Rada w sprawie roślin cebulowych

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
donarturro
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 wrz 2007, o 21:18
Lokalizacja: Glinojeck

Rada w sprawie roślin cebulowych

Post »

Zakupiłem ostatnio parę roślin cebulowych: Tygrysówki, Arum italicum, iksje, trytomy, Pustynniki (Eremurus bungei), cynobrówka. Mam pytanie z które z nich trzeba wykopywać na zimę a które nie? i w jaki sposób zabezpieczać je przed mrozem? Proszę Was o pomoc i z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rada w sprawie roślin cebulowych

Post »

donarturro pisze:Zakupiłem ostatnio parę roślin cebulowych: Tygrysówki, Arum italicum, iksje, trytomy, Pustynniki (Eremurus bungei), cynobrówka. Mam pytanie z które z nich trzeba wykopywać na zimę a które nie? i w jaki sposób zabezpieczać je przed mrozem? Proszę Was o pomoc i z góry dziękuję.
Na zimę trzeba wykopać: tygrysówkę, iksję i cynobrówkę - krokosmia, reszta może zimować w gruncie.
Pustynnika należy zabezpieczyć na zimę - usypać kopczyk lub okryć igliwiem itp.
Trytoma w pierwszym roku też potrzebuje zabezpieczenia na zimę.
donarturro
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 wrz 2007, o 21:18
Lokalizacja: Glinojeck

Post »

cynobrówkę też? kurcze... zawszę mi się wydawalo że nie trzeba...
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

donarturro pisze:cynobrówkę też? kurcze... zawszę mi się wydawalo że nie trzeba...
Możesz nie wykopywać, ale jeśli mieszkasz w rejonie gdzie są ostre zimy to może nie przetrwać.
Ja wykopuję.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3024
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Pustynnik ma tę przypadłość, że potrafi bardzo wcześnie wyjść wiosną. U mnie mają kiełki po 10 cm.
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

xipe pisze:Pustynnik ma tę przypadłość, że potrafi bardzo wcześnie wyjść wiosną. U mnie mają kiełki po 10 cm.
U mnie też już są na wierzchu, z pod kopczyka wysunęły swoje noski.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3024
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Dostałem jesienią 2006 roku 2-letnie siewki różnych pustynników. W tym kilka z nich już zakwitnie o ile nie zniszczy je przymrozek.
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

xipe pisze:Dostałem jesienią 2006 roku 2-letnie siewki różnych pustynników. W tym kilka z nich już zakwitnie o ile nie zniszczy je przymrozek.
To będziesz miał co podziwiać, bo to piękne kwiaty. Ja mam tylko dwa kolory - żółty i pomarańczowy.
Załuję że nie kupiłam bordowego.
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Cynobrówki nigdy nie wykopywałam. Chyba z tego powodu rozrosła się jak chwasty.
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Kaja pisze:Cynobrówki nigdy nie wykopywałam. Chyba z tego powodu rozrosła się jak chwasty.
U Ciebie jest inny klimat o wiele łagodniejszy niż w wiekszości rejonów Polski. Dlatego nie musisz wykopywać. Akurat ta zima prawie wszędzie była bardzo łagodna, ale zostawianie na zimę to zbyt duże ryzyko.
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

z tego co wiem to wszystkie rośliny cebulowe powinno sie wykopywać, przynajmniej ja muszę to robić.
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Ziela1233 pisze:z tego co wiem to wszystkie rośliny cebulowe powinno się wykopywać, przynajmniej ja muszę to robić.
Wszystkich nie trzeba wykopywać np. lilii, kamasji, narcyzów, cesarskich koron, krokusów, szafirków itd, nawet tulipanów i hiacyntów nie trzeba wykopywać co roku.
Wyglądają o wiele ładniej gdy są rozrośnięte.
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ziela1233 pisze:z tego co wiem to wszystkie rośliny cebulowe powinno się wykopywać, przynajmniej ja muszę to robić.
A możesz nam zdradzić tajemnicę dlaczego akurat TY musisz wykopywać wszystkie cebulowe. Oprócz tego ,że są takie , które wykopuje się co kilka lat to jeszcze są różne szkoły . Jedni wolą np. równe szeregi pięknych tulipanów dla schludnego wyglądu rabaty. Akurat ten styl mi nie odpowiada. Przypomina mi to miejskie skwery a nie prywatny ogródek. Ja zgadzam się z Gabi i nie będę wykopywać pojedynczych tulipanów, które mają mi się rozrosnąć w piękną kępę. Gdy zbyt się zagęszczą lub drobnieją wtedy je przesadzam w inne miejsce. Do przesadzenia wybieram największe a reszta idzie do żłobka lub przedszkola w zależności od wielkości. Wtedy są posadzone w równych rzędach. Ale taki żłobek nie jest do oglądania tylko dorastania młodzieży. Gdy dorosną znów idą między inne kwiaty.Każdy robi u siebie jak mu się podoba. Mnie zaintrygowało słowo "muszę". Dlaczego? :?
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”