Storczyki u Skatli

Awatar użytkownika
skatla
50p
50p
Posty: 53
Od: 14 mar 2008, o 20:59
Lokalizacja: Kutno

Post »

Z moich obserwacji wynika, że obok nowo rozwinętego sabotka powiększa się zaczątek następnego. :lol: Mój poprzedni sabotek wypuszcza nowe przyrosty, ale kwiatka nie widać. Ciekawe , czy się kiedyś doczekam ? :roll:
Awatar użytkownika
sonia
1000p
1000p
Posty: 1086
Od: 21 maja 2007, o 00:50
Lokalizacja: pomorskie

Post »

skatla by paphiopedilum zakwitło rozetka musi dojrzeć, by wypuścić kwiaty, może to trwać nawet 2-3 lata ;:192 nie wiem czy wszystkie paphiopedilum tak mają, ale takie informacje znalazłam w internecie, lecz gdzie to juź nie pamiętam ;:171
a co wychodzi z tego dendrobium phalaenopsis - widać już coś :?:
Awatar użytkownika
skatla
50p
50p
Posty: 53
Od: 14 mar 2008, o 20:59
Lokalizacja: Kutno

Post »

sonia pisze:by paphiopedilum zakwitło rozetka musi dojrzeć, by wypuścić kwiaty, może to trwać nawet 2-3 lata ;:192 nie wiem czy wszystkie paphiopedilum tak mają, ale takie informacje znalazłam w internecie, lecz gdzie to juź nie pamiętam ;:171 .
Jutro wrzucę fotografię, ale pewnie będę musiała jeszcze długo czekać na nowego kwitnącego sabotka
sonia pisze:skatla a co wychodzi z tego dendrobium phalaenopsis - widać już coś :?:
Chyba to jednak listki, bąbelki na dendrobium, a dokładnie jeden nieznacznie się powiększył. ;:201
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Z tym kwitnieniem Paphiopedilum to ciekawy temat. Natknęłam sie już na różne opinie na ten temat.
Oczywiście najbardziej wiarygodne dla mnie to te, które są poparte obserwacjami właściciela.
Czytałam gdzieś, że na kwitnienie nowej rozety trzeba czekać ok. 2 lat (to chyba najczęściej spotykana opinia).
Przypuszczam jednak, że długość oczekiwania na kwiat może zależeć od rodzaju storczyka z tej zróżnicowanej
grupy.
Sama niestety nie mam doświadczenia :( . Mam 2 roślinki, z których jedna ma w doniczce: rozetę - babcię,
rozetę - mamę, rozetę - nastolatkę i rozetkę - dzidziusia ;:67 . To dopiero zagadka z przyszłym kwitnieniem ;:24 !
No, może poza "babcią", bo przekwitnięty pędzik już obcięty... :)

Pozdrawiam, Joanna
Awatar użytkownika
sonia
1000p
1000p
Posty: 1086
Od: 21 maja 2007, o 00:50
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Art pisze: Sama niestety nie mam doświadczenia :( . Mam 2 roślinki, z których jedna ma w doniczce: rozetę - babcię,
rozetę - mamę, rozetę - nastolatkę i rozetkę - dzidziusia ;:67 . To dopiero zagadka z przyszłym kwitnieniem ;:24 !
No, może poza "babcią", bo przekwitnięty pędzik już obcięty... :)
ale Ci się trafiła wielopokoleniowa rodzinka ;:191 u mnie najczęściej to babka-matka i córka ;:183 , a niemowlak jedynie na chorym sabotku ;:192
a paphiopedilum są bardzo zróżnicowane, nawet długość kwitnienia je bardzo różni, więc spokojnie musimy czekać co czas pokaże ;:225
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Soniu, Babcia, Mama i Córka, to też całkiem fajna rodzinka :) ! A rozetka - babcia, też bardzo potrzebna,
bo przy niej właśnie rośnie sobie "dzidziuś" ... (dobrze, że nie ma dziś mojego M., bo dawno by mnie pogonił
do spania :) :) :) )
Awatar użytkownika
monisia
200p
200p
Posty: 495
Od: 9 lut 2008, o 17:24
Lokalizacja: lubuskie

Post »

U mnie też są takie wielopokoleniowe rodzinki, wydaje mi się że te mamy są już na tyle dorosłe, że mogłyby zakwitnąć :roll: Moje białe szczęście ma babcie-jeszcze kwitnącą i 2 mamy, te które było takie wielkie ma babcie, mame i niemowlaczka a te kupione w przecenie ma babcie, 2 mamy-nawet rozmiarem wieksze od babci :) i niemowlaczka :roll: No cóż cicho licze na jakiegoś kwiatka, ale najpierw przesadzanie :roll:
Awatar użytkownika
skatla
50p
50p
Posty: 53
Od: 14 mar 2008, o 20:59
Lokalizacja: Kutno

Post »

Witam
Obiecane zdjęcia:
dendrobium Obrazek
Obrazek Obrazek i sabotek
Tak mi się wydaje, że mój sabotek, porównując z przyrostem kwitnącym też osiągnął wiek dojrzały. Zauważyłam, że jeden przyrost troszkę mi zżółkł, ale reszta rośliny ma się dobrze. Nie wiem dlaczego :? Chyba nie ma za ciasno? Był przesadzany pod koniec lutego.
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Paphiopedilum robi wrażenie :) I jaki będzie efekt jak zbiorowo zakwitnie! Czego życzę :)
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

ładnie rozrosło się to Paphiopedilum! jak zakwitłoby kilka przyrostów, wyglądałoby przepięknie...
Awatar użytkownika
skatla
50p
50p
Posty: 53
Od: 14 mar 2008, o 20:59
Lokalizacja: Kutno

Post »

Storczykowa pisze:ładnie rozrosło się to Paphiopedilum! jak zakwitłoby kilka przyrostów, wyglądałoby przepięknie...
Tylko jak je do tego namówić? :lol:
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

ja właśnie nie wiem, jak zmusić Paphiopedilum do kwitnienia, bo mi się to nigdy nie udało.
Awatar użytkownika
skatla
50p
50p
Posty: 53
Od: 14 mar 2008, o 20:59
Lokalizacja: Kutno

Post »

Witam
Około pół roku temu razem z koleżanką kupiłyśmy słoik phalaenopsisów. Ponieważ nic nie wiedziałyśmy o metodzie In vitro obawiałyśmy się strat , ale jakoś udało się utrzymać sadzonki. Młode roślinki zostały wsadzonę do kilku doniczek, są trzymane na keramzycie z wodą i jakoś sobie rosną. Korci mnie jednak aby rozsadzić je do pojedynczych doniczek w sphagnum. Duże doniczki powodują słaby dostęp do wilgoci. Ale może w tym wypadku akurat to dobrze. Tak w tej chwili wyglądają:
Obrazek Obrazek Obrazekinne ujęcie pierwszej doniczki
Czy to dobry pomysł?
Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”