobiło! pierwsze wrażenie, jakie odniosłam to to, że zbyt długo były przykryte folią, są blade i takie długie, poskręcane. Może poczekaj trochę, a jeśli twierdzisz, że siejesz te pomidory od lat i nigdy nic takiego Ci się nie przytrafiłó, skontaktuj się z producentem tych nasion.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”