Niezwykle cenne video
- wyjaśniające jak to naprawdę jest z tym Zielonym Ładem.
Kto za nim był i go promował a kto był przeciwko
https://twitter.com/Szafarowicz2001/sta ... 1617675656
cyt:
"...
Prawo i Sprawiedliwość (w tym Premier Morawiecki) nigdy nie zgodziło się na unijny Zielony Ład!

Koncepcja zaostrzenia unijnej polityki klimatycznej została sformułowana przez Europejską Partię Ludową pod wodzą Donalda Tuska w 2019r. Pod koniec roku w swoim „expose” zawarła ją Ursula von der Leyen.
Co istotne, radykalna wersja eko-ideologii znalazła się wśród zamierzeń polityki niemieckiej z umowy koalicyjnej CDU/CSU-SPD z 2018r.

Zgodę na podążanie w kierunku zaostrzenia unijnej polityki klimatycznej wyraził Parlament Europejski w rezolucji z 15 stycznia 2020r.
ZA rezolucją zagłosowało 23 europosłów z Polski - przedstawiciele KO, Polski 2050, PSL i Lewicy.
Cała delegacja PiS (26 europosłów) była PRZECIW!

W grudniu 2020r. na szczycie Rady Europejskiej Premier Mateusz Morawiecki nie podpisał żadnego Zielonego Ładu - nie było tam żadnego konkretnego projektu.
Szef rządu zaakceptował jedynie ogólne konkluzje szczytu, zawierajace dążenie do ambitnych celów klimatycznych, ale obejmujących całą UE - szczegóły rozłożenia poszczególnych działań miały być wypracowane w przyszłości i przyjmowane JEDNOMYŚLNIE (jak przewidują traktaty, choćby art. 192 i 194 TFUE).

Dopiero 14 lipca 2021r. jedyna odpowiedzialna za ten obszar osoba - komisarz ds. klimatu i środowiska Frans Timmermans przedstawił pakiet Fit For 55, czyli 14 konkretnych rozporządzeń i dyrektyw, składających się na Zielony Ład.
Każdy z tych aktów przeszedł klasyczną ścieżkę legislacyjną.
Komisja Europejska -> Parlament Europejski -> Rada UE
UWAGA 
Europosłowie PiS głosowali PRZECIW wszystkim 14 projektom!
Polska natomiast, reprezentowana przez różnych ministrów w Radzie UE (najczęściej minister klimatu Annę Moskwę) była PRZECIW wszystkim projektom w Radzie UE!
Rozporządzenia i dyrektywy weszły w życie, gdyż UE złamała traktaty - zastosowała głosowanie większościowe zamiast wymaganej jednomyślności. Dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości zaskarżył akty prawne do TSUE - rząd Donalda Tuska wycofał polskie skargi.
Nie poparliśmy zatem jako obóz polityczny ani podatku ETS2 na transport i budownictwo, ani dyrektywy budynkowej EPBD, ani rozporządzenia o odnowie zasobów przyrodniczych (zalanie 0,5 mln hektarów gruntów ornych), ani zakazu sprzedaży aut spalinowych!
Nie poparliśmy Zielonego Ładu, którego koszt dla każdego dorosłego Polaka szacowany jest na 1200 zł miesięcznie
- (dane francuskiego Instytutu Rousseau)! ...."