Łąka kwietna,nasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
x-p-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 176
Od: 20 lis 2011, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Polska łąka kwietna

Post »

[quote="eukomis"]Taka naturalną piękną pachnąca łąkę sfociłam jadąc do Zamościa, taka łąka to rzadkość.

Łąka genialna.Trudno znaleźć dzisiaj taką właśnie.A jakie cudowne bukiety można z takiego wyboru kwiecia układać !
Nigdzie na świecie nie ma czegoś tak pięknego jak polska łąka kwietna.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Polska łąka kwietna

Post »

phylloscopus pisze:Ciekawa jestem innych opinii.
Przyjrzałam się kwiatom na fotkach i nasiona części z nich można kupić w sklepie. Są wśród nich jednoroczne, dwuletnie i byliny.

Jeśli już jest trawnik, to ja również nie wysiewałabym tej mieszanki.
Sama mam zamiar wprowadzić stokrotki na istniejący niby trawnik. Wiosną jest żółty od kwitnących mleczy a potem mam ochotę widzieć w nim śliczne kwiatuszki. Wsieję stokrotki w ogrodzie i gdy podrosną wsadzę punktowo miedzy trawę.
cozapiachy
50p
50p
Posty: 77
Od: 27 lip 2012, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Łąka piękna. Gdybym miała tyle miejsca to dosiałabym rumianków, niezapominajek stokrotek.....itp .... ech marzenia. :oops:
Pozdrawiam :) Barbara
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Wątek nie tylko zaznaczam, ale go z uwagą przeczytałam. Trochę sie rozgadam, bo jestem strasznie podekscytowana kwietną łąką i planami utworzenia jej.
Muszę dokładnie przeanalizować Wasze doświadczenia. Ale jak dożyję, na pewno ja zrobię przed płotem, na południowej wystawie. Kuszą mnie gotowe zestawy, ale chciałabym też, żeby pojawiły się tam rośliny, kompatybilne z tymi na pobliskich nieużytkach, czyli żywokost, wrotycz i cekoria podróżnik.

Na wakacjach zakochałam się w takich łąkach, które pojawiały się między polami, a przydrożnymi rowami oraz jako większe poletka wśród upraw. Wyraźnie były to powtarzające się mieszanki. Potem w miejscowym katalogu ogrodniczym znalazłam kilka gotowych zestawów, których zdjecia pokrywały sie z tym co widziałam w naturze.

Dziś, ogladajac film o dolinie rzeki Krasna nagle mnie oświeciło, co muszę posadzić przed parkanem, skąd muszę wyprowadzić krzewy zasłaniajace widoczność przy wyjeździe. A gdzie z uwagi na kradzieże z ostatnich lat, nie wszystko warto wysadzać. Wszystkie irysy są cięte zaraz po rozkwitnieciu, a kilka nowych krzaczków całkiem "wyparowało". Zostały tylko te starsze, dobrze ukorzenione.

Zanim ustalę, czy gotowiec, czy mieszanka, czy mieszanka z wsianymi miejscowymi, pokażę to, co widziałam na wakacjach:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Powoli zaczynam myśleć nad realizacją łąki przy płocie, takiej jak na ostatnim zdjęciu.
Ale szkoda mi krzewów, które już rosną, nie przeszkadzają, a które trzeba jakoś skomponować. Bo jak tu żyć bez forsycji, dereni i ognika przed płotem ;:185 A chciałam jeszcze dosadzić tam kalinę (mam sporo własnych odrostów) i ciągle rosną tam irysy i orliki, lawenda.

No zjeść ciastko i mieć ...

Pewnie mam jeszcze 3 miesiące na myślenie. A potem szpadel, łopata, ziemia, fgrabie ... Kocham to. :tan Tylko, że za 2 lata znowu pewnie stwierdzę, że to nie to. Póki co jestem za łąką gotowcem z miejscowymi domieszkami. Wreszcie będę miała własny śywokost i cukorię.
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
felixa
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 lut 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Podzielam opinię, że łąka może zachwycić. Nie mogę poradzić jak szybko założyć łąkę, bo moja powstawała sama przez lata,
my tylko kosiliśmy dwa razy w sezonie teren po zlikwidowanym sadzie. Nie sprawdzałam jak faktycznie nazywają się
te różowe kwiaty, które ja nazywam 'smółkami'. Na drugim zdjęciu to złocień. W sezonie kwitnie wiele innych ziół, dzikich roślin, ale mam tylko te trzy zdjęcia. Jeśli ktoś jest zainteresowany nasionami z mojej łąki to mogę zbierać przez sezon, ale byłyby oczywiście dopiero po lecie.
Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Feliksa
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Felixa, zdjęcia wyraźne, a mimo to, z przewodnikiem w ręku nie rozpoznałam roślin z różowymi kwiatkami, bo zbyt dużo było podobnych.
Jeśli łąka jest na suchym stanowisku, to chętnie skorzystam z nasion zbieranych przez cały rok. ;:180 Ale coś mi wyglada na porządną, próchniczą ziemię.
A u mnie przed płotem południowy skwar i piasek z budowy na glinie. ;:222

Felixo, jestem ciekawa, czy swoją łąkę masz dla jej urody (bo było miejsce po sadzie), czy ją wykorzystujesz, np.dla zwierząt.
Awatar użytkownika
felixa
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 lut 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Anno,
siano po obu sianokosach jest wykorzystywane dla zwierząt. Grunt jest zróżnicowany, są podmokłe miejsca, ale jest też wzniesienie,
na którym rosną niskie trawy, goździki różowe, dzikie poziomki i właśnie te 'smółki'. Dodaję zbliżenie. Łąka jest użytkowa, co nie zmienia faktu, że bardzo ją lubię i mój pies też. Obrazek
Pozdrawiam, Feliksa
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietna

Post »

To chyba bniec, czyli lepnica. Głowy nie dam. Jeśli tak, to jest to goździk, który lubi mokro. Ale ja się nie znam i może to kartuzek. Którgo bardzo chciałabym mieć. Na goździka karyzka, cykorię podróżnika i złocienie i inne z sychych miejsc jestem chętna. Kiedyś cykoria rosła przy drodze obok naszej działki, ale teraz jest wszystko koszone i nie ma szans doczekać nasion. A roślin do wykopania nie rozpoznam. Skontaktujmy się na pw.
Awatar użytkownika
felixa
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 lut 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Dziękuję za rozpoznanie. Czy mogłabyś zdradzić z jakiego źródła korzystasz do oznaczania roślin?
Pozdrawiam, Feliksa
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Przepiękne te łąki, każda inna a wszystkie - prawdziwy raj dla pszczół i motyli! :)

Felikso, słusznie nazywasz te kwiaty smółkami - porównaj tutaj: http://f2.atlas-roslin.pl/pelna/gatunki ... lgaris.htm

kiedyś prawidłowa nazwa brzmiała: firletka smółka, obecnie smółka pospolita :) kojarzę ją z prześwietlonych miejsc na wzniesieniach w mieszanych borach sosnowo-dębowych, więc na dość suchej glebie powinna dawać radę :wink: świetnie wygląda na takiej łące ...

Polecam w ogóle atlas jak na stronie w powyższym linku :) co prawda w wersji bezpłatnej jest okrojony, ale i tak większość zdjęć dostępna; ja dla lepszego oznaczania wykupiłem wersję płatną, i jestem zadowolony bo bardzo często korzystam :D

Mam nadzieję że i ja będę miał się czym pochwalić. Za domem u moich rodziców jest kawałek poletka, które kiedyś było łąką. Obecnie głównie zarośnięte kupkówką pospolitą i innymi takimi łąkowymi badylkami niezbyt atrakcyjnymi. Stwierdziłem że trzeba ogarnąć te zarastające pustkowie (zaczęła wkraczać może i nawet ładna kolorystycznie, ale okrutnie inwazyjna nawłoć kanadyjska) więc skosiłem badyle, przegrabiłem odłożony od kilku lat wojłok i w odsłoniętą pośród darni glebę wsiałem szałwię łąkową, drżączkę średnią, chabra łąkowego, jastrunia i miłka letniego. Gdzieniegdzie powtykałem pierwiosnka lekarskiego i bukwicę lekarską. Może być ciekawie, na wiosnę się okaże, fotografie zweryfikują :]
Kuba
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietna

Post »

felixa, no widzisz, mój książkowy przewodnik jest zawodny. To są po prostu zdjecia. Smółki chyba tam jednak nie było. A nasiona poproszę.
kubus2015, namiary nbardzo się przydadzą.

Jest jeszcze waątek z kwiatami polnymi, ale on jest bardziej fotograficzny niż łąkowy.
Ja akurat nastawiam się na taki paseczek łąki przed płotem. Choć nie wiem, czy wcześniej, na rok nie posieję jakiegoś pożytku dla pszczół, który dodatkowo dobrze robi glebie (gorczycy, a potem facelii)
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”