Poczatkujacy ogrodnik

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
BozenaM
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 sty 2009, o 11:53
Lokalizacja: woj.lubuskie

Poczatkujacy ogrodnik

Post »

Witam wszystkich sadowników.
Cieszę sie, że znajdujecie czas aby podzielić sie doświadczeniami moze i mi coś doradzicie.
Kupiłam niedużą działke na wsi w woj lubuskim pod budowe domu ok. 30 arów i na częsci chciałabym posadzić kilka drzew owocowych taki przydomowy mały sad dla wlasnych potrzeb. Obecnie tj. od 8 lat również mieszkam na wsi ale drzewka były juz bardzo stare i 4-5 lata temu posadziłam kilka nowych. Chciałabym je przeniesc na nową działkę ale nie wiem czy mozna i jak oraz kiedy to zrobić. Mam wisnie,czeresnie i jabłoń które już rodzą oraz orzechy włoskie ale jeszcze nie rodziły i gruszka też jeszcze nie rodziła. Dokupie oczywiscie bo jak radzicie to najlepiej mieć po 2 sztuki w celu lepszego zapylenia. Zastanawiam sie czy zacząć sadzić juz wiosną bo tam jest obecnie ugor i czy wystarczy jak przeoram wyrównam i w dołki dam nawozu czy lepiej na jesieni sadzić drzewka a wiosna posiać grykę lub łubin dla użyźnienia gleby tylko od wiosny już by rosły i wiosna jest większy wybór. Mam jeszcze mały problem bo planuję przydomowa oczyszczalnię z wypuszczonymi drenami i zastanawiam się w jakiej odległosci od drenów mogę zacząć sadzić drzewka owocowe. Jezeli ktoś moze mi pomóc będę bardzo wdzieczna.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3789
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Post »

4-5letnie wiśnie i czereśnie są za stare na przesadzenie i dalsze dobre plonowanie. Oczywiście można je przesadzić z sentymentu do rośliny. Wiśnia 5-letnia ma już polowe żywota za sobą, natomiast orzech włoski to dopiero niemowlę.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ja również zamiast przesadzania proponowałbym posadzenie na działce nowych drzewek. Przy przenoszeniu starszych egzemplarzy po pierwsze jest dużo pracy, po drugie nowe miejsce niekoniecznie zostanie "zaakceptowane" przez przesadzane drzewka (niektóre, czasem i większość może się nie przyjąć) - no i w końcu przy tej ilości drzewek zakup nie jest dużym kosztem. Jeszcze pytanie odnośnie odległości od drenów - tu bardzo ostrożnie - radzę zachować min. 3-4 m od drzewka.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Szkoda tylko twojej roboty i drzewek.Posadz na wiosnę nowe bo stare rzeczywiście mogą się nie przyjąć(małe prawdopodobieństwo).
Ja bym spróbował jedynie orzech włoski przesadzić.No ale wybór należy do ciebie.
Pozdrawiam.:)
Marzenna
50p
50p
Posty: 85
Od: 6 maja 2007, o 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Co kraj to obyczaj, co ogrodnik to rada. Przesadzałam wiśnie, jabłka, gruszkę i śliwę kilkunastoletnie, przyjęło się 11 na 12 drzew, ta nie przyjęta wiśnia została ścięta na wysokości około 1 m i po dwóch latach wygląda super - jak iwa - gruby pień i w lecie pełno owocujących gałązek.
Nie lubię młodych sadów - więc byłam niecierpliwa, ale, wszystko kwestia co kto woli.
Pozdrawiam :)
Najdłuższa droga , najdalszy cel - zawsze należy zrobić pierwszy krok. A potem nie zapomnieć o następnych :)
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3789
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Post »

Też przesadzałem kilkunastoletnie drzewa owocowe,. Jabłonie i grusze. Przesadzałem z jednej działki na druga we wrześni. Przyjęły się i po 2 latach dały owoce. Problem był dopiero później. Owoce drobniały z roki na rok i przyrosty słabły. W końcu nowy użytkownik działki je wykarczował. Dzisiejsze Wiśnie są raczej krótkowieczne i ich opłacalne plonowanie to 10 lat.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Może ale raz jak gdzieś jechałem widziałem wiśnie rozmiarów słusznego Drzewa.Była gigantyczna i na pewno więcej niż 10 lat.Ale u nas na działkach są wiśnie strasz niż 10 lat i ładnie owocują :)
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3789
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Post »

Na naszym ogrodzie też są starsze wiśnie ponad 20-letnie, duże i owocujące. To są stare odmiany sadzone z odrostów. Ja miałem Northstar i lutówka na antypce, po 8 latach obfitego owocowania nadawały się do wycięcia. Owoce do zbioru bez drabiny. Te stare odmiany maja dobre owocowanie co kilka lat a owoce są na wysokości kilku metrów. Za to jak zakwitają te stare drzewa to widok jest niezapomniany.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Zbyszek444
100p
100p
Posty: 161
Od: 30 sty 2009, o 19:41

Post »

Przeczytałem te kilka wypowiedzi na temat przesadzania kilkunastoletnich drzew owocowych i przyznam - zamurowało mnie!!!
Uważam, że w większości przypadków kilkunastoletnie drzewa nadają się przeważnie do wycięcia, a jeżeli już nie do wycięcia to przynajmiej do takiego zdecydowanego, gruntownego odmłodzenia.
A przesadzać takie stare drzewa??? Hmmm....

Obrazek

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Post »

Jest takie ludowe przysłowie "Nie przesadza się starych drzew" odnosi się ono co prawda do ludzi ,ale warto się nad nim zastanowić ;:33
cx

Post »

Witam.
Ja ,z racji zawodu ,mam bardziej utylitarny stosunek do drzew iii po prostu nie chciałoby mi się przesadzać kilkuletnich drzew owocowych.To kupa roboty i przy przesadzaniu i w podtrzymywaniu ich przy życiu.Jeżeli jednak zdecydujesz się to przesadzać ,to:zrób to wiosną,i zdecydowanie zmniejsz korony tych drzew mniej więcej o 1/3,po przesadzeniu.I oczywiście nie powinno im nigdy brakowac wody!Wokół tych drzew w promieniu około 50-70 cm,wyściółkuj glebę agrotkaniną lub ekologiczną matą jutową(drooogo i mniej skutecznie).
Ale lepiej,dobrze przygotuj glebę i posadź nowe.
Wiśnia może spokojnie owocować grubo ponad 20 lat.Tylko nie może być na antypce tylko na czereśni prasiej i odmiana łutówka.Jednak taką długowieczność na drzewie ciętym jest trudno uzyskać,łatwiej w ogóle nie tnąc,ale wtedy musimy się pogodzić ze zmniejszeniem wielkości owoców w starszym wieku drzewa.
Hej.
Zbyszek444
100p
100p
Posty: 161
Od: 30 sty 2009, o 19:41

Post »

Tu była dyskusja o przesadzaniu nie kilkuletnich drzew tyko- kikunastoletnich??? !!!
cx

Post »

Witam.

....Tu była ......
A ja odniosłem się do tematu autorki,która pisze o drzewach kilkuletnich.
Hej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”