Kwiat nietoperz (Tacca chantrieri) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wyrzucacie pieniądze ale to wasza sprawa, swoją drogą Ariadno nie bardzo chce mi się wierzyć w to co piszesz o zimowaniu swojego nietoperza, przy centymetrowym uchyleniu okna zimą nie zachowasz nawet 30 % wilgotności mając 50 nawilżaczy w pokoju i zraszając kilka razy dziennie a keramzyt nawet mogłabyś wysypać na podłogę, nie opowiadaj więc bajek - może pokażesz jakiś odczyt z higrometru?, może pokaż nam swoją roślinę - swoją drogą ciekawe czy to Ty sprzedajesz sadzonki? czy może kto inny? jakiś nowy nick może? Bzdury wypisałaś dziewczyno i wprowadzasz ludzi w błąd. Hoduję cytrusy i zimuję je w warunkach podobnych jakie wymaga Tacca a takie są nie do osiągnięcia w domu przy ogrzewaniu centralnym a co dopiero jeszcze przy uchylonym na centymetr oknie. :evil:
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Czarodziej ma rację. Nie róbcie sobie nadziei. Tacca, to przepiękna roślina, ale nie nadaje się do hodowania w domach, czy mieszkaniach. Zwyczajnie nie jesteśmy w stanie sprostać jej wymaganiom. Próbowałam kilka razy i z nasionami i z sadzonkami. Z sadzonek jedna padła bardzo szybko. Druga nawet ładnie się rozrastała. Chuchałam i dmuchałam. Niestety, liście zaczęły podsychać i okazało się, że bulwa gnije, choć nie była zbyt wiele podlewana. Kupiona w kwiaciarni przez pewien czas będzie cieszyć nasze oczy, ale przyjdzie sezon grzewczy i roślina padnie.
ebe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 cze 2009, o 13:26
Lokalizacja: Świdnica

Biedna Tacca

Post »

W ogóle to chciałam zapytać czy zraszamy tylko liście Tacci czy kwiata też? Ja zraszam liście po 3 razy na dzień żeby nie stracić całej rośliny.Wolę zapobigać jak leczyć czy nie za często zraszm Takkę?Pozdrawiam!
ebe
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Zamgławiać najlepiej z rana.
Awatar użytkownika
Taccanivea
1000p
1000p
Posty: 1786
Od: 24 cze 2009, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Te duże liście ma w strasznym stanie, nawet się zastanawiałam, czy ich nie uciąć, ale może wstrzymam się jeszcze niech się drobiazg oswoi z nowym otoczeniem...
Też zraszam ja 3 razy dziennie, głównie na liście, ale jak coś padnie na kwiat to chyba nic się nie stanie?
Pozdrawiam, Maryla
Pracuję nad kolekcją hoi, ficusów, storczyków i syngonium:)
Spis treści
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Widzę, że doniczka stoi na podstawce z keramzytem zalanym wodą. To dobrze, bo to zwiększa wilgotność wokół rośliny. Kwiatów starała bym się jednak nie spryskiwać, bo mogą na nich powstać brzydkie białe placki. Woda powinna być albo destylowana do zamgławiania, albo choć przegotowana i odstana.
ebe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 cze 2009, o 13:26
Lokalizacja: Świdnica

Tacca

Post »

Mój jeden kwiat troszkę obwisl wczoraj rano,ale zaraz podlałam i podniósł się.Kwiaty zawsze podlewam wodą przegotowaną 1-2 dniową.Wszystkie jakie mam w domu tak podlewam-nawet storczyki.Nie mam jeszcze tylko kermazytu do Tacci.Pozdrawiam
ebe
Awatar użytkownika
Taccanivea
1000p
1000p
Posty: 1786
Od: 24 cze 2009, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Hm.. Jak destylować wodę? Używam przegotowanej odstałej kranówki, bo taka bezpośrednio z kranu to u mnie trucizna... W Lubku zależy, z którego ujęcia jest woda... u moich rodziców jest super, mięciutka i smaczna, a u mnie do niczego się nie nadaje..:( Postaram się nie spryskiwać i zobaczę co będzie:)
Pozdrawiam, Maryla
Pracuję nad kolekcją hoi, ficusów, storczyków i syngonium:)
Spis treści
magi
500p
500p
Posty: 627
Od: 30 maja 2009, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Taccanivea pisze:Hm.. Jak destylować wodę?
potrzebna jest destylarka :wink:

chyba najprościej kupić taką gotową wodę :roll:
ebe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 cze 2009, o 13:26
Lokalizacja: Świdnica

Kupiona Tacca

Post »

Moje kwiaty maja się na razie dobrze,a że lekko zemdlał to za mało go podlałam!Kiedy dolałam wody do donniczki za godzinę wyprostował się.Każdą roślinę trzeba wyczuć co lubi,jak powinna stać!Kilka dni mija zanim poznamy potrzeby rośliny.Pozdrawiam
ebe
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 639
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Post »

U mnie, jak już kiedyś mówiłem, z dużej bulwy wyszedł 10cm liść, ale usechł zanim się rozwinął. Uschła też całą bulwa. Wilgotność niewiele dała...
Awatar użytkownika
Taccanivea
1000p
1000p
Posty: 1786
Od: 24 cze 2009, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Moja odżyła po trudach podróży, kwiatów nie zrzuciła a nawet bardziej się rozwinęły:) tylko zastanawiam się czy te zniszczone liście jej uciąć czy zostawić... Zamgławiam ją rano i po powrocie z pracy. Witam:) Podobno uciąć u nasady, nie cały pęd, ponieważ nie zakwitnie.
W mojej taccy przy zraszaniu zobaczyłam jakieś robale.. Takie malutkie, wąskie i wijące się... Mają kolor ciemnobrązowy i są błyszczące... Co to za paskudztwo? Czym je potraktować?
Pozdrawiam, Maryla
Pracuję nad kolekcją hoi, ficusów, storczyków i syngonium:)
Spis treści
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nomolt lub Actellic. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”