Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
vicky_pollard
---
Posty: 116
Od: 27 gru 2008, o 16:56

Post »

Ja chcę dopisać do listy sumaka octowca, wiesiołki - dwuletni rozsiewa się i rośnie wszędzie, bylinowe rozrastają się w potężne kępy nawet na kamieniu; ciemierniki (wszędzie pełno nowych roślin), irga Dammera, nachyłek wielkokwiatowy, jeżówka purpurowa.
Barwinek to wypalam bo żaden herbicyd go nie niszczy.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Berberys Thunberga - mam żywopłot ponad 15- letni - praca przy nim jest udręką, dlatego tnę go niewiele, bo rośnie rozłożyście, a miejsca ma dużo.Najgorsze to jak kolec wbije się w rękę, strasznie trudno go wyciągnąć, przy próbach wyciągnięcia wchodzi głębiej, ostatnio miałam prawie dwa tygodnie w nadgarstku i został paskudny ślad :? :cry:
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 589
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

Dopiszę jeszcze paprocie: pióropusznik strusi, orlica pospolita, paprotnica bulwkowa.
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
PUMKA
500p
500p
Posty: 593
Od: 16 sty 2009, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Post »

Dołącze i swoje typy:
- sasanka ...większośc sąsiadów obdarowana i tak wciąż jej za dużo..
- mikołajek nadmorski
- orliki ( już wyrywam jak chwasty...)
- liliowiec ( pomarańczowy "zwykły" )
- szafirki i przebiśniegi
- AKACJA !!! wycięta odrasta z korzeni :twisted:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Barwinek większy, zielony :twisted: , nie dość, że puszcza długie, nadziemne rozłogi, to takie same chyba podziemne.W zeszłym roku z posadzonej niewielkiej kępki odrasta w promieniu metra, a jesienią odcięłam tylko górne rozłogi , myśląc, że opanowałam :?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Parszywa dwunastka

Post »

Wiem jak można się pozbyć uciążliwego topinamburu!

Tzn. dla mnie nie był on uciążliwy i żal mi bardzo, że już go nie mam, ale w tym wątku ktoś go wymieniał jako ekspansywny.
A więc - należy otworzyć drogę do ogrodu nornicom i / lub dzikom. Co prawda dziki mało elegancko obchodzą się z trawnikiem czy łąką, którą dokładnie rozkopują bezbłędnie wyszukując bezcenne bulwy, ale wyjadają je dokładnie i ze szczętem. Nornice są mniej efektywne, ale za to nie ryją tak mocno trawnika, czyli coś za coś :wink:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
bazyliszek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 19 kwie 2007, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Parszywa dwunastka

Post »

A ja mam problemy z odętką :evil: , jeszcze rozsiewa mi się orlik i liatra ale nad tym potafię zapanować.
Pozdrawiam Marzena
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Parszywa dwunastka

Post »

Ja dorzucę ;
* Rozchodnik angielski -- Sedum anglicum rozsiał się po całym ogrodzie podczas koszenia , nie mogę go wytępić !!!!!!!!
* paprocie - dramat
* sumak octowiec - podziemne pędy o długości do 4-5 metrów
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Parszywa dwunastka

Post »

Sumak, potwiwrdzam - straszny. Nie widziałam wymienionego: bluszczyk kurdybanek. U mnie zdominował wszystkie trawniki, skalniak, i ...
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Parszywa dwunastka

Post »

Czytam, czytam - i nie mogę otrząsnąć się z osłupienia. Mieć pretensje do drzewa że odbija z pnia po wycięciu??? Ludzie, po co ktoś sadzi Sumaka jeśli nie zamierza tępić odrostów? Wystarczy kosiarka, aby nie pamiętać o problemie. Ale jeśli ktoś oczekuje ogrodu "bezobsługowego" to każda roślina stanowi problem - albo rośnie za mocno, albo za słabo, albo choruje, albo jeszcze coś... Po co sadzić bluszcz, barwinka, trzmielinę, jeśli nie planuje się dać im możliwości zdominowania terenu?!!! Berberys winny, bo... ma kolce! A co z różami?

W ten sposób można wpisać na listę wszystkie rośliny, bo każda w jakichś okolicznościach będzie dla kogoś kłopotliwa. Tak jak te biedne 12 roślin, które podpadły pani Ellis...
gruubas
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Parszywa dwunastka

Post »

Ja przyznaję tez jestem zdumiona takim podejściem do roślin.
Przecież to zupełnie co innego, jeśli zakładamy konkretną uprawę jakiejś rośliny i ona zostaje zagłuszona prze te,
które są w niej niepożądane ( celowo nie używam słowa chwast)

ale żeby mieć pretensje do roślin, że chcą rosnąć tam gdzie im dobrze :roll:
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Parszywa dwunastka

Post »

:oops: faktycznie, bluszczyk kurdybanek - też jest traktowany jako roślina ozdobna i jest leczniczy :wink:( tylko na co mi tyle lekarstwa :;230 ) . W ramach usprawiedliwienia informuję, że u mnie w ogrodzie pielęgnuję stokrotki, barwinek i fiołki, które niektórzy tępią. A sumak koszę :wink:
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Parszywa dwunastka

Post »

Dorzucę złocień (chyba) wielki.
Na nowo założonej rabacie posadziłam 3 sadzonki i nie zdążyłam w porę ściąć. Rozsiał się okropnie. W następnym roku gdzie nie przeszkadzał to zostawiłam i tam miałam dżunglę, która głuszyła wszystkie sąsiednie rośliny.Po przekwitnięciu wyrzuciłam definitywnie, ale choć minęły 2 lata nadal kiełkuje tu i ówdzie.
Pysznogłówka rozłazi się rozłogami.
Podpisuję się pod winobluszczem i konwalią.
Orliki mi nie przeszkadzają,tak jak fiołek trójbarwny. Tam gdzie ich nie chcę to wyrywam. Choć fiołka rzadko, bo to mój kwiatek ;)
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”